Autodesk Land Desktop 2007 Raster Design

Creat de ghemotila_tontonel, Feb 21, 2011, 03:59 AM

« precedentul - următorul »

ghemotila_tontonel

Salutare tuturor!
Ma confrunt cu urmatoarea problema: 2 calculatoare, acelasi sistem de operare XP. Instalez pe ambele Autodesk Land Desktop 2007.
Toate bune pana instalez Autodesk Raster Design 2007 Service Pack 1. Pe unul merge instalat pe celalalt apare urmatorul mesaj:
"The service pack could not be installed because the expected Autodesk product could not be located on your computer.
Make sure that you are using the correct servie pack for the product."

Nu inteleg de ce nu merge iar fara nu pot incarca orto cu extensia .ecw
Rog, daca se poate o explicatie sau alternativa
Am incercat Er Mapper 7.1 care deschide .ecw, dar nu-l pot incarca in autocad.

John Doe

Service pack-urile au ceva de te verifica online la licenta si probabil nu ai pe ambele. Incearca cu "AutoCAD 2007 Image Enabler", ala nu te cauta de nimica. Este pe autodesk.com.
Daca nu e asta, nu stiu ce are.

mihai_bogdan

Incearca er mapper

Modificat de mihai_bogdan (21-02-2011 09:54:29)

ghemotila_tontonel

Am licenta pe ambele, alta trebuie sa fie problema.

kod

probabil incerci sa instalezi un "service pack" care nu este pt. autocad-urile tale ...asa cum zice si eroare :D

ghemotila_tontonel

Si atunci de ce merge pe unul din calculatoare? Am acelasi Windows, Autocad si Raster pe ambele. Oricum l-am descarcat de la http://usa.autodesk.com" target="_blank">http://usa.autodesk.com, ar fi trebuit sa mearga..... Am incercat si Autocad 2008 cu Raster 2008 si aceeasi problema, acelasi mesaj... doar pe unul din calc. merge. Nu mai inteleg nimic.
Mi-a trecut prin cap c-ar putea fi unul pe 32, altul pe 64 biti. Am verificat si sunt ambele pe 32.
Sa fiu chiar primul care a intalnit problema asta?

John Doe

Mesajele de eroare cam au dreptate, dar in felul lor. Ori nu ai instalat Land desktopul, ori e instalat incorect (prin registri?) si sistemul nu ti-l vede, ori Raster Designul nu ti-l detecteaza.
Se mai poate intampla si sa fie vreo eroare de la descarcarea fisierului de instalare Raster Design de pe Net. Sau sistemul de operare sa aiba te miri ce. Rabdare si tutun iti doresc...

ghemotila_tontonel

Hmmm, format, reinstalat Windows-ul, Autocad 2008, Raster 2008 pe ambele calculatoare... si tot pe acelasi merge. Am incercat, cred, toate versiunile de la 2000 pana la 2008 si nimic. Incep sa cred ca exista undeva o incompabilitate, dar nu in partea de software...Trebuie sa sap mai adanc sau sa gasesc alta solutie. Am inteles ca ar merge Er Mapper, dar pe acesta nu reusesc sa-l incarc in Autocad. Acum vreun an am vazut intamplator la cineva si la fel ca Topo LT-ul aparea un buton acolo.
Nu ma pricep mai deloc, ce-i drept, la calculatoare. Sunt doar un "utilizator", dar chestia asta ma zgandare rau. Chiar daca imi pare ca sfideaza logica, explicatia exista si sunt hotarat sa o gasesc.
Multumesc pentru raspunsuri!

John Doe

Verifica si partea de hard, de exemplu memoria, placile video.
Nu conteaza (cred) daca hardurile sunt pe SATA sau IDE.
Sau poate fi ceva din BIOS.
Aplicatiile astea care lucreaza cu imagini au niste legaturi si cu Oracle, ODBC si alte complicatii si te miri ce poate sa nu mearga.
Dupa ce te saturi, vezi daca-ti poti instala AutoCAD 2007 Image Enabler, s-ar putea sa functioneze. Stia sa vada ECW, SID. Si pentru georeferentiere poti folosi "Georefimg.vlx" - daca nu-l gasesti ti-l trimit eu.

ghemotila_tontonel

Trimite-mi si mie pe transfer.ro ca am un puiut mic si ma bat cu el pe tastatura, nu ma lasa sa caut si seara se culca cam tarziu. Georefimg.vlx, am gasit.
O sa-l instalez iarasi pe amandoua sa vad daca merge :). Ciudat este ca e mult mai bun calculatorul pe care nu merge, am sa ma uit in bios.
Merci mult!

John Doe

Ce face GEOREFIMG.vlx: inserezi un ortofoto ca imagine raster obisnuita, apoi incarci vlx-ul si dai comanda GEOREFIMG (ca si numele lui) de la taste, selectezi imaginea inserata si daca ai fisierul de georeferentiere langa imagine ti-o pune in coordonate.

Parca ziceai ca ai doua calculatoare... va bateti deci pe amândoua sau numai pe ala care merge?

ghemotila_tontonel

Nu merge pe laptop si fumator fiind, imi fac veacul pe la bucatarie...(locuim intr-o garsoniera). In fine am inteles cum se procedeaza (pe unul merge), merci! Trebuie sa caut AutoCAD 2007 Image Enabler sa fac proba

John Doe

Ti l-am trimis eu pe mail, dar e pentru AutoCAD 2007. Daca nu merge, iti spune el - cauta-ti ceva asemanator pentru Land desktop-ul tau, nu cred ca ai nevoie de service pack, doar de ceva de genul "image enabler".

ghemotila_tontonel

Am rezolvat in final instaland Raster Design fara service pack si merge.

radualex37

Imi cer scuze, cum s-ar putea georeferentia un fisier cu extensia .sid, care nu are world file, in cazul in care nu este instalat Raster Design