Tipuri lucrari categoria C

Creat de madalina76, Mai 15, 2013, 09:01 PM

« precedentul - următorul »

madalina76

Buna ziua
Conform Ord. 107/2010, Art. 4
(4) Persoanele fizice autorizate în categoria C pot executa următoarele tipuri de lucrări de specialitate:
a) întocmirea planurilor de amplasament şi delimitare;
b) întocmirea planurilor de situaţie necesare studiilor de prefezabilitate sau fezabilitate de interes local;
c) întocmirea planurilor parcelare;
d) întocmirea documentaţiilor de scoatere sau reintroducere din circuitul agricol a terenurilor;
e) executarea lucrărilor topografice necesare punerii în posesie a titularilor prevăzuţi de legile fondului funciar.
Deoarece nu am nimerit pe nimeni, din cei pe care i-am intrebat, sa ma lamureasca, dilema mea este daca o persoana fizica autorizata OCPI avand categoria C poate executa, anumite cazuri particulare de lucrari, si anume:
- planuri de situatie pt. nr. stradal,
- planuri de situatie pt. autorizatie de construire/desfiintare,
- planuri de situatie pt. PUZ, PUG, PUD,
- ridicare topo (cu/fara cote/curbe de nivel)
- trasare/intarusare limite imobil/punere in posesie
Poate par putin prea neinformata, dar cred ca e mai bine sa intreb, decat sa fac vreo nefacuta.
Va rog, daca se poate, sa ma lamuriti.
Multumesc anticipat (si scuzati daca intreb prea multe)

John Doe

Destul de ciudata clasificarea asta, n-am inteles-o foarte bine, plus ca mai depinde si cine o aplica. Totusi, imi dau cu parerea si eu.
Planurile de situatie pt. nr. stradal cred ca intra la punctul b).
Planurile pentru autorizatiile de construire sau desfiintare intra la pct. a) - doar sunt planuri de amplasament si delimitare, nu?
Planurile de situatie (nu toata documentatia in sine) pentru PUZ, PUD cred ca intra tot acolo. Pentru PUG nu sunt sigur.
Ridicarea topo cu/fara curbe depinde pentru ce o folosesti.
Tarusare imobile sau limite (adica trasare) cred ca intra la pct. e).

bad wolf

Daca citim cu atentie si interpretam "ad-literam" Art. 4 , rezulta ca autorizatul cat C, poatye doar sa "intocmeasca", adica sa stea la birou si sa "faca dosare", nu poate sa faca niciun fel de masuratori.

Oare o fi bine? O fi rau?

Nu cumva ar trebui schimbata metodologia de autorizare?

Poate citeste cineva de la ANCPI ce mai scriem si noi , cei prosti, pe aceste forumuri ! Cred ca le-ar prinde bine.

Modificat de bad wolf (16-05-2013 21:29:47)
Sper sa gasesc cararea corecta !

george75m

Persoanele fizice autorizate în categoria B pot executa următoarele tipuri de lucrări de specialitate:
a)întocmirea planurilor de situaţie necesare studiilor şi proiectelor din domeniul construcţiilor, al urbanismului, al amenajării teritoriului, delimitarea unităţilor-administrativ teritoriale;
b)executarea măsurătorilor necesare realizării sau actualizării sistemelor informaţionale specifice domeniului de activitate;
c)întocmirea documentaţiilor topografice privind stabilirea şi evaluarea terenurilor aflate în patrimoniul societăţilor comerciale cu capital de stat, potrivit legii;
d)executarea măsurătorilor şi a lucrărilor tehnice necesare întocmirii documentaţiilor privind exproprierea pentru utilitate publică;
e)proiectarea şi realizarea reţelelor de îndesire pentru lucrări de specialitate;
f)trasarea şi materializarea pe teren a limitelor imobilelor şi a construcţiilor;
g)întocmirea planurilor de amplasament şi delimitare;
h)întocmirea planurilor de situaţie necesare studiilor de prefezabilitate sau fezabilitate de interes local;
i)întocmirea planurilor parcelare;
j)întocmirea documentaţiilor de scoatere sau reintroducere din circuitul agricol a terenurilor;
k)executarea lucrărilor topografice necesare punerii în posesie a titularilor prevăzuţi de legile fondului funciar.

Dupa cum se vede, unele lucrari le pot face persoanele autorizate cu categ. B, bineinteles si A sau D.

John Doe

Depinde cum vrei sa citesti. Mai mult n-am ce zice si nu am ce discuta pe marginea unor prevederi care imi depasesc capacitatea de pricepere.