GPS Leica 1230 - 1200

Creat de SSamuel, Feb 06, 2012, 06:15 PM

« precedentul - următorul »

SSamuel

Buna
Vreau sa achizitionez un gps Leica , ma intereseaza sa fie rtk si sa nu port rucsacul ala dupa mine adica sa aiba modemul pe baston, si vreau sa utilizez Romposul.
Buna , pana aici e totul bine faza e ca eu vreau sa stiu care e diferenta intre modemul din rucsac si cel pe baston ( incorporat , ma gandesc eu ca ii spune), si as vrea sa stiu daca la toate modelele 1200 se poate pune modem gsm

Alin B.

la orice model 1200 se poate pune modem gsm, cu mentiuunea ca la primele aparute prin 2004, trebuie sa-i faci upgrade de firmware pt a sti NTRIP. Modemul gsm este acelasi si la SmartRover ( adica cel fara rucsac ) si la cel cu rucsac ( model GX1230) , cu mentiunea ca la SmartRover, rolul modemului il poate juca aproape orice telefon care are bluetooth si acces la internet.

ace

Ce naiba esti inginer si nu stii ca ala se numeste jalon?
Daca ai modemul pe jalon dupa 1km de tinut in mana o sa ti se para de o tona.
Mai bine sa ai rucsac cu receiver si pe jalon doar antena gps si controlerul.
La cealalta intrebare ti-a raspuns Alin B.
Toate cele bune.  :hi:

codruta.scrob

Buna..Am si eu o intrebare in legatura cu GPS Leica 1200: Se pot exporta masuratorile efectuate in WGS84?...daca da in ce format? Sper sa ma poata ajuta cineva..:)

Alin B.

csv, txt, tab separated etc

adrianc

Aoleu!
codruta.scrob se poate. Poti exporta in format: longitudine, latitudine, altitudine elipsoidala, cod; sau latitudine, latitudine, altitudine elipsoidala, cod; sau orice combinatie doresti.
Ai exportat macar o data masuratorile dintr-un 1200? Daca da, alegi acolo unde, probabil, ai ales stereo 70, WGS84 long, lat, el height.
Nu e vorba de format, de acel frt de la Leica, e vorba de ce alegi tu sa iti listeze.

Nu vreau sa par rautacios dar, de la un timp, nivelul intrebarilor pe forum a scazut vertiginos. Exista manuale de utilizare, meniuri de help la soft-uri, training la achizitia de aparatura, suport de la vanzatorii de aparatura. Adica, vreau sa spun, e bucuria mult mai mare cand descoperi singur decat daca iti da cineva mura-n gura. :D
La muncă! nu la întins mâna.

adrianc

Daca vrei sa-ti faci tu un format, foloseste de la Points sau Points (measured by GPS) - nu stiu care e diferenta - optiunile cu (deg) (min) (sec) si caracterele dorite intre ele (de exemplu spatiu). Le formatezi cum doresti. Iti recomand length 3 (sau 2, daca nu ai de gand sa te duci mai la est de Chicago sau mai la vest de muntii Himalaya lasa 2) pentru (deg), length 2 pentru (min), length 9 si precision 6 pentru (sec) si fill caracter 0 (zero) pentru toate - optiuni disponibile daca dai dublu click pe text.
Si daca vrei sa aduci optiuni dintr-o parte in alta dai Save sting pool dupa ce ti-ai creat o bucata si load string pool acolo unde ai nevoie. Atentie! comanda load string pool sterge tot ce ai lucrat in fereastra respectiva pana la momentul respectiv.
Cred ca informatiile astea le vroiai.
Nu am un format gata facut dar te pot ajuta sa-ti faci.
Poti gasi formate https://myworld.leica-geosystems.com/irj/portal" target="_blank">aici. Iti creezi cont folosind email si o parola, iti inregistrezi aparatul la myProducts cu ajutorul serial number si equipment number si gasesti la Tools niste formate care poate te ajuta sau poate nu.
Bafta!

Modificat de adrianc (30-03-2012 10:47:35)
La muncă! nu la întins mâna.

codruta.scrob