model contract prestari servicii

Creat de kod, Feb 05, 2012, 11:45 PM

« precedentul - următorul »

kod

Am nevoie de unul sau mai multe modele de contracte prestari servicii intre topograf/firma autorizata/PFA si contractor, indiferent de natura lucrarilor (as prefera cadastru) !

Mit

Cauta pe site-ul avocatilor sau pe cele de juridice.

kod

astept inca, sper ca cineva sa-mi trimita unul pe cadastru, desi @Mit da-mi te rog si mie niste exemple unde as putea gasi, concrete, adrese , URL etc. ca asa e usor sa dai cu "serci pe gogu" dar eu cel putin, nu prea am avut succes !

Numai bine :hi:

Mit

CONTRACT DE PRESTARI SERVICII

Art. 1. PARTILE CONTRACTANTE
Societatea Comerciala .............................. cu sediul in ..................................... telefon ...................... fax ..................... inmatriculata in Registrul Comertului.... ............ sub nr. ..................... avand cont curent nr. ......................... deschis la Banca ............................ si codul fiscal nr. .............. prin reprezentanti legali in calitate de BENEFICIAR AL SERVICIILOR si
Dl./D-na. ..................................... domiciliata in ............................... telefon ....................... fax .................... identificat cu BI seria ...... nr. ............. eliberat de ................ la data de ................... de profesie .............. calificat ca .................. in calitate de PRESTATOR am convenit incheierea prezentului contract, cu urmatoarele clauze:
Art. 2. OBIECTUL CONTRACTULUI:
Obiectul contractului consta in prestarea (executarea) urmatoarelor servicii (lucrari) de catre prestator beneficiarului ................................................................................
Art. 3. REMUNERATIA CONVENITA
Beneficiarul va achita prestatorului pentru serviciile prestate suma de ....................... lei, platibila esalonat, la data de ................ suma de ............. iar la data de ................., in ziua predarii lucrarilor suma de ...................... lei.
Art. 4. TERMENUL DE EXECUTARE (PREDARE)
Termenul de executare (predare) al serviciilor (lucrarilor) este la data de ..................... . Timpul de lucru este de ........ ore zilnic, in zilele de ................... ale saptamanii, orele .................
Art. 5. ALTE CLAUZE
1. Calitatea lucrarilor ..................................
2. Garantii pentru lucrari timp de .......................
3. Impozitele si taxele datorate catre stat, nascute din contract, vor fi achitate de beneficiar.
Art. 6. RASPUNDEREA CONTRACTUALA
1. Denuntarea unilaterala este interzisa sub sanctiunea penalizarii de ....% din valoarea ramasa neexecutata din onorariul pentru lucrarile prevazute in contract.
2. Partea in culpa pentru nerespectarea partiala sau totala ori pentru efectuarea defectuoasa a clauzelor contractuale se obliga sa plateasca despagubiri.
3. Prestatorul raspunde pentru viciile ascunse sau pagubele constatate la lucrarile executate sau serviciile prestate constatate de beneficiar timp de 3 ani de la data incheierii prezentului contract.
4. Prestatorul raspunde pentru respectarea regulilor de comportare si disciplina stabilite pentru toti salariatii.
5. Prestatorul raspunde pentru confidentialitatea lucrarilor sau serviciilor.
Redactat in doua exemplare, cate unul pentru fiecare parte.

BENEFICIAR,
EXECUTANT,

http://www.model-contracte.com/" target="_blank">http://www.model-contracte.com/
 :hi:

kod

ok, am inteles, cel putin faptul ca poate nu m-am facut destul de bine inteles:
pe mine m-ar interesa termenii, obiectivele si mai ales clauzele unui astfel de contract, chiar modul/forma unui contract de prestari servicii am gasit si eu pe "gogule" ... multam Mit :D :hi:

Mit

@kod,
O clauza:
Lipsa planurilor, schitelor cu dezmembrarile anterioare din arhiva OCPI si a oricaror elemente strict necesare pt. executarea  lucrarii nu poate fi imputata executantului.
 :nod:  :hi:

Mit

Uite, ar mai fi una:
Conditiile atmosferice improprii executarii masuratorilor (temp. f. ridicate sau f. scazute, vant puternic, viscol, precipitatii, eruptii solare puternice, etc.) pot duce la prelungirea duratei de executare a acestora.  :wink2:

lacriman

Este bine sa iti personalizezi clauzele ca sa acopere toate necazurile posibile care apar (exemplu: nu se avizeaza documentatia din cauza actelor si clientul vrea banii inapoi pentru masuratori). Gandeste-te cam la toate cate le-ai patit... inclusiv la lucrarea predata azi si platita peste doi ani.

AlexGIS

#8
Citat din: kodok, am inteles, cel putin faptul ca poate nu m-am facut destul de bine inteles:
pe mine m-ar interesa termenii, obiectivele si mai ales clauzele unui astfel de contract, chiar modul/forma unui contract de prestari servicii am gasit si eu pe "gogule" ... multam Mit :D :hi:

Numai să ţii minte că toate clauzele sunt guvernate de legislaţia în vigoare iar dacă una din ele încalcă legea, clauza respectivă devine nulă (sau contractul).

bad wolf

#9
Citat din: lacrimanEste bine sa iti personalizezi clauzele ca sa acopere toate necazurile posibile care apar (exemplu: nu se avizeaza documentatia din cauza actelor si clientul vrea banii inapoi pentru masuratori). Gandeste-te cam la toate cate le-ai patit... inclusiv la lucrarea predata azi si platita peste doi ani.

Sau niciodata !
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Adica trebuie mentionat undeva: "niciodata plata nu se va face niciodata"...

bad wolf

#11
Citat din: John DoeAdica trebuie mentionat undeva: "niciodata plata nu se va face niciodata"...


Faceam referire la faptul ca , cunosc cazuri concrete, exectantul a luat de la beneficiar doar banii pentru avize , urmand ca onorariul sa-l primeasca la predarea lucrarii avizate. Omul(topograful) a executat lucrarea , a obtinut toate avizele , a vredat lucrarea beneficiarului si a vazut onorariul.. la pastele cailor ! Am un prieten care are de primit vreo 10 000 lei(RON) se peste 10 ani si dupa cum stiti acesti bani nu mai pot fi recuperati nici in instanta daca trec trei ani.
Sper sa gasesc cararea corecta !

kod

#12
Citat din: bad wolf... mai pot fi recuperati nici in instanta daca trec trei ani.
unde as putea gasi articolul din lege care face referire la acest aspect ?

Acum si sa vrei ca nu le poti cuprinde pe toate intr-un contract, ma refer la clauze in special, dar macar cele mai importante cum ar fi plata de catre contractor a unei arvune indiferent de rezultatul sau durata contractului sa fie mentionata :D

Bine lasand gluma la o parte, intocmirea unui contract "ca la carte" te scuteste pe mai tarziu de alte griji nedorite :hi: