e-Terra conflict intre PFA firme cadastru si inspectorii OCPI

Creat de dora3mira, Oct 15, 2009, 02:32 PM

« precedentul - următorul »

dora3mira

Situatie:
Carte funciara veche fara coordonate in sistem Stereo 70. La actualizarea de date tehnice se constata suprapunerea cu o carte funciara noua ce beneficiaza de coordonate stereo. Inspectorul da ca solutie diminuarea suprafetei imobilului de la 1700 mp la 1666 mp.
Presat de timp si dorinta de a intra in legalitate cu ceea ce construise la teren, clientul accepta modificarea de diminuare.
Intocmesc documentatia si uit sa trimit clientul sa faca o declaratie autentica de vointa pentru diminuarea suprafetei.
In consecinta primesc referat de completare in care mi se solicita nu numai declaratia autentica ci si procesul verbal de vecinatati.
Merg la inspector si explic ca acel proces verbal de vecinatati, conform reglementarilor ulterioare la ordinul 634 poate sa fie sollicitat numai daca suprafata este mai mare decat cea din cartea funciara veche.
Raspunsul inspectorului? Asa da rezolutia e-Terra asa ca daca nu depun e pe raspunderea mea.
 Sa inteleg ca acest program este mai ceva decat semnatura directorului ANCPI pe acele reglementari la ordin?
Ca inspectorii nu pot interveni pe cerintele e-Terra?
Cand salvez cp-ul si imi da ok - rasuflu usurata ca gata, merge treaba.
 Dar odata ajunsa documentatia in e-Terra se pare ca inspectorii se confrunta cu niste avertizari la care noi nu avem acces prin programul cp si ca atare nu avem de unde sa stim care vor fi situatiile aparute ulterior depunerii documentatiei decat prin notele de completare primite.

O alta situatie:
Intr-o documentatie de actualizare date tehnice am introdus si notarea de adresa si numar postal. Anterior incercasem sa fac notarea separat prin depunerea actelor si primisem respingere.
Timp de mai bine de o saptamana mi s-a tot spus ca nu pot solicita intr-o documentatie si actulalizare date tehnice si notare de adresa. Brusc nu mi s-a mai spus nimic si se pare ca au acceptat sa faca si notarea de adresa concomitent cu actualizarea, desi nu mi s-a spus nimic limpede, insa am urmarit daca primesc nota de completare si ....nimic inca....
Voi cum rezolvati situatiile conflictuale aparute din pricina e-Terra ?

John Doe

De obicei, fac exact ce-mi spune inspectorul; raspunderea e oarecum comuna. Asta ar fi o solutie, de obicei e mai bine sa cauti solutia unei probleme si nu vinovatii.

fagsb

cum rezolvam e-terra?
cu un "ciocan mai mare"
o zi buna

moholea

orice program nou aparut are bube care ar trebui rezolvate pe parcurs. De aceea apar update-uri, service pack-uri, etc. E Terra in schimb, pe langa ca a fost facut de ceva lingvisti, nu pare sa aiba aceasta calitate, de a putea fi imbunatatit. Am constatat si eu ca ce zice programu e sfant, si daca arunca o piatra in balta, ne punem in genunchi toti incercand sa o scoatem.
 Dar ca niste romani adevarati ce suntem, o sa o inghitim si pe asta. Las' mai rau sa nu fie.

 ce sa mai vorbim de sentinte?