Repozitionare - cat dureaza

Creat de djxhouse, Sep 12, 2011, 07:40 PM

« precedentul - următorul »

djxhouse

Repozitionarea cat dureaza la cadastru, sub ce cod se inregistreaza si cat trebuie platit?
 :hi:

vpetrisor


adiiulia

am avut si eu o lucrare cadastrala de repozitionare, si dupa citeva respingeri ( deoarece nici un inspector nu stia concret sa-mi spuna ce contine documentatia, fiecare avea alta parere .... ) mi-a fost avizata dupa 30 zile.
ave-ti grija ca daca trebuie sa repozitiona-ti un imobil care s-a incalecat cu un altul ( si ambele au fost inscrise in Cartea Funciara) trebuie sa le repozitiona-ti pe amindoua si de asemenea sa ave-ti hotarari de consiliu local ptr ambele terenuri ( daca terenul este de stat) s-au declaratii notariale de la ambii proprietari ( daca terenul este privat) :nebun:

John Doe

Si eu am niste repozitionari si nu se stie clar cum trebuie facute; probabil o sa revin dupa ce le fac si daca se avizeaza.

s_mihai0481

la noi trebuie declaratie notariala a proprietarilor, a vecinilor si proces vb de vecinatate iar termen e 30 zile.
mai exista cazul in care imobilul poate fi repozitionat de catre inspector in cazul in care imobilul nu isi modifica geometria. repozitionare prin tranzlatie, rotatie.....si mai era ceva.

dora3mira

La Galati - nu se plateste nimic si dureaza 1 zi - dar nu se primesc repozitionari vinerea.

Mit

Completare la ce-a scris Dora:
La Timis: (prin repozitionare in temeiul lit.h/art.1/1-definitii din Ordinul ce modif. si compl. O.634/2006) daca repozitionezi si modifici si suprafata, vei plati 120 RON.  :hi:

Anton Pann

Am ordinul , este publicat in  MO 407 09.VI.2011 . sTII DACA ARE SI NUMAR ?

Mit

Ordin 785/2011

Ordin pentru modificarea si completarea Regulamentului privind continutul si modul de intocmire a documentatiilor cadastrale in vederea inscrierii in cartea funciara

Anton Pann

multumesc , :hi: mi-am revenit !

dora3mira

Inca ceva ... repozitionarea poate avea si modificare de suprafata pana in 2% si e tot gratuita !
E straniu cum traducerea unui ordin ancpi se face complet diferit in functie de zona ... Oare n-ar fi cazul ca ANCPI sa se autosesizeze si sa trimita in teritorii explicatii detaliate cu modul de aplicare ca sa elimine discrepantele aparute?

John Doe

Era cazul demult, si nu e singura discrepanta. Dar cred ca Bucurestiul nu integele nici el ce ordine da, apoi cum sa le mai si indrepte?

Modificat de John Doe (14-11-2011 11:39:39)