Transformare L-35 in sistem Stereo 70

Creat de AxelVanBorlov, Sep 17, 2010, 01:03 AM

« precedentul - următorul »

AxelVanBorlov

Salut,

Am o mare nedumerire, cum as putea afla coordonatele in sistem stereo70 ale unui trapez dat ( la scara 1:25.000) stiind doar numele trapezului, de ex: L-35.....

La facultate folosim nego dar nu am reusit sa gasesc nimic aseamanator, adica un program care sa imi permita sa introduc numele trapezului si el sa imi calculeze coordonatele celor 4 puncte care formeaza trapezul.



Multumesc anticipat.

Marian

Se transcalculeaza coord colturilor trapezului(longitudine si latitudine) in x si y stereo. Vezi ca longitudinea si latitudinea sint scrise pe trapezul in cauza. Daca vrei, te pot ajuta!

AxelVanBorlov

asta stiu, dar sa zicem ca am doar numele trapezului, ce fac? ma apuc sa calculez coordonatele?

ps: si sa ziceam ca am coordonatele in grade si minute, asta ar insemna in sistem gauss kruger, cu ce le pot transforma in coordonate stereo xy?
alta intrebare:
in arcmap, cand vreau sa georeferentiez in stereo70, creez un nou shapefile pentru a pune punctele ulterior.
ce sistem de coordonate folosesc? logic ar fi stereo70, dar nu il gasesc in cele cu care vine programul.
am gasit pe net fisierul care imi trebuie dar atunci cand incerc sa il incarc, imi inchide arc catalog

Modificat de AxelVanBorlov (16-09-2010 22:56:40)

kod

Cauta mai bine "Dealul Piscului 1970" :hi: in loc de "Stereo `70" ...cred si "pulkovo 1940" este cam tot pe acolo.
Numai bine !

AxelVanBorlov

Am gasit un program care reuseste sa imi calculeze coordonatele oferite in grade, in valori xy.

Pulkovo1940 sau Dealul Piscului 1970 sunt sisteme de coordonate geografice sau proiectate?

Si cu asta imi inchei curiozitatile.


580/475px 72.9KB

Marian

Se gasesc programe de transformare, nu-i problema! Ideea e ca(nu stiu ce virsta ai si ce pregatire) prea te grabesti. N-oi fi auzit eu de "arcmap" care nu e obligat sa aiba ce vrei tu, dar transformarile astea necesita un pic da atentie marita. Se rezolva, dar nu cu un "click"

AxelVanBorlov

Am 22 de ani, sunt student la Facultatea de Geologie si Geofizica, am trecut in al 4-lea an. Din anumite motive nu am putut ajunge la facultatea cand s-a studiat ArcGis-ul.
Acum trebuie sa dau examenul pentru a scapa de restanta; examenul consta si in proba practica.
Tot ce stiu despre ArcGis si aplicatiile care fac parte din el, am invatat din tutoriale, manuale, curiozitate ( umblu prin program si incerc sa fac ce vad in tutoriale) si din ajutorul unor persoane foarte amabile cum sunteti voi.

Stiu sa Georeferentiez si sa Digitizez, singura mea nedumerire era unde gasesc sistemul de coordonate stereo70.

Ei bine am placerea sa va anunt ca intr-un final l-am gasit chiar in program.

ps: Exista si programe care iti fac singure transformarile cu doar un click :)

Modificat de AxelVanBorlov (16-09-2010 23:17:11)

Ionica34

Pentru AlexVanBorlov,
Chiar daca gasesti sistemul de proiectie in program, ar fi bine sa incerci sa inveti sau sa-ti faci singur procedurile de transformare din B,L,H in X, Y, Z.
Pulkovo1940 - se refera la un sistem de proiectie geografic cu centrul la Pulkovo, stabilit in 1940 utilizand ca elipsoid de baza elipsoidul Krasovski.
Dealul Piscului 1970 - este denumirea generica (sincer nu stiu de unde vine) a punctului de la Dealul Piscului calculat in 1970 si folosit apoi ca baza pentru stabilirea sistemului de proiectie Stereografic 1970.

Mit


dtoni