deplasare

Creat de Madalin89, Mar 05, 2013, 12:41 PM

« precedentul - următorul »

Madalin89

am o problema cu un ortofotoplan, atunci cand pun un teren pe orto sa-l pozitionez in sistem local imi iese bine dar cand l-am dus la cadastru mi-au zis ca este deplasat la sud, care e problema ca la mine acasa mi-l arata corect ?

noname852006

de unde ai ortofoto?????

Madalin89

#2
Citat din: noname852006de unde ai ortofoto?????

am facut rost de la o persoana autorizata

John Doe

La OCPI te verifica in acelasi sistem local? Sau in Stereo, ca nu prea inteleg?

Anton Pann

Ca sa nu mai ai probleme , masoara stereo , cu un GPS (sau retro bun) , si atunci le spui sa vina in teren sa verifice. Iesi garantat mai ieftin . Mai ales ca atunci cand vreun vecin va face o lucrare laOCPI, o sa fii pus sa iti repozitionezi lucrarea .Sau poate lucrarea ta va fi trasată vreodata in teren cu GPS ul , pe  coordonatele tale LOCALE  preluate din baza de date si atunci ai dat de belea.

Modificat de Anton Pann (05-03-2013 23:36:10)

Mit

Corect ce spui tu Anton, pana la un punct:
Ala de traseaza niste coordonate "locale" este la fel de predispus la "a da de belea" ca si ala care-a masurat in locale. Doar ca bagi niste coordonate-n GPS si le trasezi in teren nu te absolva de vina de a trasa ceva eronat.
Vine omu' la mine cum ca are lucrare avizata de OCPI, dar aia de i-au facut lucrarea nu au timp sa-i traseza sau ca au "baietii plecati in tara cu alte lucrari". E tipic pt. o lucrare facuta din birou.
Cum procedez? Masor toata tarlaua, scot planurile parcelare si registrele parcelare, iau informatii de la OCPI, parcelez intreaga sola si aflu dupa masuratoarea mea unde-i terenul omului. Apoi, scriu in PV de trasare cum ca el are niste coordonate care-s mutate fata de masuratoarea mea cu X m. Bineinteles, totul pe bani. Rezultatul? Eu dorm linistit iar ala de-a masurat in locale sau din birou se trezeste pe cap cu nea beneficiarul.