Ce poti face

Creat de Petrovici, Iul 01, 2013, 12:28 AM

« precedentul - următorul »

Petrovici

Buna seara si bine v-am gasit.

Treaba sta in felul urmator. Tatal meu este decedat, iar din aceasta cauza primesc bani de la stat si asigurare de sanatate daca frecventez o scoala pana cand implinesc 27 de ani. Momentan am terminat o postliceala de topografie de 2 ani (unde nu am invatat mult). Ne-au umplut capul cu matematici nefolositoare zic eu in ziua de azi si nu ne-au invatat lucruri elementare de ez. cum sa intocmezi o docementatie cadastrala, sau cum sa folosesti un GPS (aparat de masura din secolul 21 ca ce aveau la scoala si pe ce am invatat nu era din secolul acesta).

Acum ma intreb ce facultate as mai putea face care m-ar putea ajuta in domeniul meu, sau un domeniu total diferit, cu care mi-as putea gasi un loc de munca in Romania.

Precizez ca as alege o facultate din Cluj deoarece pot face naveta stand la 40 km distanta (situatia financiara nu-mi permita sa ma mut in alt oras si sa stau cu chirie).

c_pascu

Văzand cum scrii iţi recomand filologia.
Dar toţi greşim când scriem pe forum...

adrianc

Iti poti cauta de munca. Asistat social nu este o meserie de viitor.
La muncă! nu la întins mâna.

oldbob66

sunt de acord cu ce a zis c_pascu. ar trebui sa mai revizuiesti limba romana ca de....pe asta o vorbim, iar dc o vobrim...sa o vorbim corect.pot intelege prescurtari si greseli pe messenger sau in alta parte la o caterinca cu gagicile.
Dar in afara de asta vreau sa-ti dau un sfat: cel putin pentru domeniul asta, sa stii ca matematica va fi in facultatea pe care vrei sa o urmezi....si va fi chiar multa.
faza cu sculele secolului 21 care sunt pe piata si acelea pe care ai invatat tu....sa stii ca nu-i chiar asa de rau si sa-ti spun si de ce:
1. nu toate firmele din domeniu si probabil ca nici tu daca vei vrea sa lucrezi pe cont propriu nu isi permit sa dea zeci si chiar sute de mii de euro pe o statie robotizata care are GPS incorporat cu internet prin care sa-ti trimita arhitectul planul .dwg, tie neramanandu-ti decat sa calezi aparatul sa apesi butonul de power sa selectezi o polilinie din acad si gata....lucreza aparatul.asta e matrix frate, iar dc vrei sf...du-te la mall.
2. gandeste-te ca daca stii sa lucrezi pe aparate rudimentare vei stii cu siguranta lucrurile de baza ce tin de topografie si geodezie....stii cum e fe fapt?cel mai bun exemplu e ca scoala de soferi pe dacie....atunci inveti cel mai bine parcarea (mai ales candu nu ai servo), atunci inveti cel mai bine aproximarea distantei in depasire (cand calci pedala de acceleratie si vezi ca nu se intampla nimic, iar din fata vine camionul) atunci inveti cel mai bine cand si cum sa schimbi vitezele ca sa nu distrugi motorul si sa ai cuplu decent. apoi te dai jos din dacie, te urci intr-o masina si o sa vezi ce simplu ti se pare cand ai cutie hidramata, servo, abs, ebd, si 200 cai putere.

John Doe

@c_pascu, oldbob66: chiar nu prea vad greselile lingvistice pomenite de voi... mai studiati forumul, veti vedea altele mult mai consistente si care chiar merita atragerea atentiei. Pentru cele sesizate de voi nu este cazul.

@Petrovici: cam asa e la moda acum, scoala se face ca sa fie facuta si sa plateasca studentul. In consecinta, unii o iau ca atare si e foarte bun sistemul pentru asta, iar altii care chiar au o anumita aplecare din fire pentru studiu o duc mai greu - asta este. Trebuie sa te descurci cum poti, sa inveti cat mai multe si niciodata sa nu crezi ca stii destul.
Nu v-au invatat despre aparatura topo din sec. XXI? cine te opreste sa te angajezi la o firma topo, pe salariu mic sau chiar fara dar unde sa poti invata tu singur, practic, tot ce lipseste? Uita-te pe forum, la sectiunile de angajare si ai sa vezi multi in situatia asta. Si dupa ce stii ca stapanesti lucrurile, te poti angaja la modul serios pe un salariu decent.

Ce facultate sa faci? depinde ce vrei.
Daca vrei sa ai inca o scoala si gata, fa ce vrei tu - poti gasi o gramada de profile cu denumiri diluate si cursuri simbolice.
Daca vrei sa inveti mai departe fiindca simti ca n-ai terminat, mergi la profilul geodezie dar intereseaza-te prima data ce profesori sunt acolo, cine sunt si ce au facut de fapt.