Certificat urbanism pentru dezmembrare U I

Creat de gabistef, Feb 07, 2012, 03:58 PM

« precedentul - următorul »

gabistef

Buna ziua,
Am de dezmembrat o cladire P+2 in 5 apartamente.Trebuie pus la dosar certificat de urbanism?
Multumesc anticipat.

lacriman

asta este apartamentare, nu dezmembrare. In regulament nu scrie nimic, dar din moment ce nu se dezmambreaza terenul , care pastreaza aceleasi conditii de urbanism, nu cred ca e necesar. la noi nu se cere.

gabistef

practic, care este diferenta intre dezmembrare unitate individuala si apartamentare?

adrianc

Pune certificat de urbanism. Am facut in 2010 o apartamentare sii s-a cerut.
Singura diferenta dintre apartamentare si dezmembrare este ca se pun relevee in loc de PAD-uri. Si tabelele minunate cu spatii comune, cote parti si alte alea.
La muncă! nu la întins mâna.


Anton Pann

Dezmembrare UI , inseamna practic o reapartamentare a unui apartament deja inscris in CF . Apartamentarea este transformarea unei case inscrise in Cf , in condominiu, respectiv din casa inscrisa in Cf se fac mai multe apartamente ce re inscriu in CF colectiv si CF individuale.

adrianc

Nici nu ma mira ca fiecare oficiu are regulile lui. Daca noi nu avem aproximativ aceleasi idei despre o operatiune de ce sa asteptam asta de la ei?
La muncă! nu la întins mâna.


adrianc

Dar de ce sari la gâtul meu? Cunosc foarte bine problemele enumerate de tine și ai dreptate. N-am voie sa fac o remarcă? Și de ce o iei personal?
Observ că ești conștient de discrepanțele dintre oficii și chiar dintre inspectori. Pe tine nu te deranjează în vreun fel?
Și, așa pentru tine, să știi că am cerut punte de vedere la ANCPI care au sosit la timp pentru completarea dosarului.
Apropo de urgența:
1.De unde știi ca a lui e URGENTĂ?
2.Dacă EU nu știu să fac o lucrare mă interesez și apoi o contractez. Și în nici un caz nu-i promit beneficiarului marea cu sarea. În privința asta nu doar că sper ca și alții să facă la fel, mă aștept!
La muncă! nu la întins mâna.

DorinMuresan

Adrianc deci chiar nu am avut nici cea mai mica intentie in a-ti lasa impresia ca as sarii la gatul tau. Pur si simplu postarea ta m-a determinat sa scriu ce am scris dar eu m-am referit strict la general prin ceea ce am spus. Toti ne plangem(inclusiv eu) si suntem nemultumiti,dar pur si simplu am vrut sa trag atentia si sa constientizam ca poate ne si plangem mai mult decat trebuie,atata tot. Totodata sunt constient ca poate majoritatea plangerilor si nemultumiriile sunt cat se poate de justificate. Adrianc sunt perfect de acord cu ce ai spus tu si scuze ca ti-am dat de inteles ca te-as fi atacat sau ca nu sunt de acord cu tine.

adrianc

La muncă! nu la întins mâna.