suprapunere virtuala inexistenta- dosar respins

Creat de alexwspp, Feb 25, 2013, 04:42 PM

« precedentul - următorul »

alexwspp

Buna ziua,

Ma aflu in urmatoarea situatie:
In 2011 am cumparat un teren, am facut cadastru si s-a descoperit ca exista o suprapunere intre terenul meu si cel al vecinei. Problema s-a rezolvat, autorizatul vecinei refacand documentatia cadastrala.  Ulterior am dezmembrat terenul si in prezent am construit pe unul dintre loturi un imobil.
Acum am depus pt "actualizare informatii tehnice" cu noua constructie. Am primit referat de completare cu intocmire Anexa 8 pt suprapunere cu vecina (aceeasi din 2011). Autorizatul s-a prezentat la inspector si i-a explicat ca nu mai exista suprapunere pt ca vecina si-a refacut documentatia dar ne-a spus sa asteptam pt ca a facut deja convocarea.
S-au prezentat cei 2 autorizati la data stabilita si s-a incheiat un proces verbal dar dosarul a fost respins. Acum autorizatul trebuie sa depuna din nou documentatia si trebuie sa astept iar 1 luna pana se va rezolva situatia.

Ati intalnit astfel de situatii? Nu mai pot astepta inca 1 luna pentru rezolvarea dosarului, mai ales ca este vorba de o greseala a inspectorului care nu a verificat cu atentia situatia suprapunerii.
Ce pot face pt a putea primi un raspuns mai devreme de 1 luna? Stiu ca exista un ordin care le interzice eliberarea documentatiilor inainte de expirarea termenului in cazul in care nu se achita taxa de urgenta, chiar daca dosarul este finalizat.
Multumesc

caditop

A rezolvat-o in termen. Ia dat respingere :). Ciudat cazul tau, mai ales ca s-a facut o data o repozitionare. Trasare ati facut? Cum sunt delimitate imobilele (gard, tarusi, neimprejmuite)? Ati respectat coordonatele (lucrarii tale, a vecinului)?

alexwspp

Se respecta totul. Cadastrul vecinei s-a rectificat acum 2 ani folosind coodonatele de la autorizatul meu. cadastristul ei lucrase initial de pe planuri, fara sa tina cont de realitatea din teren. Ce am inteles eu de la autorizatul meu este ca desi vecina si-a refacut cadastrul, nu s-a facut si o actualizare (am inteles ca asta se face doar la cerere), astfel incat in sistem primul layer care se vedea era cel vechi, cu suprapunerea. Doar ca, era la mintea cocosului ca nu as fi avut cum sa detin cadastru si demembrare pe teren in conditiile in care ar fi existat suprapunere.
Din ce am inteles, cu 2- 3 clickuri in plus a vazut ca s-a refacut documentatia vecinei dar a lasat lucrurile asa -  convocare pt anexa 8 la 2 zile dupa expirarea termenului legal.
Acum nu ma intereseaza altceva decat sa mi se rezolve noul dosar mai repede de 21 zile. inspectorul a promis ca in 2 zile isi face treaba lui si pe urma il trimite la carte funciara unde va incerca sa discute sa il rezolve mai repede. problema ramane cu ridicarea documentelor si cu acel ordin care nu permite acest lucru mai devreme de expirarea termenului de 21 zile.
Deci, daca are cineva o solutie sau s-a mai intalnit cu o situatia asemanatoare as fi recunoscator sa o aflu.

caditop

Vrei mai devreme de 21 de zile? taxa de urgenta 5 ori mai mare decat cea normala.

dora3mira

Daca nimereai in ziua cu respingerea la OCPI - puteai solicita inspectorului sa reintoarca pe flux lucrarea de la registrator si sa o solutioneze corect - dar dorinta de a respecta targetul impus de conducere - nr lucrari/inspector/zi - e posibil sa duca la anomalii de acest gen . In aceasta situatie intra in audienta la directorul OCPI - solicita o solutionare amiabila in termen scurt prin redepunere - sau, varianta urata care nu da bine in situatiile OCPI - cu plangere la incheierea de carte funciara.
Bafta.

John Doe

Am patit si eu de multe ori la referatele de completare: depun in termen completarea, si pe urma ma trezesc cu respingerea (in termen !), exact pe aceleasi motive din nota de completare.
Desi teoretic competarea ar trebui sa ajunga la acelasi inspector care a solicitat-o si care presupun ca stie ce-a facut, am impresia ca undeva, cumva, se incurca lucrarea initiala cu cea completata.
Sau:
- trebuie respectata norma despre care se vorbea mai sus;
- dupa ce primesc completarea, isi dau seama ca de fapt nu ti-au cerut tot ce trebuia ca s-o poata inregistra si atunci iti resping lucrarea, de exemplu iti cere PAD-ul rectificat dar nu si DXF-ul conturului;


caditop

Puteai sa faci plangere in termen 15 zile de la incheierea de respingere.

alexwspp

Autorizatul meu mi-a spus ca nu a putut depune pt noul dosar pt ca raspunsul de la primul dosar nu a ajuns la registratura inca. Deci banuiesc ca este vorba despre acea incheiere de respingere.
Imi puteti spune ce presupune aceasta plangere? Ce presupune? Unde se depune? Cine o analizeaza? Cat dureaza pana primesc un raspuns? Exista sanse reale de a primi un raspuns pozitiv in urma unei plangeri sau cum spunea si dora3mira "varianta urata care nu da bine in situatiile OCPI - cu plangere la incheierea de carte funciara."

vali_costea

Cererea de reexaminare se depune tot  la Oficiu de catre proprietar, va fi solutionata in 30 de zile de catre inginerul sef si registratorul sef, ar fi bine sa depuneti, ii face-ti un bine domnului/doamnei inspector.
Sunt sanse pozitive de rezolvare a ei.

Modificat de vali_costea (26-02-2013 10:11:08)