Care sunt preturile corecte pentru

Creat de cadastrudolj, Iun 04, 2013, 02:06 PM

« precedentul - următorul »

cadastrudolj

Buna ziua,
As dori si eu un raspuns corect de la persoanele care au mai fost implicate in proiecte de genul asta.
Ma lovesc mereu de neconcordanta intre contururile de tarla, in OCPI figureaza unu si in realitate e altul.
Am inteles ca trebuie facuta o adresa de inaintare din partea primariei si sa se indice noile limite de tarla.
Cei de la primarie vror o ridicare topo a extravilanului, dupa care sa isi traseze ei limitele de tarla si isi fac demersurile pt actualizare plan cadastral.
Dupa, vror planuri parcelare cu atribuire de nr cadastrale pentru unele tarlale
Care sunt preturile corecte?
Pretul pe ha????
Pretul pe tarla????
Pentru planurile parcelare se tarifeaza la nr de parcele????
Comuna are un nr de 75 Tarlale si o suprafata de cca 3000Ha

John Doe

Ia-o de la inceput, vezi exact ce anume trebuie facut si fa-ti un pret pentru fiecare operatie.
La masuratori unitatea e de obicei hectarul, la planurile cadastrale cam tot asta. Ai grija in ce te bagi, lucrarea e mare.

cadastrudolj

Realizez ca este o lucrare mare..., dar in principiu etapele sunt bine organizate
1. ridicare topografica pe extravilan.
2. actualizarea planului cadastral la OCPI care e simplu (se face o cerere de inaintare de catre primarie si se depune ridicarea mea topografica, conturata cu un marker pe limitele de tarla)
3. se vor stabilii un anumit nr de tarlale la care se va face plan parcelar cu atribuire de numere cadastrale.

o sa fie un contract pe ridicarea topo a extravilanului si apoi  alt contract cu planurile parcelare.

si acum vine intrebarea .... care este pretul pe Ha pt asa ceva?... vorbesc in prima faza pt ridicarea topo a terenului extravilan? ( 3000Ha)

John Doe

Greu de spus direct. Fiecare ridicare si contract au particularitatile lor dar daca ai mai facut asa ceva, nu neaparat pe suprafete foarte mari, ar trebui sa ai idee cam cât timp iti ia si ce costuri implica; imparti asta la numarul de hectare si acela va fi pretul corect pentru tine.
Pentru planurile parcelare, din câte mai stiu eu din surse neoficiale, preturile se invârt intre 8 si 20 de euro pe hectar, fara TVA. Adica cam atâta se cere, dar nu stiu in ce conditii.