probleme cu Zmax net

Creat de merlin4523, Noi 29, 2008, 07:44 PM

« precedentul - următorul »

merlin4523

Buna

As dori sa cer o parere celor care lucreaza sau au lucrat(am vazut mai multe post-uri pe forum) cu receiverul Zmax.net de la Thales/Astech.
Am intrat intamplator in posesia unui astfel de receiver si nu prea sunt familiarizat cu problemele care apar , eu fiind un fan inrait leica.

Sistemul functioneaza ok,  singura problema este legata de modemul GSM pentru conexiunea GPRS ca sa iau date de la ROMPS prin NTRIP.
Nu reusesc sa initializez modemul ;primesc mesajul "Modem initialization failed".

As vrea sa stiu daca e posibil sa fie defect modemul sau sunt probleme cu cartela SIM adica vreo incompatibilitate pe partea de servicii de date.

Mentionez ca am folosit o cartela SIM Orange cu EDGE/GPRS activat telefonic la 444.
Configurarea sistemului a fost in felul urmator:
-Mobile MApper cu receiverul prin cablu serial portul A
-modemul GSM(intern) cu receiverul prin portul D(intern)
-la datele referitoare la GPRS la APN server am pus "orange" conform cu indicatiile de pa site-ul orange APN username si APN password le-am lasat libere precum si SIM PIN.

Mesajul de eroare a fost "modem initialization error", dar surprinzator becul de la RTK correction de pe receiver clipea verde insa nu am avut coordonate la "Reference Station" deci nu am avut legatura pe GNSS.


Raman dator celor care pot sa-mi dea un sfat .....

Ionica34

Salut,

Iti trimit atasat manualul de la Z-Max.Net ca sa vezi setarile.
Ai verificat firmware-ul? E actual? adica e ultimul? Daca nu vezi la SysCAD Solutions, e simplu ti-l pun ei. http://www.cadsolutions.ro" target="_blank">www.cadsolutions.ro sau 0311035348.

Spor la lucru.

merlin4523

Mersi dar am toata documentatia, toatle CD originale
Am reusit sa rezolv problema nu avea nimic modemul GSM ci providerul Orange era de vina(cartele lor nu sunt practic de date) ; am pus o cartela exclusiv de date vodafone cu server APN vodafone.internet.ro si merge ceas.

Oricum mersi mult de raspuns...