Curs gps

Creat de cristiananton, Ian 31, 2007, 02:37 PM

« precedentul - următorul »

cristiananton

Am nevoie de un curs despre gps.
Sau orice infirmatie utila.

lilica

La Universitatea Bucuresti a fost editat un curs GPS (autori: Cornel Paunescu, Victor Mocanu, Sorin G. Dimitriu). Fiind aparut in 2006, cu siguranta il gasesti.
La Facultatea de Geodezie gasesti un curs redactat de Johann Neuner.
Trimble ofera un tutorial interesant la http://www.trimble.com/gps/whatgps.shtml" target="_blank">http://www.trimble.com/gps/whatgps.shtml

expertxyz

Urgent !
Va rog cine are si vrea sa-mi vanda si mie un curs (carte) GPS. Platesc chiar si copia xerox a cursului.

John Doe

Multumesc, lilica. Dar cine face efectiv cursuri (intensive) de GIS, GPS stii cumva ? Imi poti recomanda pe cineva ? Stii si tu, preferabil firma serioasa si nu persoana fizica. Vreau sa raman totusi, si cu o hartie in mana.

Spor la munca !

www.ipartner.ro

Ce va intereseaza mai exact?

Hartia sau cunostinetele?

Daca vreti cunostinte va putem ajuta noi.

John Doe

Ma intereseaza in primul rand cunostintele.
Ma intereseaza, totusi, si hârtia (stiu eu unde îmi va trebui, cândva ?).
Ma mai intereseaza si alte detalii, nu are sens sa lungesc postarea aici. La telefon cred ca ar fi mai complicat. Pot trimite un E-mail cu câteva întrebari punctuale ?

John Doe

Help coduri:
Leica900, RTK cu ROMPOS. Configurarea e buna, merge. Dar ce patesc: am de ridicat in teren puncte de mai mai multe categorii, deci mai multe coduri. Daca ridic drum de exploatare si scriu DE1 la cod, pe urma incrementeaza singur aparatul. Bun.
Pe urma, am limita de padure - încep cu codul PD1.
Urmeaza alte vreo 20 - 30 coduri, si trebuie sa tin evidenta la fiecare la ce numar am ramas, ceea ce e cam nashpa.
Daca scriu doar DE sau PD (fara cifra dupa) ca sa nu pierd timpul cu carnetelul, desi mi le salveaza pe card, în LGO îl ia in considerare doar pe primul; restul le pierd.
Stie cineva cum as putea sa nu pierd timpul tinând si evidenta numarului de incrementare ?

Modificat de John Doe (05-12-2008 11:50:26)

crs

de ce trebuie sa tii minte numarul? le lasi sa "urce" automat si tu scrii doar codul. lasi nr. punct 1,2,3...etc iar la cod schimbi dupa cum ai nevoie. Nu stiu cum functioneaza la tine dar eu scriu doar codul (de fapt il am pus tip shortcut) iar numarul il incrementeaza automat.