Ridicare topo - pentru certificat de urbanism

Creat de djxhouse, Aug 06, 2008, 11:04 AM

« precedentul - următorul »

djxhouse

Salutare tuturor.

am o lucrare pentru certificat de urbanism.

Terenul are CF, are constructii totul e ok pana acuma.

Am masurat terenul aflat in intravilan, pe CF suprafata este de 400mp, in realitate este de 750mp!!!

ce sa fac???

la intabulari, dezmembrari stiu ca trebuie sa se incadreze in 2% dar la certificat de urbanism cum e?

va multumesc

klu_naravas

pai din cate stiu eu trebuie sa respecti cadastrul.asa ca sigur clientul tau intre timp a mai facut rest de niste teren....

djxhouse

faza interesanta ca ei nu stiu nimic, .. mereu ridica din umeri...
doar cand sap mai adanc, descopar ca pe terenul respectiv sunt 2 CF-uri

of of of cu oamenii astia

klu_naravas

hmmmm, e romania.... se poate....
trist dar adevarat

kod

in cazul in care suprafata reala depaseste 2% respectiv 5% maxim admis, se merge in instanta, alta solutie nu exista! vecinii vor da declaratii la un notar cu pretentiile asupra terenului in cauza, iar procedurile ulterioare sunt cunoscute mai bine de avocati  :) ...succes!
mentionez terenul poate avea si un singur CF !
btw: "a mai facut rost de niste teren"  :rotfl:
      terenul nu a fost trecut cu supraf reala de la bun inceput (cu multa vreme in urma)....de ce:  simplu plata impozitului :nono:

Kaleh

Nu e vorba de impozit, te obligau cei de la Oficiu. Am patit-o, cu teren intre 3 vecini si strada, batea cu planul 1:500, dar nu se potrivea suprafata reala cu cea din acte. Am trecut diferenta la teren detinut fara acte, dar nu m-au lasat pina nu am taiat din desen pina la suprafata din acte. Dar si eu am taiat o bucata din spate, unde nu ajunge nimeni (lipita de casa vecinului...). Nu se vrea realitatea, conteaza actele...

djxhouse

of of of

greu greu

interesant este cand intrebi proprietarul.. iti zice,

"pai aici sunt si au fost mereu 400mp, stiu eu bine, ca mi-a zis bunicu... si lu bunicu i-a zis stra stra stra bunicu...

n-are cum sa fie 750mp in loc de 400mp.. si sigur ati masurat bine?
haideti sa luam ruleta si sa masuram din nou... sau sa vedem suprafata din pasi sau din ochi..
doar domnu inginer.. si din ochi vedeti ca aici sunt 400mp, nu sunt 750mp 
:rotfl: