CalTopo

Creat de cip_mancip, Iul 11, 2008, 06:52 PM

« precedentul - următorul »

cip_mancip

am si eu o micka mare pb.
 descarc masuratorile din Leica Tc407, le prelucrez cu Caltopo. cand raportez coordonatele in autocad mi le arunca rotite si in oglinda  :hi: . ma poate lamuri cineva ce se intampla, unde gresesc, ptr. ca sunt sigur ca gresc undeva, dar nu-mi dau seama unde. multumesc.


 ca obs. ca, cand ma apuc sa masor, lucrez cu coord. arbitrare.
multumesc anticipat inca odata :nod:

dora3mira

Pentru Cip_mancip
Ti-ar trebui un fisier de descarcare in format .dxf si ai scapa de caltop - caci Leica are propriul mod de compensare si prelucrare. Ai scapa de niste pasi intermediari. Daca folosesti si coduri la punctele radiate ... ai avea o viteza mai mare de raportare a desenului . In fine, daca te pot ajuta, incearca sa ma contactezi pe mess cu acelasi ID.

cip_mancip

ai dreptate dora, descarc din statie fisier dxf dar tot la fel mi le roteste si in oglinda, ce sa ma fac? ce sa modific in statie, sau unde sa modific.....? ms mult

djxhouse

mai manolo...
cand introduci coordonatele in statie, sa le introduci invers... la North pune Y-ul si la East X-ul sau invers.. si va fi bine.. 100% sigur

klu_naravas


dora3mira

Prima coordonata introdusa va fi "y" , cea de-a doua "x" . Daca de teama ca nu vei reusi sa fii atent si cauza ar putea fi inversarea datelor, poti introduce ambele valori identice ( in sistem local) si numai z-ul sa-ti fie cel real al punctului vechi ! Te orientezi, iti faci drumuirea si acasa, dupa ce descarci datele, translezi desenul pe coordonatele de puncte vechi. Incearca si varianta asta.

cip_mancip

va multumesc mult, sper sa ies cat de repede pe teren cu statia si sa vad ce reusesc

John Doe

Da, e frumos. Am patit si eu. AutoCAD considera ca-i dai Y, X, Z si asa ti le si raporteaza.

cip_mancip:
Uita-te la setarile de la AutoCAD, inclusiv sensul de masurare al unghiurilor (la mine e clockwise), si pe ce e pusa directia zero (North). Le gasesti in Format -> Units...
Cand lucrez in AutoCAD, bag fisierul de coordonate in Excel, inversez prima coloana cu a doua, pe urma raportez si merge. Incearca si asa. Spor !

Modificat de John Doe (25-08-2008 16:45:15)

kod

asa e frate, dai in autocad format units. si la lenght pui precizie 0.000, la angle pui o.oooo, bifezi clockwise, la direction pui evident north, dai OK si iar OK, mergi din nou la format/dimension style/ apare o fereastra dai modify/ la primary units precision pui o.ooo, la UNITS FORMAT setezi GRADIAN (MUSAI ca topografii au cercul de 400 g  :limba: ) precizia de 0.0000, dai OK si SET CURRENT si close.
Asa sa nu uit daca vrei poti seta si punctele din nou format/ point style sa-i schimbi semnul si marimea, te ajuta mult la unirea punctelor crede-ma !
 :hi: operatia o faci de fiecare data cand dezchizi un fisier nou autocad...succes !
PS. :razz:  ce-mi place cand vad explicatii "fanteziste" pe forum de la oameni cu mai multa experienta dar nici unu nu se gandeste la orezolvare simpla  :limba:  :razz:
Ah, inca ceva daca tot lucrezi orientat si nu vrei sa prelucrezi datele ulterior incearca sa descarci un format .scr, il importi frumos in AutoCAD si gata ai pe layere punctele, cotele  :wink2: , mie imi place mai mult decat .dxf

catalinutz

Poi eu lucrez cu LDD-ul iar pe la inceputuri cand sa trecut definitiv la sistemul stereo 70, am zis sa imi setez ucs-ul cum trebuie, adica sa pun in LDD x-ul pe nord si Y-ul pe est, imediat cei de la oficiu mi-au atras atentia ca numai in stereo nu am lucrat :)))))  degeaba m-am dat io destept si le-am aratat ca de fapt este o chestie de setari in acad si ca ar trebuii sa fie atenti la aceste detalii si sa isi seteze acad-ul cum trebuie,am primit raspuns ca toata lumea lucreaza asa numai io m-am gasit cu mot , deci, asa ca decat sa fac ce mi sar parea mie, sau ce ar fii logic ca trebuie facut mai bine fac cum imi spun ei,  :(   :nono:

cioro

catalinutz la ce OCPI te referi? Ei ar trebui sa verifice lucrarile folosind numai fisierul CP si bineinteles documentatia semnata si stampilata. Asta a fost si ideea cu CP-ul sa standardizeze transferul de date dintre autorizati si ANCPI. Fisierele cad pot fi facute in 1000 de feluri ceea ce duce la imposibilitatea de a verifca corectitudinea datelor digitale si mai ales dezarmeaza orice incercare de conversie a lor.

John Doe

La OCPI iti cer si DXF-ul conturului masurat, ca sa-l "copy" si "paste to original coordinates" in baza de date. Si pas cu pas, se spera sa realizeze cadastrul general, banuiesc.
Am dat DXF-uri si cu [Y, X, Z] si cu [X, Y, Z] setate din AutoCAD si nu mi-au respins lucrarile din cauza asta. Dar depinde mult despre ce OCPI vorbim, oriunde sunt tot felul de oameni.

catalinutz

he he poi de Brasov vorbesc, daca incerci sa inversezi UCS-ul ai sa vezi ca daca incerci sa aduci un alt fisier de referinta este ca si cum ai lucra in oglinda, treaba este ca aia cand verifica lucrarile isi aduc schema de dispunere a (trapezelor) ortofotoplanurilor care a fost facut clasic cu UCS-ul setat cu X-ul pe est si y-ul pe nord, daca iti setezi UCS-ul cu x-ul pe nord si y-ul pe est si il duci la oficiu de cadastru ai sa vezi ca o sa aibe obiectii zic ei (incadrarea in sistemul de proiectie stereo 70) dar de fapt dwg-ul tau este foarte bine facut. Io de asta spuneam mai sus in post.

Modificat de catalinutz (14-09-2008 03:15:01)

kod

loooool,  :rotfl: ce de exprimare, nu se intelege nimic, sa nu mai vb. de gramatica de balta  :rotfl:

klu_naravas

hai kod nu fi rautacios, in ziua de azi tineretul asa vorbeste.lenea e mare, cafeaua e ''cofe'', parjitura e ''praji'', tigara e ''ti'' samd.
aia e generatia mc donald's