intabularea constructiilor in baza certificatului fiscal

Creat de Alin B., Iul 02, 2013, 11:36 AM

« precedentul - următorul »

Alin B.

La sfarsitul  lunii  aprilie  s a publicat  in  monitorul  oficial  o noua  modificare a   legii 7/1996 , aparand un nou aliniat  ce prevede  ca  constructiile  edificate  pana pe 01.08.2001 pot fi  intabulate doar  in baza certificatului fiscal .  Va  rog  sa  mi  spuneti  daca  careva  din voi a folosit  aceasta noua prevedere  legislativa  si a intabulat  astfel  constructii .
 Multumesc anticipat !

Modificat de Alin B. (02-07-2013 08:37:50)

davidzs

La noi nu se ia in considerare aceasta prevedere, evidentiarea constructiilor se face tot in baza Certificatului semnat de Primar cu date din Reg. Agricol si evidentele fiscale.

rock4ever

la cluj am auzit de la un coleg de breasla ca merge. Atat ca iti cere sa-ti treaca in c fiscal anul construirii.

vali_costea

Sector 5 iti cere si o adeverinta privind anul edificarii.

Alin B.

Am intrebat  deoarece la un BCPI  din Suceava mi  a respins  4 intabulari de constructii  chiar  daca  am avut depuse  la fiecare  documentatie certificat fiscal  in care era trecut anul de edificare al constructiilor , toate find  construite  inainte  de2001. M-i s-a spus ca aceasta noua prevedere  din legea 7/1996  nu este  clara  si  ca ar ar trebui sa procedez  ca si  pana  acum , adica  sa aduc un certificat de la primarie care sa contina  date inclusive despre cine  a facut  constructiile ,  urmand sa intabuleze  pe  acea  persoana cu constructiile, chiar  daca  de20-30 ani este altcineva  inscris  in reg  agricol  cu aceste constructii . Cu alte  cuvinte , nu  vor  sa ia  in considerare  noua modificare  a legii  cadastrului , pt ca astfel intabularea  constructiilor ar deveni  prea  simpla  :-).

davidzs

exact asa si la noi, in Certificat trebuie sa scrie cine a construit constructia, nu cine este proprietarul actual din Registrul Agricol.Iar dupa asta sa aducem acte translatoare ale dreptului de proprietate pe constructii.
Cu toate ca si L7 zice altfel.

rock4ever

Trimiteti lucrarea la Bucuresti si cereti punctul de vedere. Puneti omul sa faca plangere penala pentru abuz in serviciu, si o sa vedeti ca o sa se poata.

Alin B.