TransDatRo versiunea 4 0

Creat de advex, Dec 05, 2009, 04:25 PM

« precedentul - următorul »

ace

asa merge,la celelalte se poate pune gps-ul mai jos pe trepied sau daca are jalon din 2 bucati doar cu una singura. :wink2:

herlitz

sunt tare curios cum o sa pui GPS pe borne de ordinul 1 sau2
 :hi:

Marian

Exista un dispozitiv-placa pilastru se numeste-cu care poti stationa bornele de ord.I sau II

geosilva

sau la fel de bine poti folosi un trepied mai mare - gen Leica GST 20-9, sau GST 120-9. Am testat personal pe 3 borne de ord. I si a fost OK, dar cam la limita.

Mit

Cu un trepied normal de la GPS Leica


580/435px 21.6KB

Alin B.

Depinde de marimea bornei. In jud. Galati, in localitatea Visina (la limita cu judetul Vrancea) daca retin este o borna de ordin 1 imensa . Are aproximativ 1.50m inaltime si e paralelipipedica , nu trunchi de piramida. Sectiunea superioara este de aproximativ 40x40cm. Nici o sansa de stationat cu trepiedul oricat de mare ar fi fost. Doar placa pilastru ne-a salvat !

herlitz

Da poti sa stationezi o borna de ordinul I sau II si ai o super precizie cand din ea poti sa vizezi numai biserici ( ordin V )

Modificat de herlitz (12-03-2010 22:44:43)

Mit


bad wolf

Ma minunez de ce citesc pe aici !
Voi ati citit in manualul de geodezie ca precizia punctelor de ord I este de +/_15 cm si ca nu se numesc "coordonalele punctelor" ci se numesc "coordonatele cele mai probabile ale punctelor"?
Daca stiti asta , cum puteti sa credeti in percizi de ord 1 sau 2 mm.
Astea povesti pentru topografii de birou, pentru teoreticieni.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit


John Doe


                  Nu sunt povesti, bad wolf, ci realitatea însasi. Daca nu ar exista erori de masurare, daca pamantul ar fi o sfera perfecta, într-un cuvânt daca am trai intr-o lume perfecta atunci coordonatele determinate ar avea o singura valoare,  absoluta. Insa asa cum e realitatea, coordonatele determinate prin diverse metode dau doar valorile cele mai probabile si tin cont de cât mai multe dintre erorile posibile. Când ajungi la teoria erorilor din geodezie si te baga in integrale, limite si derivate e normal sa fii putin dezorientat dar ia lucrurile asa cum sunt: nici o coordonata nu este si nu va fi absoluta, iar noi putem cunoaste numai valoarea ei cea mai probabila, cu care si lucram dealtfel. Iar precizia de determinare rezulta tot din teoria erorilor, si nu va fi niciodata zero.
E un principiu mult mai universal decat topografia, se numeste principiul incertitudinii si a fost descoperit de Heisenberg (parca?). Ala care a participat si la bomba atomica.



               

bad wolf


                  
John Doe a scris:

Nu sunt povesti, bad wolf, ci realitatea însasi. Daca nu ar exista erori de masurare, daca pamantul ar fi o sfera perfecta, într-un cuvânt daca am trai intr-o lume perfecta atunci coordonatele determinate ar avea o singura valoare,  absoluta. Insa asa cum e realitatea, coordonatele determinate prin diverse metode dau doar valorile cele mai probabile si tin cont de cât mai multe dintre erorile posibile. Când ajungi la teoria erorilor din geodezie si te baga in integrale, limite si derivate e normal sa fii putin dezorientat dar ia lucrurile asa cum sunt: nici o coordonata nu este si nu va fi absoluta, iar noi putem cunoaste numai valoarea ei cea mai probabila, cu care si lucram dealtfel. Iar precizia de determinare rezulta tot din teoria erorilor, si nu va fi niciodata zero.
E un principiu mult mai universal decat topografia, se numeste principiul incertitudinii si a fost descoperit de Heisenberg (parca?). Ala care a participat si la bomba atomica.


John , am impresia ca ai inteles gresit ce am spus eu.
Tocmai am pus ca nu exista acele precizii cu care se lauda unii colegii ai nostrii.
Iar doua masuratori nu pot fi identice decat , intamplator, sau daca au fost falsificate.Alt fel nu.
Iar de precizia de 1,2, mm nu exista, te rog sa ma crezi , iar daca ai facut si lucrari in subteran unde trebuia sa facem strepungeri de lucrari , cred ca te ai convins ca dqca veneai la intalnire dupa 2 km  prin subteran, la o dif de 10-15 cm ax/ax, erai considerat super topograf.

Modificat de bad wolf (13-03-2010 12:12:01)


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

bad wolf


                  
Mit a scris:


Alin B. a scris:

Depinde de marimea bornei. In jud. Galati, in localitatea Visina (la limita cu judetul Vrancea) daca retin este o borna de ordin 1 imensa . Are aproximativ 1.50m inaltime si e paralelipipedica , nu trunchi de piramida. Sectiunea superioara este de aproximativ 40x40cm. Nici o sansa de stationat cu trepiedul oricat de mare ar fi fost. Doar placa pilastru ne-a salvat !



Pai atunci iat-o pe "MOLDOVITA" din Caras-Severin care are... 2.5m inaltime. M-am suit sa pun GPS-ul cu scara http://www.3xforum.ro/img/smilies/nebun.png">


Bornele astea imense , pe care , voi le vedeti asa, sunt o constructie de arta ca incepe la cativa m in adancime unde este marca martor.
Acceaa borna amai avut ceva, ce probabil, voi nu veti mai avea ocazia sa vedeti decat in fotografii: Piramida cu cel putin doua poduri.
Sper ca stiti ce-i aia ce ce rost avea!


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe


                  Poate sa fi inteles gresit, eu ma refeream exact la termenul "coordonatele cele mai probabile"  si de ce li se spune asa.
Cât despre asemenea precizii, nici mie nu-mi prea vine sa cred dar depinde cum le întelegi. De exemplu, am facut odata o retrointersectie din aceleasi 4 puncte de vreo 5 ori, in aceeasi zi si mi-au iesit abateri la una fata de alta de ordinul milimetrilor dar nu m-am laudat ca am masurat precis.
Alta data, aveam doar 3 puncte de sprijin, am facut mai multe retrointersectii si ca sa ma asigur am tras si un Hansen cu 2 din punctele alea (care permiteau schema, tot pe punctul de retro), cu diferente de 10-12mm intre o metoda si alta dar nici asta nu inseamna ca am masurat precis, ci doar corect cu punctele care le-am avut.
Precizia de masurare se determina prin metode mai complicate si nu este diferenta bruta dintre ce ti-a iesit la masurat si ceea ce te asteptai sa iasa, de aia spun ca depinde cum o intelege cel cu care vorbesti.



               

Marian


                  De fapt astea de ord I au de regula 3 marci cu trei straturi de semnalizare-praf de caramida, nisip, cenusa, etc.