Experienta GPS

Creat de sik, Mai 25, 2007, 06:14 AM

« precedentul - următorul »

myth


                  
expertxyz a scris:

Cele mentionate de tine mai sus, sunt niste "concluzii", corecte, sigure, precise si verificate, dar.........pretul pentru asemenea, aparate, este destul de ridicat (oriunde in lume).
1.Oare ce contracte ar trebui sa prezinti unei banci sa te crediteze 5 ani cu minim 50 mii  + dobanda ?
2.Interventia mea vine cu rugamintea de a explica experientele celor care au lucrat in mod kinematic cu SR20, promark 2,3....s.a, (acestea mai "pamantesti"http://www.3xforum.ro/img/smilies/wink.png">.

e suficient sa ai cu ce garanta, niste proprietati ceva, dar mai trebuie sa ai si tu garantia pentru tine ca faci banii astia, ca sa nu ramai fara casa/sediu, dar in principiu o firma isi permite sa cumpere astfel de instrumente, pentru pfa e mult mai greu.



               

myth


                  
ArcSolar a scris:

Va salut dragi colegi. Sunt nou in acest domeniu al GPS si recunosc ca nu stiu prea multe. Am rascolit internetul si librariile, chiar si biblioteca facultatii UTCB ( unde am terminat ), in speranta ca pot afla raspuns la unele dintre intrebarile care ma apasa, preocupa. Dar totul in zadar... Din punctul asta de vedere, al literaturii de specialitate, spun din proprie experienta ca suntem departe de lumea "normala" care cunoaste indeaproape si in amanunt "misterele" GPS.
  Si acum concret...
  Mi-am achizitionat de curand 3 "Stratus Receicer". Ca orice om curios am inceput sa studiez manualele de utilizare. Bun si frumos pana aici... Apoi a venit momentul sa le pun la lucru si implicit, dupa masuratori, a venit etapa de calcul si procesare, etapa care se desfasoara in cadrul unei aplicatii dedicate acestor aparate si care se numeste "Sokkia Spectrum Survey". In acest soft trebuie sa introduc niste paramerii: elipsoidul folosit, sistemul de coordonate (proiectia in 2D a punctelor de pe elipsoid). Intrebarea mea este unde naiba gasesc acesti parametrii, care sunt ei si daca ar mai fi si altii ?? Sunt extrem de frustrat din aceasta cauza. Am facut experiente in soft. Am introdus, am scos, am incercat, etc. Coordonatele rezultate nu sunt bune.
  Mentionez ca inainte sa-mi strig disperarea aici am incercat toate variantele posibile de a invata. Am intrat si pe situl ANCPI unde se dau parametrii de transformare Helmert pentru toata tara dar , precum bine poate stiti, precizia asigurata este foarte mica. Vreau sa mai mentionez faptul ca zona mea de lucru este judetul Ialomita. Am incercat si cu softul ANCPI "TransDataRo" dar Ialomita nu are puncte comune sau,cu alte cuvinte, TransDataRo nu functioneaza ptr Ialomita (inca).
  Ajutati-ma va rog si spuneti-mi macar unde pot sa ma interesez de acesti misteriosi parametrii. Cine-i tine sub saltea ??
  Multumesc anticipat oricaruia o sa-mi raspunda.

Parametri de transformare WGS84->Sistem42(sistemul folosit in romania) trebuie sa ii calculezi tu, celelalte informatii legate de sistem, le gasesti pe topicul asta
http://topograf.3xforum.ro/post/1075/1/La_ce_ma_ajuta_datumul_Dealul_Piscului_1970_/" target="_blank">http://topograf.3xforum.ro/post/1075/1/ ... lui_1970_/
Daca nu intelegi ceva, revino cu intrebari la obiect.



               

ArcSolar


                  Ptr Myth...Nu stiu cum sa fac. Ok...am inteles ca trebuie sa-i calculez eu dar cum??...Am rascolit softul Spectrum Survey si nu i-am dat de cap. Am gasit ceva dar nu e ce trebuie ( imi da 3 param de translatie, 1 param de rotatie, si 1 de scara. Adica in total 5 parametrii. Iar mie imi trebuie 7 parametrii: 3 translatie, 3 rotatie, si 1 scara ). Daca ai putea sa intrebi pe cineva sau daca e cineva dispus sa-mi zica cum....fac cinste....pe cuvant.P