Ortofotoplan

Creat de simplu06, Oct 12, 2010, 02:30 PM

« precedentul - următorul »

simplu06

O las balta imi dezinstalez 2007 poate are vre-un bug ceva versiunea care am instalat`o .:)
Mai aveam o intrebare cu privire la autocad 2007 . In 2002 este undeva la customize optiunea "Show Tooltips on Toolbars " care o data activata iti apare in dreptul cursorului denumirea butonului respectiv. In 2007 nu am gasit de unde sa o activez.

Rog pe cineva care are 2007 instalat si stie ce anume sa instalez pe platforma autocadului pentru a-mi functiona ortofotoplanurile la parametri normali sa-mi spuna si mie pasii care i-a facut.

intre timp voi lucra pe 2002 , asta este ..

Modificat de simplu06 (13-10-2010 16:12:22)

kod

N-ai nevoie de niciun plug-in, din fisierul ala *.ecw iti poti salva zona care te intereseaza sub forma de *.tif, *.jpg, *.bmp etc. pe care le poti insera ulterior in autocad cunoscand coordonatele colturilor (colt stanga jos, respectiv dreapta sus) cucomanda "RECTANGLE" iti faci chenarul in autocad, iar apoi simplu cu "IMPORT/RASTER IMAGE" tragi imaginea in chenar si gata ii pe coordonate.

Bineinteles ca merge si cu ER Mapper Imagery Plug-in, si cu GEOREFIMG.VLX, si cu multe altele, ideea e sa-ti gasesti tu singur stilul tau de lucru. :hi:

simplu06

#17
Citat din: kodN-ai nevoie de niciun plug-in, din fisierul ala *.ecw iti poti salva zona care te intereseaza sub forma de *.tif, *.jpg, *.bmp etc. pe care le poti insera ulterior in autocad cunoscand coordonatele colturilor (colt stanga jos, respectiv dreapta sus) cucomanda "RECTANGLE" iti faci chenarul in autocad, iar apoi simplu cu "IMPORT/RASTER IMAGE" tragi imaginea in chenar si gata ii pe coordonate.

Bineinteles ca merge si cu ER Mapper Imagery Plug-in, si cu GEOREFIMG.VLX, si cu multe altele, ideea e sa-ti gasesti tu singur stilul tau de lucru. :hi:


Am ridicat problema asta insa nu am fost sigur ca e corect ca sa trag imaginea dupa coordonatele colturilor.

Multumesc.

kod

#18
Citat din: simplu06Am ridicat problema asta insa nu am fost sigur ca e corect ca sa trag imaginea dupa coordonatele colturilor.

Multumesc.

Ba da, e foarte corect :hi:, la o adica poti face si verificare utilizand si alta metoda de inserare a imaginii raster, si ai sa vezi ca rezultatul e acelasi :hi:

Numai bine !

dani_b

Pentru inserare .sid in autocad 2010 stie cineva ce trebuie instalat?
                                                                        Multumesc.

John Doe

Uita-te pe site-ul Autodesk, este ceva Image Enabler gratis pentru 2010; descarci si-l instalezi.

topograful linistit

Raster Design 2010

kod

#22
Citat din: dani_bPentru inserare .sid in autocad 2010 stie cineva ce trebuie instalat?
                                                                        Multumesc.

Exista in bara de sus a forumului un "hyperlink" cu denumirea "Cauta" folosestel cu incredere s-a mai discutat treaba asta pe forum cel putin de 3-4 ori :hi:

John Doe

#23
Postez eu linkul, il aveam in favorites: http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/ps/dl/index?siteID=123112&id=2334440&linkID=9240618

De aici isi alege cine ce vrea, descarca si instaleaza.

vio30


John Doe


                  Cu placere, dar...