Model GPS recomandat

Creat de sorin7650, Iun 08, 2012, 02:31 PM

« precedentul - următorul »

sorin7650

Buna ziua,

As dori sa achizitionez un sistem gps pentru masuratori topografice si documentatii cadastrale.

Nu am nici cea mai mica idee ce sa aleg.

Bugetul alocat este undeva la 4-5000e.

nu ma intereseaza sa fie neaparat nou.

astept cateva sugestii.

Multumesc!

AlexGIS

http://en.southinstrument.com/products/pro_info.asp?id=230" target="_blank">http://en.southinstrument.com/products/ ... asp?id=230

Ăsta e bun. Numai să nu faci reţele de canalizare cu el, cum am auzit că fac unii "specialişti".

crs

-trebuie sa cauti neaparat unul RTK (sa nu fie "vechi" in citeva luni). Pentru masuratori nu il folosesti dar poate te apuci si de trasari cindva.
-trebuie sa aibe un soft de postprocesare (unii nu ti le dau direct cu gps-ul - se vind separat).
-nu e rau sa ai si ceva suport tehnic - chiar de il cumperi SH - vinzatorul sa fie in stare sa-ti raspunda la citeva "probleme" ce pot aparea.

ps: si eu am facut retele de canalizare cu gps-ul - daca te inscrii in tolerante nu vad de ce nu ar merge - daca merg cu 2-3cm eroare de cota cred ca intru in inclinarea necesara unui tub de canalizare (vreau sa zic ca e acceptabil in cele mai multe cazuri).

AlexGIS

#3
Citat din: crs-trebuie sa cauti neaparat unul RTK (sa nu fie "vechi" in citeva luni). Pentru masuratori nu il folosesti dar poate te apuci si de trasari cindva.
-trebuie sa aibe un soft de postprocesare (unii nu ti le dau direct cu gps-ul - se vind separat).
-nu e rau sa ai si ceva suport tehnic - chiar de il cumperi SH - vinzatorul sa fie in stare sa-ti raspunda la citeva "probleme" ce pot aparea.

ps: si eu am facut retele de canalizare cu gps-ul - daca te inscrii in tolerante nu vad de ce nu ar merge - daca merg cu 2-3cm eroare de cota cred ca intru in inclinarea necesara unui tub de canalizare (vreau sa zic ca e acceptabil in cele mai multe cazuri).

Cred că ţi-ai dat seama la ce m-am referit.

sorin7650

AlexGIS, unde pot sa aflu un pret la ce mi-ai recomandat tu?

sorin7650

as mai vrea cateva nume...trimble r8? ce parere aveti? gps-ul trebuie sa aibe L1,L2? ce retea de telefonie trebuie folista? sau trebuie facut abonament de date la toate?

Modificat de sorin7650 (10-06-2012 12:16:45)

AlexGIS

#6
Citat din: sorin7650AlexGIS, unde pot sa aflu un pret la ce mi-ai recomandat tu?

http://lmgtfy.com/?q=south+s82v+romania

Sistemul costă în jur de 5000 de euro fără TVA, din câte ştiu eu.


Citat din: sorin7650as mai vrea cateva nume...trimble r8? ce parere aveti? gps-ul trebuie sa aibe L1,L2? ce retea de telefonie trebuie folista? sau trebuie facut abonament de date la toate?

Trimble se comportă mai bine când vine vb de lag-ul softului dar diferenţa de preţ e destul de mare.
Când lucrezi cu el static, receiverul utilizează l1l2.
Cele trei mari companii de tel mobilă oferă pachete de date sub formă de cartelă prepaid sau abonament post paid.
În RTK cu NTRIP, în funcţie de zona în care lucrezi, poţi avea semnal mai bun de la un anumit operator şi mai prost de la altul.

Modificat de AlexGIS (10-06-2012 15:56:14)

sorin7650

am ales South S82T, zilele astea o sa il achizitionez prin cadsolutions.ro. am mers pe recomandari din partea colegilor. sper sa nu am probleme. numai bine tuturor!

george75m

#8
CitatCând lucrezi cu el static, receiverul utilizează l1l2.

In RTK nu foloseste L1 si L2 ?

Modificat de george75m (28-06-2012 13:19:02)

crs

In rtk foloseste L1L2 (si glonass daca ai, galileo nu stiu daca e functional).
in static poti lucra si doar cu L1 (cred ca AlexGIS a vrut sa zica rtk nu static)

AlexGIS

#10
Citat din: george75m
Citat din: AlexGISCând lucrezi cu el static, receiverul utilizează l1l2.

In RTK nu foloseste L1 si L2 ?

Ba da. Când am scris static mă gândeam la lipsa NTRIP. Scuze.

AlexGIS

#11
Citat din: crsIn rtk foloseste L1L2 (si glonass daca ai, galileo nu stiu daca e functional).
in static poti lucra si doar cu L1 (cred ca AlexGIS a vrut sa zica rtk nu static)

De fapt mă refeream la cazul în care nu eşti conectat la Rompos.

Când lucrezi în RTK ai două opţiuni. Neconectat la NTRIP sau conectat la NTRIP.

Neconectat la un provider NTRIP, receiverul captează semnal satelitar utilizând cele două frecvenţe şi eroarea de determinare a poziţie este în funcţie de capacităţile tehnologice ale receiverlui, pe lângă celelalte aspecte ce ţin de climat, relief şi poziţie. Adică funcţionează ca un aparat GPS clasic/normal, cu două frecvenţe.

Neconectat la un provider NTRIP, dar având o bază, receiverul primeşte corecţii prin UHF, de la bază.

Conectat la un provider NTRIP, receiverul primeşte corecţii GNSS prin protocolul RTCM cu ajutorul antenei GPRS, dacă receiverul se află într-o zonă cu semnal GSM. În acest caz receiverul nu mai utilizează cele 2 frecvenţe în modul descris mai sus, ci primeşte date prin protocolul amintit anterior.

george75m

Cine foloseste Leica 1200 RTK (primele modele) cu modemul GSM integrat, imi poate spune daca functioneaza fara probleme ca rover Rompos ?
Eram interesat sa cumpar un astfel de aparat, dar un fost detinator de Leica 530 mi-a spus ca l-a costat destul de multi bani sa-l faca sa functioneze ca rover Rompos si ca la Leica 1200 ar fi aceeasi problema.
Daca cunoasteti mai multe detalii, va rog sa mi le spuneti.

Alin B.

Receptoarele GPS/GNSS Leica 1200 nu au modem GSM integrat, ci doar extern. La varianta Smart Rover, un telefon mobil cu bluetooth poate tine locul modemului GSM. Pentru a conecta un SR530 la un sistem gen Rompos, tre' sa faci cateva improvizatii, dar odata facute , receptorul se comporta f. bine . In cazul modelului 1200, acele improvizatii nu sunt necesare ci un upgrade de firmware la ultima versiune iti rezolva problema, daca bineinteles detii modemul GSM extern sau telefon mobil in cazul Smart Rover.

george75m

multumesc pt. raspuns, m-am lamurit.