Main Menu

TopoLT

Creat de Admin, Iul 22, 2005, 04:52 AM

« precedentul - următorul »

redz


                  Stie cineva un soft de transformare a coordonatelor din WGS84 in Stereo 70?


               

set4


                  
redz a scris:

Stie cineva un soft de transformare a coordonatelor din WGS84 in Stereo 70?



http://www.connect.net/jbanta/" target="_blank">http://www.connect.net/jbanta/

si toposys

Dar atentie la elipsoid!



               

gcosminamy


                  am shi eu nevoie de un crack pentru topolt 6. Sau de o alta varianta de topolt cu crack. adresa mea de mail este  E-mail .  Mii de multumiri anticipat.http://www.3xforum.ro/img/smilies/hi.png">


               

epyshor


                  am shi eu nevoie de un crack pentru topolt 6. Sau de o alta varianta de topolt cu crack. adresa mea de mail este  E-mail


               

MUN54


                  am shi eu nevoie de un crack pentru topolt 6. Sau de o alta varianta de topolt cu crack. adresa mea de mail este


               

bobodimitri


                  cum pot sa descarc versiunea de topolt5.2


               

lilica


                  http://www.3dspace.ro" target="_blank">http://www.3dspace.ro


               

Ciprian


                  imi pare rau ca imi incep activitatea pe acest forum cu cerseala. Toti vrem crack pt topo lt. In primul rand vreau sa stiu daca exista asa ceva. E program facut de romani si presupun ca e bine securizat. Daca ma insel si chiar exista nu ezitati sa-mi demonstrati si faceti un attach pe  E-mail . Propun niste discutzii mai dese pe tema noului regulament ca sigur nu ne descurcam usor cu el. Bafta


               

lilica


                  Raspuns pentru Ciprian: EXISTA! Nu trebuie facuta demonstratia cu asa ceva. Este ilegal, imoral... In privinta noului regulament te asteptam cu propuneri pentru teme.


               

a_dy2001


                  sal bianca daca mai intri pe aici te rog sa ma contactezi la adresa de email  E-mail

_______________________________________
Cei care pot, FAC. Cei care nu pot sa facă, INVATA PE ALTI, iar cei care nu pot face nici asta,  CONDUC!


               

epyshor


                  cine stie de unde se poate face download la o versiune demo de proflt ??
la ei pe site nu mai este. sunt curios cum realizeaza profilele. sau daca stie cineva de unde sa poate face rost de un program pentru profile.... multumesc frumos



               

pgadei


                  eu l-as sfatui pe Cristinel Bujor sa scoata el un crack pentru TopoLT 6.0 care sa-l vanda la un sfert de pretz si care i-ar aduce mai multi bani decat o licenta la programul de baza!


               

pgadei


                  toata lumea se bucura la pomana, ca-ti trebuie/ ca nu-ti trebuie e buna - e pe degeaba; pomanagii suntem toti: aratatzi-mi unul care nu se bucura la un mp3 downloadat pe degeaba, sau un ringtone ce sa mai vorbim de un program care FACE bani...grooovy baby!
Vorbeam mai devreme de respectul de sine si de respectul profesional; nu numai ca-l fur pe Cristian dar ma mai si laud si mai vreau sa fiu si respectat in breasla mea!!! ?? daca sunt mai bun ca el de ce sa nu-mi fac eu programul meu? nu-s mai bun la el, asta e, poate fac altceva mai bun: duc trepiedu' pe spinare, dar asta nu-mi da dreptul sa-l fur; e timpul si sunt banii lui.

din doua pagini de forum stiti ce-am vazut? o ameteala in care se vehiculau cuvintele :sunt prea sarac ca sa fiu cinstit! toate lumea ofera ciorbe, bericioaice, poate si-un gratar (desi asta nu l-am vazut!) pentru un program care le trebuie;  si nu cred ca saracia e de vina, ci faptul ca e mai usor pe degeaba decat pe bani! pe de o parte e amuzant, pe de alta parte, m-as pune in pozitia lu Cristian Bujorel si as spune: de ce sa mai stau pe aici?

chiar nu-l putem aprecia si respecta pe unul dintre ai nostri care e mai bun ca noi in ceva?

Modificat de pgadei (06-02-2007 23:22:15)



               

roli


                  Ofer Prof (functional) pentru crack topolt >4.0


               

mariusdive


                  TopoLT este un program ce funcþioneazã sub AutoCAD sau IntelliCAD. Programul TopoLT constituie un ajutor pentru cei ce realizeazã planuri topografice sau cadastrale în format digital.

Facilitãtile oferite de acest program sunt:

·    raporteazã direct în desenul CAD fisierul de coordonate, raporteazã direct coordonatele din statia totalã sau transmite coordonate din desen cãtre statia totalã;
·    la raportare, textele punctelor pot fi optimizate astfel încât sã nu existe suprapuneri între ele sau suprapuneri fatã de celelalte entitãti aflate în apropierea punctului;
·    codurile punctelor sunt traduse conform fisierului de interpretare a codurilor definit de utilizator;
·    se pot introduce grafic puncte cu sau fãrã cote, cotele pot fi obtinute si prin interpolare;

·    se pot introduce automat puncte pentru entitãtile (linii, polilinii, arce etc.) din desen ce nu au puncte la capete;
·    pot fi calculate coordonatele punctelor radiate (puncte polare) inclusiv cu posibilitatea importului de mãsurãtori de la majoritatea statiilor totale cunoscute;
·    pot fi receptionate mãsurãtori pe portul serial de la un instrument;
·    se pot face selectii ale punctelor dupã cod sau se pot modifica codurile punctelor;

·    din desen pot fi extrase coordonatele punctelor si salvate în diferite formate, inclusiv în formatele definite la instrumente (staþii totale) sau în formate definite de utilizator;
·    se pot crea tabele de coordonate pentru punctele selectate, inclusiv tabel separat pentru punctele de statie;
·    se poate crea modelul 3D al terenului si curbele de nivel, se pot calcula volume fãrã nici un fel de restrictie (volumul obtinut prin intersectia unei suprafete 3D cu un plan sau volumul dintre douã suprafete 3D de orice formã grid sau triunghiuri);

·    modelele 3D pot fi tãiate sau unite;
·    pot fi proiectate vertical entitãti 2D pe un model 3D pentru realizarea unor linii de sectiune;
·    se pot vizualiza tridimensional entitãtile dintr-un desen cu randare în timp real, pot fi salvate filme AVI cu corpurile tridimensionale în miscare, pot fi salvate imagini, pot fi vizualizate fisiere 3ds, se pot atasa texturi la corpurile 3D inclusiv cu atasarea unor imagini în coordonate pentru o vizualizare fotorealisticã a modelelor 3D, vizualizarea este valabilã si pentru functiile de creeare a modelului 3D si de calcul de volume;

·    pot fi transformate imagini raster pentru a realiza corelarea acestora cu sistemul de coordonate al planului, de asemenea imaginile raster pot fi atât tãiate cât ºi încadrate odatã cu efectuarea transformãrii, imaginile raster pot fi salvate în diferite formate, formatul de culori poate fi schimbat;
·    se pot insera automat simboluri punctiforme de tip bloc .dwg sau shape dupã codul punctului, interpretarea codurilor fiind datã de fisierul în care sunt definite codurile;

·    se pot scala, roti, sau sterge simbolurile punctiforme automat dupã codurile punctelor;
·    se pot schimba automat simbolurile liniare (tipurile de linii) conform fisierului de interpretare a codurilor;
·    se pot crea în desen sau în fiºierul arr.tab tabele cu calculul suprafetelor, se pot înregistra aceste suprafeþe în fisierul arr.txt, fisier ce poate fi importat în baza de date a programului ARIA
·    se pot detasa suprafeþe folosind metodele cunoscute din cadastru pentru detasãri respectiv: paralelã, paralelã cu o direcþie, perpendicularã, proporþionalã, printr-un punct obligat si detasare cu deschidere obligatã;

Prof.(V8.5) â€" descriere program.

Cu ajutorul acestui program se pot executa profile longitudinale si transversale. Programul suporta diverse configurari atat pentru realizarea planului de situatie cat si pentru desenarea profilelor.
Capul de tabel al profilelor longitudinale si transversale poate fi configurat sub orice forma.
Profilele longitudinale si transversale pot fi cautate automat dupa coduri.
Profilele longitudinale si transversale pot fi executate atat pentru drumuri cat si pentru linii electrice.
Profilele pot fi importate din AutoCAD sau IntelliCAD cu ajutorul unei functii < pll> din programul TopoLT
Profilele pot fi exportate in diferite formate : DXF pentru programe CAD, SDRMap pentru proiectare drumuri sau micropiste.
Pentru alte informatii despre aceste programe va stau la dispozitie oricand.


·    se pot salva în fiºierul pll.txt profile transversale ºi longitudinale, fiºier ce poate fi importat în baza de date a programului ProfLT;
·    se poate desena automat caroiajul;
·    se pot crea planºe numerotate pentru a putea face vizualizãri sau printãri planºã cu planºã pentru cazul planºelor înlãnþuite;
·    se poate desena automat planºa cu chenar ºi cartuº þinând cont de spaþiul de printare a imprimantei ºi de formatul hârtiei;
·    configurarea programului a fost gânditã astfel încât sã asigure o cât mai largã gamã de situaþii;

·    programul functioneazã în mai multe limbi, de asemenea programul poate fi tradus de cãtre utilizator în orice limbã.