GPS - Leica 900CS - pareri recomandari

Creat de djxhouse, Aug 08, 2008, 03:47 PM

« precedentul - următorul »

djxhouse

Vreau sa achizitionez un sistem GPS Leica 900CS (CS - Country Specific) format din 2 receptoare, cu modul GSM pentru ridicari, si trasari.

Avantaje
- 2 frecvente (L1/L2 )
    14 L1 + 14 L2 GPS
    12 L1 + 12 L2 GLONASS (sateliti rusesti, care sunt macar 4 deasupra romaniei) => precizie mai buna, timp redus de masurare)
- rezistenta la apa, la umiditate mare
- controller color, cu touch screen
- bluetooth
- nu mai trebuie post procesare (in timp real pe teren ai coordonate real Stereo 70)

Dezavantaje
- cost mare de achizitie

Leica 900CS e la fel de bun ca sistemul 1200 de la Leica, numai ca pretul este cam jumatate....

ideea cum vreau sa lucrez.

amplasez un receptor in podul casei, (vizibilitate libera catre cer) => va fii baza, determin riguros coordonatele si cota punctului.

cu un receptor si baston plec la masurat, trasat pe teren...
distanta maxima 30-40km fata de baza (sediul firmei)

transmisia datelor se va face prin modul GSM (sper sa am semnal, daca nu trebuie sa incerc cu alt operator)
deoarece transmisia datelor cu modul radio, imi trebuie putere foarte mare(1KW) (fiind intr-o zona muntoasa, am nevoie aviz de la ministerul telecomunicatiilor... si cred ca e mai bine sa nu ma complic)

daca am baza mea bine definita, nu mai depind de OCPI, sau alte firme (costuri, dispute.. etc etc etc)

intrebarile mele sunt...
- este persoana pe forum care a lucrat / lucreaza cu GPS Leica 900CS / 1200
- de la un coleg am inteles ca la receptoarele Leica DOAR miercuri receptioneaza date de la satelitii GLONASS ( pe cand la receptoarele SOKKIA receptioneaza 7 zile din 7, 24 de ore din 24)
- oare cat de bine pot masura paduri? (vegetatie densa) (oare sa am precizie de ~1m?)

oricefel de opinii, recomandari, sugestii sunt bine venite  :hi:
- recomandari de unde sa achizitionez acest sistem / eventual pret

djxhouse

din pacate nu raspunde nimeni, doar citeste  :(

atunci mai am inca o intrebare... ce sa cititi macar..   :zzz:

vreau sa pun in podul casei o antena, care sa fie baza... si vreau ca aceasta baza sa-mi emita corectiile pe internet
(conectat la un calculator, cu un IP static) si la care ma voi conecta cu roverul prin GPRS...
ma puteti ajuta in aceasta problema?

va multumesc  :hi:

John Doe

Noi (e firma) avem Leica 900 si merge bine.
Hai sa-ti spun ce stiu eu:
  Esti sigur ca se poate masura asa ? Daca da, sigur iti trebuie parametrii de transformare prima data.
  Din cate am inteles, vrei un fel de RTK ; asta merge f. bine cu radio, care nu-ti da rateuri ca modulul GSM dar merge numai pana la vreo 7 Km.
  Poti transmite datele intre receptori prin GPRS sau GSM, dar nu e acelasi lucru. Se pare ca prin GSM, daca ai ceva obstructii (ex.: un munte), semnalul e oprit, nu ocoleste muntele. Mai gandeste-te ca la erorile de operare+altele se vor adauga cele date de GSM, si care nu sunt chiar neglijbile.
  Pt. Leica 900, zona maxima la care poti determina parametrii de transformare si poti obtine rezultate onorabile este cam 50x50 Km. Daca ai de masurat mai mult, fa-ti mai multe sisteme de coordonate locale (adica stereo) alipite, si functie de zone unde masori setezi sistemul ala.
  Leica 900 prinde toti satelitii americani, 24 din 24. Functie si de obstructii-si aici trebuie sa ai mare grija.
 
  Spor !

djxhouse

ms pentru sfaturi John Doe
in primul rand vorbesc despre GPS LEICA 900CS
care a aparut la inceputul anului 2008.

momentan exista GPS900 si GPS900CS
DECI E O DIFERENTA ENORMA!!!

despre radio.. stiu bine ca bate maxim 5-7km.. asta avand putere de emisie 0.5W (ca si statiile walkie talkie)

in schimb cu GSM - GPRS    ( NU GSM - CSD) ma pot deplasa mai mult
stiu foarte bine ca trebuie sa am semnal.

despre conexiunea intre baza gps si server (calculator, inca nu am primit raspuns)

inca tot astept in continuare

va multumesc  :hi:

John Doe

Aha. Probabil (sau sigur) sunt diferente, dar unele chestii / principii raman la fel.
Conexiunea GSM se face intre GPS-ul tau echipat cu modem si statia fixa din zona. Nu e recomandabil sa folosesti o statie fixa aflata f. departe.
La GSM poti sa ai semnal cat casa, tot da erori, si atunci in loc sa stationezi 1-2 minute sau mai putin pe punct, trebuie sa stai de 10 ori mai mult, ca sa colectezi suficiente date. Altfel, mergi la birou pt. postprocesare si nu stii de ce nu-ti iese. Am patit asa.
Statiile fixe exista si functioneaza, dar multe dintre ele doar teoretic; de la unele poti cumpara timpi (date), dar nu-ti iese nimic. Ca sa-si vanda GPS-urile, unele firme chiar amplaseaza ele, pe banii lor, statii fixe (de obicei in orasele mari) ; statiile de acest fel sunt folosibile numai pentru tipul de GPS care-l vinde firma respectiva. De exemplu, Black Light  (Timisoara) am inteles ca s-au apucat sa-si monteze statii fixe pe banii lor. Dar ei vand Leica.... la alti bani (si calitate).
Voi incerca sa caut un manual de Leica 900CS, poate gasesc ceva util pentru tine pe-acolo.

Tote bune,

GeorgivsC

Buna tuturor.
Suntem o firma mica din Cluj, tocmai am inceput, lucram cu un Leica GPS 900.
Vreau sa semnalez niste probleme si sa cer eventuale explicatii si/sau remedii.

1. In primul rand, prima experienta cu instrumentul a fost in vara trecuta, pe un santier arheologic din jud. Hunedoara. Am amplasat referinta pe un punct cunoscut (o borna anterioara) si am citit vreo 1500 de puncte cu roverul prin radio.
Planul a iesit frumos si totul parea in regula, pana cand, de vreo cateva zile, am intrat in posesia unui ortofotoplan al zonei.
La suprapunere, treaba s-a cam stricat, in sensul ca, avem o deplasare de aprox 1 m (!!!), spre NV. Reperele sunt perfect pozitionate intre ele, dar intregul plan sufera de aceasta deplasare.
Mentionez ca sistemul de coordonate este stereo 70, configurat de Black Light, la achizitie, sub forma Parametri Cluj Provizorii.
In rest, avem o lucrare recenta de pe langa Targu Mures, unde, conform partenerului care prelucreaza datele, exista de asemenea o abatere, dar nu chiar asa de mare.

2. In general, echipamentul e foarte OK. In modul GSM, am inceput sa folosim sistemul de referinte al ROMPOS, si, avem abateri de 0,020-0,030, in camp deschis. In modul radio abaterile sunt mult mai mici (sub 0,010), si durata de stat pe punct mai scurta.
E foarte rapid, te poti baza pe el, asta daca functioneaza ROMPOS (de ex. sambata, 21.02 nu a functionat), desi esti sclavul acelor abateri. Ceea ce ma surprinde si nu inteleg, sunt acele deplasari ale planurilor. Exista parametri specifici fiecarui judet care trebuie presetati, pentru a evita deplasarile acelea?

In rest, noi suntem incepatori, deci orice sugestie este binevenita. Asteptam raspunsuri, recomandari, sugestii.
Va multumesc.

John Doe

Unele chestii ti le pot spune:
1) Exista doua sisteme de compensare a erorilor: unul pt. toata România, deci un fel de medie a lor, si altul pentru judetul tau. Nu stiu ce sistem de compensare ti-a setat dealerul. Daca sistemul ROMPOS nu e implementat oficial si in judetul tau (desi functioneaza), probabil ti-a setat parametrii de corectie pt. România, adica un fel de medie a lor. Normal ca ai sa ai anumite abateri / translatii absolute; relative nu, pt. ca aparatura e buna si daca lucrezi si tu bine, iti masoara cu niste vectori milimetrici.
2) Din cate stiu, in Cluj nu e implementat ROMPOS. Nici in Sibiu - de unde sunt eu, dar merge, si da tot niste translatii de ordinul zecilor de centimetri.
3) Da, exista niste corectii care se aplica masuratorilor, specifice fiecarui judet, desi ar fi mai corect sa fie pt. fiecare zona definita oarecum. Nu sunt PARAMETRI de transformare, sunt corectii.
4) Nu cumva dealerul ti-a livrat odata cu aparatul si un soft care spunea el singur, ca e "Demo" ? Dar ti s-a spus ca "asa zice el, da' merge, asta ni s-a dat si noua si altul nu avem !" Si avea cod de acces patru de zero..... In acest caz, ia legatura cu dealerul... nu asta trebuia sa-ti livreze... Tot respectul pentru dealer, da' politica asta de vânzari nu cred ca e cea mai fericita.

scootergts


John Doe

Mersi, nu-mi trebuie Leica 900 ; lucrez la o firma si avem deja. Ma limitasem la a posta niste lucruri facute cu mana mea, de care sunt sigur deci, si atat. Mersi, oricum.

Userul "cioro" cred ca cunoaste bine GPS, dar nu l-am mai vazut pe-aici in ultima vreme. Intrebati-l si pe el  -  parerea mea.

Ionica34

Nu imi pot da cu parerea despre Leica 900 sau 900CS dar imi pot da cu parerea despre alte echipamente : Promark 500, Epoch 25 si Epoch 35.
Incepem cu
Magellan PM500 :
Poti sa setezi baza asa cum spui tu sa transmita corectiile prin radio, si-ti bate in functie de topografia zonei cam pana la 50 km (stiu pe cineva care si l-a cumparat si primul lucru care la facut asta a fost - a montat baza, s-a urcat in masina go 50km, si test. A mers, l-a acceptat).
Si Baza si Roverul au modem GSM integrat, iti trebuie doar carduri de date pentru ele. Lucreaza foarte bine in ROMPOS
E usor de utilizat si foarte simplu. Vine cu toate accesoriile, cu toate softurile, iar pretul lui in configuratie Baza + Rover + Controller + Software PC + Accesorii :
- PP+RTK GPS L1+L2 - 18200 Euro + TVA
- PP+RTK GPS L1+L2+GLONASS - 23600 + TVA

Spectra Precision Epoch 35 : GPS L1+L2+GLONASS standard inclus.
La fel ca si la PM500 iti setezi baza cum vrei tu, unde vrei si-ti transmite corectiile prin radio. Pentru GSM poti folosi modemuri separate sau un telefon mobil cu bluetooth sau conexiune GPRS.
Pret solutie completa (Baza+Rover+Software+Controler) : 21000 Euro + TVa

Spectra Precision Epoch 25 :
Baza si Rover cu PP + RTK GPS L1+L2.
Avantaj - pret foarte bun, usor de utilizat, transmisie prin radio pana la 25 km.
Dezavantaj : Baza e baza si atat. Doar Roverul poate fi folosit in ROMPOS sau Radio.
Fixeaza solutia foarte rapid.

Pentru preturi exacte intreaba la http://www.cadsolutions.ro" target="_blank">www.cadsolutions.ro, SysCAD Solutions, E-mail , tel : 0311035348