TransDatRo versiunea 4 0

Creat de advex, Dec 05, 2009, 04:25 PM

« precedentul - următorul »

advex

ANCPI anunta: Puncte comune noi pentru toate judetele si municipiul Bucuresti.

Implementare pachet software TransDatRO Java - versiunea 1.01


vezi: http://ancpi.ro/pages/download.php?lang=ro" target="_blank">http://ancpi.ro/pages/download.php?lang=ro

Mit

Sa tragem concluzia ca este "implementat oficial la nivel de tara" tocmai inainte de  ... alegeri? Sper sa nu fie ca autostrada lui Boc. :wink2:

skorpyonsys

Deci sa intelegem ca s-a "implementat oficial in toate judetele si municipiul Bucuresti incepand cu data de 15.12.2009" deci nu-l folositi inainte de 15 12.2009 :P :nono: . Am scapat de plimbari pe dealuri. Sunt curios de diferente :zzz:

Modificat de skorpyonsys (09-12-2009 20:58:58)

Ionica34

Referitor diferente intre Transdat prima versiune si ultima

Daca faceti niste teste, s-ar putea sa ramaneti cu gura cascata: se poate ajunge la 30cm diferente!!! Si asta la statiile de referinta GPS.

scootergts

am facut ceva teste cu versiunea 4, fata de parametrii calculati de mine, diferente de cca 3-10 cm, deci ok, insa nu am avut diferente de 30cm, iar daca faci comparatie intre prima versiune si ultima pe o zona care nu era "omologata" in prima versiune, cred ca rezultatele erau de asteptat

Mit

scootergts, poate ai stat pe borna de ord IV, specifica daca este asa sau nu;

Diferente fata de coordonate Timis - DTM Mosnita Noua (ord I):

0.056m pe X si
0.158 m pe Y
0.024 m pe Z

Banuiesc, ca DTM Mosnita a fost masurata obligatoriu, de ce asemenea diferente?

Cu parametrii calculati de mine, precizia in RTK este de 1-2 cm !!!

Daca implementam ceva oficial cu asemenea erori in borne de ord I .... ce sa mai zicem de ord. inferioare.

Parerea mea este ca toti cei ce au astfel de situatii sa le anunte si sa nu avem inca o " lege proasta"  :nod:

madtopo

am verificat pe borna Foisor (ord III) si am gasit urmatoarele diferente fata de coordonate:

0.044 pe X
0.138 pe Y
0.438 pe Z !!!

A mai gasit cineva diferente atat de mari la cote ? Presupun ca soft-ul nu este suportat pentru cote daca da astfel de valori.

Alin B.

a incercat cineva transdat 4.0 pe windows 7 ? eu am incercat dar imi da eroare .

Romario

Eu nu folosesc  acest program. Mie mi se pare dubios. Faci o trasare acum respectand normele si peste o luna esti in balarii, tot oficial.
Cum e posibil sa ai diferente intre versiunile acestui program in acelasi punct de peste 30-40 cm, in judete in care a fost implementat de 4 ori oficial, pana acum, si tot sa nu corespunda cu ceea ce au masurat echipele in teren si cumparate de la Ancpi.
Intr-un cuvant : AMATORI.
 :nod:

danutza

In majoritatea, ca sa nu zic toate bornele stationate de mine am precizie mai buna cu parametrii calculati de mine pe borne de ord. I decat cu cei ai ANCPI-ului.

Pe cote, aceasi concluzie ca si madtopo, erori cu transdat si de 49.7cm, in conditiile in care cu parametrii mei am erori pe z de 13 cm.

Aici trebuie luat in calcul si faptul ca unele borne DTM au fost determinate prin nivelment trigonometric si altele prin nivelment de precizie. :hi:

herlitz

Nu lucrezi cu TD nu se receptioneaza lucrarea.
Nu toate borneel DTM sunt corect determinate am gasit una cu peste 3 m diferente

Mit

"Nu lucrezi cu TD nu se receptioneaza lucrarea.
Nu toate borneel DTM sunt corect determinate am gasit una cu peste 3 m diferente"


Sunt sigur ca era una de ord III sau IV, dealtfel multe dintre ele stationate de catre ANCPI pt. TransDat. Pe bornele de ord I si II nu cred ca se intampla asta.

Intreaba-i pe cei care au lucrat pt. implementarea softului asta ca s-au stationat si borne de ord. inferior.

Parerea mea este ca borna de ordinul inferior va da precizia retelei; cu alte cuvinte, daca s-au stationat borne de ord. IV precizia TransDat-ului este de ord. IV si ca atare, daca vine unul care masoara cu st totala si pleaca de pe o borna de ord. I, cel care a masurat cu GPS-ul trebuie sa-si refaca lucrarea !!!!!!

Asa ca tu "herlitz" ai toate sansele sa-ti refaci lucrarea dupa cel care-a masurat cu st. totala  :nebun:

Alin B.

s-au stationat si puncte de ordin 4 , va spun sigur pt ca am particpat la sesiunile de observatii gnss in cateva judete.
  in proiectul initial au fost prinse doar puncte de ordin 1 , 2 si cateva de ordin 3 pt densitate. In urma recunoasterii in teren , multe din cele de ordin 2 sau 3 nu s-au gasit si atunci pt asigura o distributie uniforma a punctelor stationate, s-au stationat si puncte de ordin 4 din zonele unde nu s-au gasit cele de ordin superior trecute in proiect.

ace

eu sunt curios cum au stationat cu gps-ul pe bornele de ordin I avand in vedere ca au piramide cu poduri (schelet metalic) de vreo 20m.
eu am stationat si a trebuit sa renunt la observatiile de pe ea ca imi distrugea reteaua.
cand nu ai piramide cu poduri e chiar recomandat sa stai si sa faci observatii de pe ea.

Modificat de ace (11-03-2010 23:28:34)

Mit

In zona mea de masuratori numai una mai are piramida cu poduri si aia este de ord II. Cele de ordinul I sunt toate "chele", nu mai au nici macar piramida semnal... :nod: