Dilema

Creat de Alin B., Mai 10, 2009, 01:03 PM

« precedentul - următorul »

ace


                  pt alin b.
vezi ca s-ar putea ca una dintre borne cu coord. stereo70 sa fie "fugita",ca sunt destule,si din cauza asta sa iti dea reziduale foarte mari.daca poti elimina una cate una bornele si vezi ce rezultate ai.



               

Alin B.


                  pai deja am eliminat vreo alte 4 borne deoarece erorile erau mult mai mari cu ele luate in calcul .
Multumesc oricum de sfat.


_______________________________________
Viziteaza Bucovina !!! O Romanie altfel !


               

Kaleh


                  Voi de unde ati auzit ca scheletul piramidei obstructioneaza semnalul L2?
Normal ca mai apar probleme, dar la prelucrare studiati fisierul complet, vedeti unde (satelit) si cind apar acele cycle slips , faceti taieturile (ferestrele) de rigoare in observatii... Apoi refaceti  procesarea si o sa fiti surprinsi de rezultate.



               

Kaleh


                  Alin, probabil ca daca ai elimina Grpo si Ineu, ai scoate rezultate mult mai bune. Cind ai de-a face cu ordinul I, poti fi sigur ca o sa ai probleme, mai ales daca il amesteci cu alte ordine. Majoritatea au cote date trigonometrice (brinza buna in burduf de caine), dar unele au si o marca incastrata pe una din laturi sau o borna martor foarte aproape. Adevarul il afli numai din descrierile originale, daca s-au pastrat. Eu ma folosesc de ordinul II si III, sunt oricum mai dese si destul de precise. Nu trebuie uitat ca atunci cind s-a trecut de la Stereo'33 la Gauss, transcalculele au fost facute la Moscova. Prin cite maini au trecut coordonatele, va inchipuiti, normal ca au mai aparut si coordonate gresite. Dupa un timp, am facut din nou transcalcule, tot la Moscova, de la Gauss la Stereo'70. Ce mai vreti de la reteaua asta?