informatii despre leica sr 20

Creat de alex paun, Iul 27, 2009, 01:43 PM

« precedentul - următorul »

alex paun

Buna, mi-am cumparat un gps leica sr 20 acum ceva timp si nu am reusit sa-l pun in functiune, am citit tot felul de manuale, am fost p la diferite persoane sa imi explice dar degeaba, am inceput sa ii cunosc meniul p de rost, nimeni nu mi-a spus si nu am gasit nicaieri cum se seteaza ca unul sa fie baza si unul rover, o chestie destul de banala dar care nu am putut sa o aflu. eu sunt mai nou in domeniu si pana acum nu am mai lucrat cu gps. care cunoaste va rog sa imi dati un raspuns. o zi buna!

danutza

Nu dormi vre-o saptamana si ai sa-i dai singur de cap.
E facut de oameni doar... :hi:

Alin B.

Receptoarele le setezi ca baza sau rover atunci cand doresti sa lucrezi in modul RTK ceea ce cu Leica SR20 ( fiind un receptor cu simpla frecventa ) se poate face dar rezultatele obtinute nu vor avea o precizie mai buna de +/- 40cm ( in cel mai fericit caz) . Masuratorile l-a care se preteaza sunt cele statice dar pt vectori mai mici de 25km sau pentru masuratori in modul Stop&Go .

Ionica34

Deci :
Leica SR20 este un echipament simpla frecventa care nu are cum sa faca RTK.
Din manual vezi asta.
http://www.squalltmh.110mb.com/content/Software/sr20-manual.pdf" target="_blank">http://www.squalltmh.110mb.com/content/ ... manual.pdf , pagina 12.

Stie sa faca masuratori Statice si Stop&Go.
Cand vrei sa faci static selectezi Occupy, cand vrei sa faci Stop&Go (masuratori de linii si suprafete) selectezi Stop & Store.

http://www.navsys.no/wp-content/uploads/sr20_gettingstarted_v1_0_en.pdf" target="_blank">http://www.navsys.no/wp-content/uploads ... 1_0_en.pdf pagina 14.

succes

seppar

Buna ziua. Folosesc receivere Leica SR20.
Vi s-a intamplat ca acestea sa se blocheze in momentul salvarii punctului, adica in momentul in care apasati  STOP OCCUPY? In momentul in care apas pe acel buton, in loc sa scrie "GPS0001 is stored", scrie "please wait", si ramane asa mult si bine....
Cand ajung la birou, si incerc sa import datele in LGO, imi da eroare, si mi se inchide softul... Precizez ca acest lucru mi se intampla, nu mereu, pe toate cele 3 receivere.
Va salut cu respect.

ARICIUDANC

da, se pare ca sunt cele mai slabe receptoare leica facute vreodata, mai ales daca sunt din 2007 - 2008.
temporar am rezolvat problema pe care o aveti si dumneavoastra cu un upgrade de soft, dar dupa o perioada de la upgrade a inceput iar sa se blocheze cu "please wait"
punctul il memoreaza dar nu-i mai stie numele si il salveaza cum e setat pe default si incrementeaza cu 1, iar inaltimea antenei nu o mai retine asa ca trebuie sa o introduceti manual inainte de postprocesare.
la leica geo office combined nu am patit dar cred ca trebuie reinstalat.
va sfatuiesc sa faceti upgrade de soft care e gratuit si e postat pe site-ul topgeocart la sectiunea download. spor la lucru!

seppar

Le-am facut upgrade cu firmware 4.50.00, acum vreo 6 luni. Dar se pare ca nu le-a ajutat prea mult...
Ar fi bine sa-l memoreze, si sa nu-i stie numele, dar nu face nici atat. Cu toate ca jobul respectiv are ceva informatie (aprox 100kb), LGO-ul nu reuseste sa importe datele. Receiverele au fost cumparate in 2006.

Alin B.

importa datele folosind un cititor de card. prin lgo nu vei reusi sa le importi daca procedura de salvare nu e completa.

seppar

Am incercat si cu cititorul de card. Imi copiaza aceleasi fisiere, probabil incomplete. E clar, daca procedura de salvare nu e completa in momentul stocarii punctului, nu prea mai ai ce face... Nu am de ales, decat sa ma duc pe teren iar, sa le mai pun o data, si sa ma rog ca nu se mai intampla. Poate ca locul SR20-ului e la muzeu...
Va multumesc oricum pentru sfaturi...

ARICIUDANC

pentu o ultima verificare: vedeti daca jobul care trebuie e bifat inainte de descarcare!
spor!

alex paun

deci si eu m-am chinuit cu leica sr20, dupa ce am inteles principiul de functionare si l-am scos la treaba mi-am dat seama cate "defecte" are, unul din ele ar fi faptul ca se blocheaza atunci cand ai nevoie mai multa de el, stai cate 20 d min pe punct si dupa ce dai stop&store realizezi ca s-a blocat(din nou) si trebuie sa mai stai inca 20 d min...la descarcare trebuie sa folosesti n programe sa ajungi la rezultatul final.deci e foarte depasit, e ok in momentul in care nu il folosesti foarte des.mi-am procurat un leica 1200 de curand si pot sa spun ca este o diferenta enorma intre l1 si l2, decat sa investesti intr-un l1 nou mai bine investesti intr-un l2 la mana a 2-a si stai fara griji.dar pana la urma daca ai nevoie de determinat 2 puncte sau de adus o lucrare in stereo din "cucuietii din deal" unde nu mai exista nici mama bornei este de ajutor si sr20-ul. TEHNOLOGIA EVOLUEAZA SI NOI TREBUIE SA TINEM PASUL CU EA, ATAT CAT PUTEM! mult succes!

John Doe

Da, merge bine 1200 dar ar fi si niste probleme, nu chiar din prima: cardul de date nu stiu ce fabricatie trebuie mereu trebuie formatat fiindca vede tot surprize-surprize pe el. Sau sa fie alte motive?

doru2

nu, asa sunt ele. preferabil sai ai un card original sau unul de foarte buna calitate. altfel vei avea parte de tot felul de surprize, de la fisiere corupte la pierderi de date. pe langa asta mai are si prostul obicei de a se bloca. surprize-surprize cu leica...

alex paun

pana in prezent nu am apucat sa-mi dau seama ce probleme apar, de abia l-am procurat dar am auzit numai lucruri bune despre modelul asta, imi doresc sa nu revin cu un post in care sa va spun ca sunt dezamagit :D, si despre trimble am auzit ca e foarte ok...mai vedem...

alex paun

m-am interesat si cele care au problemele astea sunt cele cu ecran color cu windows mobile pe ele, versiunea care am luat-o eu are softul asemanator cu cel al statiei si am inteles ca sunt mai practice si mai eficiente, dar se pare ca problema cu cardul au intalnit-o mai multi...mai astept pareri de la cei care utilizeaza de mai mult timp gps-uri din gama 1200...