Reteaua de gravimetrie a Romaniei

Creat de flori183, Dec 24, 2012, 07:04 PM

« precedentul - următorul »

flori183

As dori ca lucrarea de licenta sa o fac pe gravimetrie insa intampin dificultati in a gasi informatii despre Reteaua de la noi din tara. Am cautat pe net si degeaba, am dat doar despre informatii referitoare la alte tari ( de exemplu SUA vrea sa introduca un nou datum vertical pana in 2022, GRAV-D, care se bazeaza pe masuratori GPS si gravimetrice, va pun link-ul http://www.ngs.noaa.gov/GRAV-D/" target="_blank">http://www.ngs.noaa.gov/GRAV-D/ ). Sursele pe care le am sunt o carte de Ghitau, Geodezie si Gravimetrie Geodezica si Physical Geodesy, Morittz. Sunt foarte utile pemtru parte de camp gravific, sisteme de altitudini, anomalii ale gravitatii etc. insa doresc sa aflu informatii despre reteaua noastra de puncte gravimetrice (cine se ocupa de ea? in ce zone sunt punctele? exista in apropiere de Timisoara?) orice link, mesaj, titlu de carte m-ar ajuta foarte mult.

Multumesc mult si Craciun fericit tuturor!

nicu1000

S-au facut masuratori de catre NIMA in colaborare cu DTM in 1997 in 4 puncte din tara noastra. Masuratorile nu sunt publice. Acestea sunt singurele puncte din reteaua gravimetrica. Mu s-au mai facut altele de catre DTM, deoarece costa enorm un gravimetru. Mai nou campul gravimetric se determina prin masuratori satelitare. Aceste masuratori nu cred ca pot fi accesibile oricui.
Nu cred ca ti-ai ales bine lucrarea de licenta. La partea practica nu ai ce face.
Succes!

dtoni

#2
Citat din: flori183As dori ca lucrarea de licenta sa o fac pe gravimetrie insa intampin dificultati in a gasi informatii despre Reteaua de la noi din tara. Am cautat pe net si degeaba, am dat doar despre informatii referitoare la alte tari ( de exemplu SUA vrea sa introduca un nou datum vertical pana in 2022, GRAV-D, care se bazeaza pe masuratori GPS si gravimetrice, va pun link-ul http://www.ngs.noaa.gov/GRAV-D/ ). Sursele pe care le am sunt o carte de Ghitau, Geodezie si Gravimetrie Geodezica si Physical Geodesy, Morittz. Sunt foarte utile pemtru parte de camp gravific, sisteme de altitudini, anomalii ale gravitatii etc. insa doresc sa aflu informatii despre reteaua noastra de puncte gravimetrice (cine se ocupa de ea? in ce zone sunt punctele? exista in apropiere de Timisoara?) orice link, mesaj, titlu de carte m-ar ajuta foarte mult.

Multumesc mult si Craciun fericit tuturor!
Nu ai sa gasesti asa ceva... din cate stiu sunt secret de serviciu

flori183

Multumesc pentru raspunsuri! am reusit sa gasesc o harta a anomaliilor gravitatii pentru tara noastra pe site-ul Institutul Geologic Roman....dar cam atat. Partea cu aplicatia practica este mai grea, pacat fiindca este o tema extraordinara. Nu inteleg de ce datele sunt atat de secrete, de exemplu americanii au pus pe site informatii bune de descarcat referitoare la GRAV-D (pt Alaska). O sa mai caut, profesoara care coordoneaza lucrarea mea spunea ca are un coleg la DTM si poate iese ceva, daca nu, poate schimb tema.

As aprecia daca as mai primi informatii despre reteaua gravimetrica, am inteles ca s-au facut masuratori si la Timisoara.....

Modificat de flori183 (25-12-2012 14:22:25)

geosilva


flori183

#5
Citat din: nicu1000S-au facut masuratori de catre NIMA in colaborare cu DTM in 1997 in 4 puncte din tara noastra. Masuratorile nu sunt publice. Acestea sunt singurele puncte din reteaua gravimetrica. Mu s-au mai facut altele de catre DTM, deoarece costa enorm un gravimetru. Mai nou campul gravimetric se determina prin masuratori satelitare. Aceste masuratori nu cred ca pot fi accesibile oricui.
Nu cred ca ti-ai ales bine lucrarea de licenta. La partea practica nu ai ce face.
Succes!

In cartea lui Ghitau reteaua noastra de ordinul I are 15 pct ( Caldarusani, Rosiorii de vede,Constanta, Galati, Suceava, Bacau, Brasov, Deva, Oradea, Cluj, Timisoara,Tr-Severin,Iasi,Baia Mare,Sibiu).  Am aflat  ca punctele astea de ord I sunt amplasate pe aeroporturi.....oare de ce? care-i explicatia?

Am mai aflat si de o retea gravimetrica militara cu 233 de puncte (masuratori recente cred ca 2003 sau 2007,o sa mai caut),am gasit si o harta dar cred ca astea chiar sunt secrete.


Si am o intrebare pentru toti (sper sa primesc cat mai multe raspunsuri): De ce la noi in tara exista secretomania asta iar in strainatate nu? De ce trebuie sa aflu de la straini informatii despre masuratorile din tara mea? -nu ma refer strict la gravimetrie (Biroul Gravimetric International este o sursa extraordinara de date pe parte de gravimetrie)

Modificat de flori183 (27-12-2012 21:15:59)

flori183

#6
Citat din: geosilvaPentru documentare: http://dsd.utcb.ro/teze/Dumitru%20Paul-Daniel%20-%20Rezumat.pdf.

Si mai sunt si altele.

Am pus mai sus un post cu noutati despre reteaua gravimetrica si un astfel de punct ar fi si la aeroportul din Iasi. Aveti cunostinte despre lucrul asta? exista pe acolo vreo borna din asta?

multumesc!

Accidutzu

tine-te de mine cu tel la 0722270011 si incerc sa te ajut.

flori183

#8
Foarte tare si interesanta treaba cu reteaua gravimetrica a Romaniei! Am gasit si citit multe despre acest lucru in ultimul timp, am fost chiar si la DTM in 'vizita'. Mai mult, am gasit un punct de ordinul 2 situat langa Timisoara si m-am gandit ca ar fi util sa incarc o poza.
Sper sa va placa! :)


435/580px 49.7KB

topocad.ana

poza e foarte reusita, dar nu am inteles ce faci tu acolo la 50 de cm de cladire :)

flori183

#10
Citat din: topocad.anapoza e foarte reusita, dar nu am inteles ce faci tu acolo la 50 de cm de cladire :)

Determinam coordonatele in Stereo 70 folosind serviciul ROMPOS-RTK...sunt mai putin de 50 m fata de coltul cladirii, una nu foarte inalta de altfel, dar am avut vizibilitate buna in 3 cadrane. Am facut 3 determinari iar 3D Quality a avut urmatoarele valorii: 3.2, 3 si 2.7 cm.

Pentru credibilitate pun o poza cu display controller-ului unde se pot vedea si coordonatele:)


580/435px 23.5KB

advex

#11
Citat din: flori183...am gasit un punct de ordinul 2 situat langa Timisoara...

Tu esti sigur ca aceasta borna face parte din reteaua gravimetrica?
Dupa forma si dispunere, inghesuita langa o cladire, nu pare a fi chiar asa ceva...

flori183

#12
Citat din: advex
Citat din: flori183...am gasit un punct de ordinul 2 situat langa Timisoara...

Tu esti sigur ca aceasta borna face parte din reteaua gravimetrica?
Dupa forma si dispunere, inghesuita langa o cladire, nu pare a fi chiar asa ceva...

Marca are urmatoarea inscriptie: Defense Mapping Agency, GSS (nu stiu ce inseamna), Timis, 1995, si cel mai important , GRAVITY BASE.
Cu siguranta este punct gravimetric! :)

advex

#13
Citat din: flori183Marca are urmatoarea inscriptie: Defense Mapping Agency, GSS (nu stiu ce inseamna), Timis, 1995, si cel mai important, GRAVITY BASE.
Cu siguranta este punct gravimetric! :)

Asa scrie, asa este! Au pus-o la umbra, ferita de soare si de ploaie! :)
Chiar daca esti fotogenic cu GPS-ul in actiune, era semnificativa si o poza cu inscriptia de pe borna... :)
Spor la proiect!

flori183

#14
Citat din: advex
Citat din: flori183Marca are urmatoarea inscriptie: Defense Mapping Agency, GSS (nu stiu ce inseamna), Timis, 1995, si cel mai important, GRAVITY BASE.
Cu siguranta este punct gravimetric! :)

Asa scrie, asa este! Au pus-o la umbra, ferita de soare si de ploaie! :)
Chiar daca esti fotogenic cu GPS-ul in actiune, era semnificativa si o poza cu inscriptia de pe borna... :)
Spor la proiect!

Am si o astfel de poza, nu puteam sa ratez o asemenea ocazie, insa , momentan, nu am la indemana aparatul foto folosit iar pe laptop am doar pozele de pe facebook :)))
Ms! :D