Model GPS recomandat

Creat de sorin7650, Iun 08, 2012, 02:31 PM

« precedentul - următorul »

ovimatrix

Buna Ziua tuturor, m-am gandit sa achizitionez si eu un GPS pt lucrariile topografice si as avea si eu nevoie de putin ajutor in acest domeniu cu o recomandare din partea voastra, spre ce GPS sa ma indrept ? am obs. acuma ca multi cauta sa fuctioneze cu ROMPOS si sa aibe VRS, eu unu sincer nu le prea am in domeniu GPS-urilor si de aceea va rog sa imi recomandati si mie un GPS bun atat din pct de vedere calitativ cat si tehnic iar suma sa fie in jurul a 7-8000 euro. Multumesc.

Robi81

Buna,ce parere aveti despre Stonex S9 in comparatie cu Trimble R4,South,sau alte receptoare de clasa lui?

dtoni

stonex este facut din trimble .... mai exact placa de baza de la r8 a fost introdusa in stonex s9. Eu il recomand

ancka

mai poti incerca si epoch 35 de la spectrum survey/

ovimatrix

Ce parere aveti destre gps-ul Hi Target V30 si controller-ul Getac PS 236 ?

ovimatrix

Nu are nimeni nici o idee ?

John Doe

Probabil ca nu. Dar daca chiar te intereseaza, s-a mai discutat pe forum despre diverse marci de GPS, vezi ce s-a spus deja acolo; chiar daca nu e vorba exact despre modelele tale, macar poti sa vezi ce fac sau nu ale tale fata de altele.

ovimatrix

Da am incercat sa fiu informat in legatura cu acest lucru, desi nu am gasit nimica despre acest gps am vazut in mare parte discutii despre South S82 si South S9 care am inteles ca oricum in mare parte fac acelasi lucru ca si receptor GPS (la fel ca si Hi target desi despre asta nu am gasit detalii sau discutii prea multe). De asemenea nu am prea gasit discutii despre controllere, Desi am vazut ca cineva recomanda Getac nu am gasit niste discutii detaliate in legatura cu controllerele de la GPS-uri. Inca sunt cam nedumerit si nu de alta dar as vrea sa ma dumiresc cat mai repede deoarece sapt viitoare cel mult vreau sa si trec la achizitionarea unui GPS.

alexb

eu folosesc 2 Stonex S9 cu controler Getac, nu am intampinat probleme cu ele, sper sa nici nu am, le-am folosit si in ploaie si pe gerul de azi, am probleme cu semnalul prost de la orange dar asta e datorita providerului de internet nu a aparatului, controler-ul pare solid si bine construit, carcasa e protejata la coltzuri cu cauciuc, bateria receptorului 4 ore pt rtk, 6 ore pt. static; bateria controler-ului m-a tinut si 3 zile depinde cat de mult lucrezi, de aplicatii deschise si luminozitatea ecranului...

ovimatrix

Eu ma gandesc sa merg pe South S82-V cu un controller Getac sau NAUTIZ X3-1D, inca nu sunt 100% decis dintre astea 2 care sa il aleg.