Determinarea statiilor prin metoda RTK este regulamentara

Creat de george75m, Mai 29, 2012, 03:34 AM

« precedentul - următorul »

moholea

alta speta: acelasi punct masurat in static cu un gps magellan promark 3, apoi cu 3 aparate diferite leica in rtk, da cu 10cm diferenta pe x.    y e ok.
De unde vine diferenta asta?

adrianc

Cel mai probabil de la parametri de transformare.
Ai luat latitudine si longitudine si ai transformat cu TransDat sau ai luat coordonatele in stereo afisate pe controlere?
La muncă! nu la întins mâna.

george75m

la determinarea statica cu Promark 3 ai folosit ca referinta 2 borne de clasa C sau B din reteaua nationala GPS cu transformarea rezultatelor prin Transdat ?

sau ai transmis coordonate stereo 70 ale unor borne din retea ? in acest caz, erorile pe x pot proveni din parametrii introdusi in programul de procesare.

Calin Fabri

Ce inseamna( precizie de 15mm +0.4) ppm RMS? 0,4*..?

Ionica34

0,4*distanta masurata
O singura remarca : Rompos asigura precizii de +/- 5 cm pe punct.
2 cm in reteaua Rompos, e mai greu de obtinut. Si asta pentru ca toate statiile de referinta sunt determinate cu +/- 5 cm. Ca sa ai precizia de 2 cm, ar trebuii ca si permanentele sa fie determinate in aceasta precizie sau sub.
In plus, Transdat-ul nu asigura un transcalcul cu precizie de 2 cm, ci tot de pana la 5 cm.

Alin B.

Citat din: Ionica340,4*distanta masurata
O singura remarca : Rompos asigura precizii de +/- 5 cm pe punct.
2 cm in reteaua Rompos, e mai greu de obtinut. Si asta pentru ca toate statiile de referinta sunt determinate cu +/- 5 cm. Ca sa ai precizia de 2 cm, ar trebuii ca si permanentele sa fie determinate in aceasta precizie sau sub.
In plus, Transdat-ul nu asigura un transcalcul cu precizie de 2 cm, ci tot de pana la 5 cm.


  corect, asa e dar totusi trebuie mentionat ca precizia intrinseca a unei retele de puncte determinate prin tehnologii GNSS poate fi si sub 2cm !

Anton Pann

Nu am cunostinte de GPS . Daca masor RTK 3 puncte (prin 3 sesiuni de 300masuratori sau de cate 3-5minute cu reinitializare ) obtin coordonatele mediate a trei puncte . Daca masor cu statia totala aceste 3 puncte si constat ca distantele dintre aceste puncte sunt diferite fata de cele rezultate din punctele GPS cu cate 3-5 mm , cum se apreciaza precizia GPS ? Se poate sa fie totusi translatate si in aceasta situatie ?

Mit

@Anton,
3-5 mm aia sunt f. OK pt. o astfel de verificare.
In zona Timisoara, diferentele sunt de aprox. 1cm/100m (d.GPS-d.ST.TOT.)

Mit

@ Ionica...
Incearca sa justifici precizia de 5cm.
De exemplu, statia BUCU a fost calculata printre altele cu ajutorul statiei Onsala (Suedia) (ONSA). Daca prin calcularea acestui vector de mii de km. s-a obtinut precizia de sub 1 cm, si tinand cont si de faptul ca BACA, BAIA, COST si DEVA au precizii de sub.1cm, cum e posibil atunci ca celelalte statii de ref. cls.A sa aiba precizia de 5 cm, in conditiile in care vectorii prelucrati au avut max. 100-200km?

Calin Fabri

Nu inteleg..(care distanta?)
Spre exemplu daca am de trasat un punct de cota data care este precizia, stiind ca aparatul (gps-ul) are:
Accuracy real time (RTK) kinematic (phase) (mm + ppm)-Networked RTK: 8 mm + 0.5 ppm RMS (H), 15 mm + 0.5 ppm RMS (V) ?

gude2008

CitatPe de alta parte. Am tratat o problema de acest gen la examenul de licenta. Comparatie RTK si Statie+RTK. Pentru calculul preciziei am ajuns la o formula foarte complicata cu niste erori de stationare, de centrare, reducere, instrumentale ale statiei (unghi si distanta) si sistemului RTK... bla, bla, bla..
Compand rezultatele am ajuns la valorile din tabele. Prezint doua puncte. Diferentele sunt intre Static - RTK si Static - RTK+Statie. Ele sunt de acelasi ordin de marime, deci putem spune ca, masurand in acest fel, obtinem aceleasi rezultate.

Aveti aici studiul de caz daca va intereseaza.

PS Ce am spus mai sus ramane valabil pentru retele de mari dimensiuni.


free station si nu mai aveti eroare de centrare:)

gude2008

Citat din: moholeaalta speta: acelasi punct masurat in static cu un gps magellan promark 3, apoi cu 3 aparate diferite leica in rtk, da cu 10cm diferenta pe x.    y e ok.
De unde vine diferenta asta?


poate de le gps-uri, promark 3 stiu ca e doar pe L1, poate restu de 3 sunt L1 L2

Calin Fabri

Nu inteleg..(care distanta?)
Spre exemplu daca am de trasat un punct de cota data, care este precizia trasarii?, stiind ca aparatul (gps-ul) are:
Accuracy real time (RTK) kinematic (phase) (mm + ppm)-Networked RTK: 8 mm + 0.5 ppm RMS (H), 15 mm + 0.5 ppm RMS (V) ?

nicu1000

pentru Adrianc
Este bine ca se mai fac si unele teste. Ar fi util ca rezultatele lor sa fie puse aici caci poate sunt utile unora. Dar am cateva observatii asupra lucrarii pusa pe net:
1. distantele foarte scurte (400-500m) intre punctul fix BUCU si celelalte puncte determinate fac ca studiul sa nu aiba nici o valoare pentru masuratorile cadastrale reale: distante de 10-30km fata de un punct fix.
2. constat ca nu s-a folosit reteaua Rompos ci un punct PS1 determinat ulterior prin masuratori statice. Asta inseamna ca eroarea (sa presupunem ca este de 0.5m) s-a transmis mai departe prin RTK.

Consider ca studiul ne arata cat de bine se pot transmite pe distante scurte prin RTK corectii catre receptorul mobil si atat. Nu poate fi vorba de diferente intre masuratori RTK si masuratori statice sau de precizia lor.

In general vorbind in 99.9% din cazuri masuratorile RTK sau rapid-static sunt precise (sub precizia necesara masuratorilor cadastrale) dar nu are rost sa vorbim de 2mm sau 2cm. Daca masuratorile au o precizie absoluta de 10-15cm este suuuuper bine. Dar exista un 0.01% din cazuri in care precizia poate fi de 50-70cm fara sa te anunte nici un software. De accea s-a inventat Decizia 1. Cati o pun in practica, Dumnezeu cu mila.

Modificat de nicu1000 (06-06-2012 20:51:24)

adrianmonea

magellan promark 3, NU