Contracte prestari servicii topografice cu drepturi de autor

Creat de dtoni, Feb 14, 2013, 08:51 PM

« precedentul - următorul »

dtoni

In cursul zilelor trecute un avocat mi-a dat o idee cat se poate de buna referitor la contractele de prestari servicii in topografice
Toate planurile si hartile topografice executate de un autorizat sunt proprietatea lui intelectuala, in momentul cand predam acea lucrare beneficiarului atunci transmitem dreptul asupra planurilor si a hartilor.
    

 
Ce este dreptul de autor?
 
                                             
Dreptul de autor este un termen juridic care desemnează drepturile recunoscute creatorilor de opere literare, artistice sau ştiinţifice sau de orice alte opere de creaţie intelectuală.

http://www.orda.ro/" target="_blank">http://www.orda.ro/

"Care este obiectul dreptului de autor?
 
Operele originale de creaţie intelectuală în domeniul  literar, artistic sau ştiinţific, cum sunt:
 
► scrierile literare şi publicistice;
► programele pentru calculator;
► operele ştiinţifice scrise sau orale;
► compoziţiile muzicale;
► operele dramatice, dramatico-muzicale;
► operele  coregrafice şi pantomimele;
► operele fotografice şi cinematografice;
► operele de artă grafică sau plastică şi operele de arhitectură;
► lucrările plastice, hărţile şi desenele din domeniul topografiei, geografiei, ştiinţei în general;
► operele derivate plecând de la una sau mai multe opere preexistente.
     (art. 7– art.8 din Legea nr. 8/1996 cu modificările şi completările ulterioare)"

Avocatul respectiv mi-a sugerat sa scriu ca si clauza in contract " Dreptul de autor  asupra planurilor topografice se vor ceda in momentul achitarii facturilor"
 Ideea este ca in pana cand nu va platii planurile el nu are voie sa faca nimic cu ele in caz contrar este de domeniul penalului si nu mai este caz civil in cazul in care nu achita facturile.

Ce ziceti de acest fapt? astept pareri.
Rog ca cei ce vor sa scrie doar de dragul de ascrie ceva sa se abtina... mai bine savureaza o bere.

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

dtoni

Eu ma refer la planurile topografice nu la cele cadastrale. Ai idee care este aceea lege?

djxhouse

asa ceva exista la arhitecti.

chiar este interesanta initiativa.

am patit ca am facut ridicarea topografica, releveele, le-am dat la proprietar sa dea niste declaratii la notar, apoi sa revina sa intocmim documentatia, depunem la ocpi, si cu asta am ramas. cu munca doar.  :x

la relevee nu cred ca ar intra la proprietatea mea intelectuala, chit ca celalalt topograf a primit releveele, nu am cum sa-i demonstrez ca defapt eu le-am facut.  :nebun:

alta invatatura... cat trebuie sa mai invat... of doamne

dtoni

ba da ai cum sa demonstrezi. acele relevee nu au stampila ta?

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Corect, dar macar sa platesti ceva ce este bun. Ce te faci cu coordonatele determinate de pe orto? Platesti niste digitizari; acolo nu-i nicio munca, este o minciuna.

diagodose2009

Salut...
Eu am gasit un anunt precum ca in orasul Constanta ,planurile parcelare pe anumite zone sunt inregistrate cu drepturi de autor.
Poate ne ajuta  un topograf  din Constanta?
 :)

Modificat de diagodose2009 (16-02-2013 09:53:49)

heruvim


nicu1000

Teoretic, un plan parcelar se face cu solicitarea primariei sau a persoanelor interesate. Asa ca banii inainte si apoi planul parcelar.
Pe de alta parte informatiile ce intra inr-un plan parcelar sunt publice si toata lumea are acces la ele (TP, PAD etc). Se considera ca tragerea unor linii pentru a aranja un plan nu este munca intelectuala. Masuratorile facute de mine le poate si altcineva la fel de precis, asa ca unde-i partea PROPRIE cadastrasului ? Cam asa se pune problema. Si atat timp cat ne vaicarim doar aici (pe forum) si ne sabotam unii pe altii, aici va ramane problema.