Salutare tuturor!...am o statie Pentax V227 pe care momentan incerc sa o invatz...sunt lucruri pe care le-am inteles si sunt lucruri pe care nu le-am inteles...din categoria lucrurilor pe care nu le-am inteles face parte si problema pe care urmeaza sa v-o prezint:
cand descarc punctele de pe aparat pe PC,mai precis in AutoCAD 2006,mi le arata in oglinda si sunt obligat sa folosesc comanda "mirror" pentru a mi le arata corect
Am incercat tot felul de setari in ACAD si degeaba...acum banuiesc faptul ca problema vine din setarile aparatului...daca cineva are cunostinte despre aceasta problema,il rog fff mult sa ma ajute cu o idee...o indrumare..orice
inecerca cand raportezi punctele sa inversezi x cu y si o sa iti apara normal
Citat din: dtoniinecerca cand raportezi punctele sa inversezi x cu y si o sa iti apara normal
am incercat si aces lucru dar fara succes...oricum apreciez efortul
alte pareri?
cand introduci datele in aparat, mergi pe sistem local?
sau lucrezi direct in coord reale?
cum ar trebui introduse datele in aparat X si Y sau Y si X?
Modificat de bigc_id (27-02-2008 18:52:48)
ca exemplu :
vreau sa fac o ridicare de nivel pt o platforma si apoi caroiaj
1.introduc coordonate relative: x=100000 y=200000 si z=300
2.masor conturul platformei apoi caroiajul
3.introduc datele in PC si ca sa-mi arate corect folosesc obligatoriu comanda "mirror" :rolleyes:
care-i regula general valabila x=Nord si y=Est??
am inteles ca valoarea cea mai mica este intotdeauna y si y=Nord (nu stiu ce sa mai cred)
E incepe cu 5 ,N cu 3 daca esti in zona bucuresti indiferent daca esti in local bucuresti sau stereo 70
Citat din: dtoniE incepe cu 5 ,N cu 3 daca esti in zona bucuresti indiferent daca esti in local bucuresti sau stereo 70
chiar am in fata un proiect si imi arata asa E=4988.030 N=4504.745 apropo, nu sunt din bucuresti si proiectul ce-l am in fatza este din jud. Alba deci nici urma de 5 sau 3 la inceput...
cu ce calculezi masuratorile?
incearca cu Toposys-ul si vezi daca la raportare arata tot in oglinda.
Calculul poti sa il faci si cu coord locale.
Sunt din Alba si daca te pot ajuta cu ceva contact me. poate ma ajuti si tu cu ceva pe Cuj.
Modificat de bigc_id (28-02-2008 15:18:48)
dupa ce imi aduce statia de la reparat o sa incerc si Toposys-ul si TopoLT-ul...momentan folosesc DataLink DL01 v2.0 dar e in pielea goala..in sensul ca inafara de download, upload si o amarata de transformare in .dxf nu stie
Kappy , uite o metoda super de simpla !
Introdu in aparat valorile 1000 pentru x si tot 1000 pentru y , apoi z-ul cu valoarea reala a punctului tau de statie sau daca nu ai , baga si tu 100 sau 50 - oricum, ceva care sa nu te duca pe valori negative la ultimele radiate . Te orientezi pe celalalt punct vechi - prima data cu rec si a doua oara fa si o citire pe reflector -
Avantajul e ca nu mai trebuie sa tii minte care-i y, care-i x si masori fara stres. Asta ca sa nu mai spun ca este o masuratoare perfect valabila si in Honolulu si la Cucuietii din Deal!
Acasa, te descurci tu pe comp sa iti duci drumuirea pe latura determinata pe coordonate - faci tot ce ai bloc si cu move si apoi rotate suprapui peste latura obtinuta din punctele introduse manual (vb de latura de orientare, sper ca m-am facut inteleasa...).
Daca si de data asta mai dai gres ....
Bafta!
Citat din: dora3miraKappy , uite o metoda super de simpla !
Introdu in aparat valorile 1000 pentru x si tot 1000 pentru y , apoi z-ul cu valoarea reala a punctului tau de statie sau daca nu ai , baga si tu 100 sau 50 - oricum, ceva care sa nu te duca pe valori negative la ultimele radiate . Te orientezi pe celalalt punct vechi - prima data cu rec si a doua oara fa si o citire pe reflector -
Avantajul e ca nu mai trebuie sa tii minte care-i y, care-i x si masori fara stres. Asta ca sa nu mai spun ca este o masuratoare perfect valabila si in Honolulu si la Cucuietii din Deal!
Acasa, te descurci tu pe comp sa iti duci drumuirea pe latura determinata pe coordonate - faci tot ce ai bloc si cu move si apoi rotate suprapui peste latura obtinuta din punctele introduse manual (vb de latura de orientare, sper ca m-am facut inteleasa...).
Daca si de data asta mai dai gres ....
Bafta!
mersi Dora pentru raspunsul dat ...dar eu am facut gresala de a devia de la subiect intreband la un moment dat de x,y ..N,E...acum tu ai incercat sa ma impaci si cu pb. cu oglinda si cu pb. cu orientarea ...dar sunt 2 lucruri diferite la platforma o sa fac cam cum mi-ai explicat tu...dar asta nu elimina pb. oglinzii chiar daca introduci x=y . eu banuiesc ca mie ce ar trebui sa-mi arate pe x imi arata pe -x dar cu valori pozitive(banuiesc doar)ma precis : cred ca x este inversat cu -x
P.S. statia mea e mai prostutza si nu pot citi decat de pe prisma.. :D
Modificat de Kappy (28-02-2008 21:52:10)
eu descarc punctele din statie in format csv si le dau extensia .txt cand le salvez ...de acolo cu acelasi programel(DataLinK) le transform in .dxf
am o optiune in programel cand le transform csv to dxf "invert x,y"
dar dak o bifez si transform in dxf asa, nu imi rezolva problema cu imag. in oglinda...acum astept sa vina statia maine sa incerc ceva setari poate pan la urma ii dam de capat...mersi mult celor care or avut interesul sa imi raspunda la nelamuriri
Citat din: KappyCitat din: dtoniE incepe cu 5 ,N cu 3 daca esti in zona bucuresti indiferent daca esti in local bucuresti sau stereo 70
chiar am in fata un proiect si imi arata asa E=4988.030 N=4504.745 apropo, nu sunt din bucuresti si proiectul ce-l am in fatza este din jud. Alba deci nici urma de 5 sau 3 la inceput...
punctele respective sunt in local
Kappy, problema ta este mai mult ca sigur la setarile aparatului. Din cite stiu, aparatul are vopsit gardul, pe dinauntru este Leica... Vezi ca ai pe undeva prin setari SENSUL DE CRESTERE A UNGHIURILOR ORIZONTALE, seteaza sensul acelor de ceasornic (dreapta). Si inca un sfat, incearca sa eviti coordonatele egale (E 5000, N5000 de exemplu)la retele locale. Adauga la una din ele 10000, nu se intimpla nimic rau, poti apoi sa scazi valoarea din rezultate inainte de raportare. Macar stii exact care e N si care e E, altfel prea seamana...
nici azi nu am primit aparatul...ca mai incercam o setare ,doua ..oricum nu vreau sa fac reclama negativa vreunei firme...dar sunt dezmagit de prestatie...daca de trimis nu o trimite la timp ...macar sa o repare cum trebuie..
in fine ..mi-am spus si off-ul
imi aduc aminte ca ca intr-o setare am observat ca puteai sa modifici directia de baza(sau asa ceva) ...sa o alegi x sau y...cam in aceasi sectiune unde alegi si sensul clockwise sau counter clockwise...revin cu detalii si intrebari indata ce pun mana pe aparat
Am primit statia de la reparat ...am reusit sa descarc masuratoarea cu softul acela din topul preferintelor..am observat ca imaginea nu mi-o arata in oglinda(m-am bucurat enorm!!!!)..sa fi fost asta problema ...poate...la setarile aparatului nu am umblat..o sa mai descarc vreo 2 masuratori sa vedem daca se confirma teoria "softului inadecvat"
asa cum am promis...am revenit cu pareri noi...
acum sunt convins ca softul era de vina asa ca declar problema cu punctele descarcate in oglina oficial incheiata si tin sa multumesc in mod special celor care au avut bunavointa sa ma indrume...am reusit sa fac si prima masuratoare (incerc sa atasez conturul ce mi-a iesit in urma ridicarii de nivel) ce consta in vreo 500 de pct
Multumesc cu respect,
Cipri
(http://topograf.3xforum.ro/img/pics/topograf.3xforum.ro/ok_2408.jpg)
446/536px 52.5KB
am si eu un pentax 325nx si am aceeiasi problema imagine in oglinda, am incercat toate posibilitatile dar nu am reusit sa o fac normala. :x :nebun:
Kappy si paspi79 sunt 2 tipuri de setari care trebuie sa le faceti
1) in aparat la pref>coord system>
disp 1 axis = basis direct
disp 2 axis = right angle
rotation = CW
si cel mai indicat ar fi sa schimbati si numele axelor ca sa nu mai fie confuzii
gen N sau Nord si E sau Est
2) in softul de descarcat DL-02 sa aveti grija sa alegeti setarea potrivita NE sau EN dupa caz
multumesc pentru sugestie CIRO am rezolvat :) :)