Suspendare autorizatie

Creat de sorin7650, Oct 29, 2010, 04:56 PM

« precedentul - următorul »

sorin7650

Salut!

Ce fel de contestatie se poate depune si unde pentru a anula o hotarare de suspendare a autorizatiei de lucru?
Motivul OCPI-ului din raza unde lucrez, invoca faptul ca nu am fost la teren sa fac masuratoarea in procesul verbal de constatare, dar la data verificarii am fost la teren impreuna cu inspectorii, in comuna resopectiva, dar de la data la care am facut eu masuratoarea si data verificarii sunt 2 saptamani, iar la fata locului nu mai existau tarusii si reperajele facute, terenul era arabil si au disparut, in urma lucrarilor de agricultura efectuate de catre proprietari. Tin sa precizez ca eu venisem cu statia totala sa masor impreuna cu ei terenul, sa verificam masuratoarea, dar ei au spus ca nu e nevoie, au masurat cu ruleta niste distante, total aiurea, pentru ca terenul era arabil, neimprejmuit si cu o forma ciudata.

As vrea sa depun o contestatie, pentru ca mi s-a propus suspendarea activitatii pe o perioada de 3 luni, fiind la prima abatere de genul in ultimii 6 ani. ce se poate face? sa incerc la ANCPI sau in instanta de judecata?

Multumesc anticipat!

bad wolf

Faci contenstatie la ANCPI , mai intai, apoi in functie de rezultat , in instanta, in Contencios Administrativ.
Sper sa gasesc cararea corecta !

dtoni

#2
Citat din: sorin7650Salut!

Ce fel de contestatie se poate depune si unde pentru a anula o hotarare de suspendare a autorizatiei de lucru?
Motivul OCPI-ului din raza unde lucrez, invoca faptul ca nu am fost la teren sa fac masuratoarea in procesul verbal de constatare, dar la data verificarii am fost la teren impreuna cu inspectorii, in comuna resopectiva, dar de la data la care am facut eu masuratoarea si data verificarii sunt 2 saptamani, iar la fata locului nu mai existau tarusii si reperajele facute, terenul era arabil si au disparut, in urma lucrarilor de agricultura efectuate de catre proprietari. Tin sa precizez ca eu venisem cu statia totala sa masor impreuna cu ei terenul, sa verificam masuratoarea, dar ei au spus ca nu e nevoie, au masurat cu ruleta niste distante, total aiurea, pentru ca terenul era arabil, neimprejmuit si cu o forma ciudata.

As vrea sa depun o contestatie, pentru ca mi s-a propus suspendarea activitatii pe o perioada de 3 luni, fiind la prima abatere de genul in ultimii 6 ani. ce se poate face? sa incerc la ANCPI sau in instanta de judecata?

Multumesc anticipat!
poti sa contesti decizia la ANCPI eventual vorbeste cu proprietarul terenului sa iti scrie o declaratie ca tu ai fost pe teren si ai masurat.

Mit

Asta-i cea mai mare prostie sa-ti verifice tarusii (statiile) pe tarla; cu buloane in intravilan mai inteleg... :nod:

ace

@Mit: am patit eu. mi-au  verificat si statiile si tarusii parcelei trasate, asta in Ilfov,in comuna Dascalu.  :hi:

Trinity

corect  ce spune bad wolf: prima data contestatie si apoi instanta .

Modificat de Trinity (30-10-2010 07:45:08)

diagodose2009

Aşa au pătţi şi unii. topografi. să vină in control .......
La ora 21 seara , vara se întunecă.. şi ei s-au au ajuns pe teren extravilan  la ora 20.. , au trasat  iarăşi tăruşi.....
Au stat pe intuneric să traseze tăruşi ale punctelor de contur..
Ce era aşa de greu să stai noaptea să trasezi din nou?
Eu cred că chiar nu ai măsurat şi este posibil să aibă dreptate inspectori...
Scuze pentru ceilalţi topografi.......




 :)

John Doe

Verificari se mai fac, ies bine sau nu dar n-am auzit de niciuna in urma careia sa-ti suspente autorizatia chiar asa, in mod gratuit.

Referitor la situatia de fata, prima data ar trebui sa contesti masura la OCPI-ul care a dispus-o sau la ANCPI dar grija ce afirmatii faci - trebuie sa le poti si dovedi iar totul sa fie conform regulamentelor.

bad wolf

#8
Citat din: John DoeVerificari se mai fac, ies bine sau nu dar n-am auzit de niciuna in urma careia sa-ti suspente autorizatia chiar asa, in mod gratuit.

Referitor la situatia de fata, prima data ar trebui sa contesti masura la OCPI-ul care a dispus-o sau la ANCPI dar grija ce afirmatii faci - trebuie sa le poti si dovedi iar totul sa fie conform regulamentelor.

John, ordinea contesarii este ANCPI si , apoi Contenciosul Adtiv.
Trebuie sa va amintesc ca pe vremea guv. Tariceanu , aceasta prevedere a fost decalrata neconstitutionala.
Din pacate nu mai detin nio copoie a anuntului de site-ul ancpi.ro si nu stiu unde sa o gasesc.
Poate stie cineva din colegii nostrii ceva.
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Revin cu ce scrie exact in Ordinul 107/2010: suspendarea Certificatului de autorizare se face in conditiile descrise in capitolul IV, iar contestarea se poate face conform art. 51, la "instanta de contencios administrativ competenta, conform legii".
Din cate inteleg eu, trebuie mers direct in instanta civila, contencios administrativ. Termenul e 30 de zile de la comunicare.
Nu e obligatoriu ca la prima abatere sa-ti dea numai avertisment, depinde ce-ai facut.

Despre nenea Tariceanu, ce-mi aduc eu aminte: pe vremea aia, s-a considerat ca nu e corect ca masura administrativa sa poata fi contestata tot la autoritatea care ti-a dat-o. Insa nu s-a facut nimic atunci pe loc, au fost alte probleme mai mari (OGR de exemplu), au rezolvat-o doar acum, in noul regulament de autorizare.

Modificat de John Doe (20-02-2011 17:06:35)

piciorlung_cristi

sorine, pun pariu ca esti din bacau  : :(

ROBERT_TOPO

in primul rand fa dovada in orice fel ca ai fost acolo si ai masurat si dupa aceea la
1.OCPI
2.ANCPI
3.INSTANTA

rock4ever

Daca masori cu gps in rtk rompos, ce se mai poate verifica in teren? Pentru ca asa nu mai ai puncte de statie

vali_costea

#13
Citat din: rock4everDaca masori cu gps in rtk rompos, ce se mai poate verifica in teren? Pentru ca asa nu mai ai puncte de statie
Dar la regulament scrie ca trebuie sa marchezi prin tarusi limitele parcelei-e aberant, dar scrie, a fost si o petitie pe forum pentru a nu mai marca terenul extravilan.

Modificat de vali_costea (27-02-2013 22:49:57)

rock4ever

Buna si daca terenul e imprejmuit?