Trasat teren in coordonate Stereo 70 - AutoCad 2007

Creat de Fane Duru, Noi 02, 2010, 11:06 PM

« precedentul - următorul »

Fane Duru

Sunt incepator in AutoCad si m-as bucura daca poate cineva sa-mi explice cum trasez un teren fata de care dispun de coordonatele Stereo 70. Am crezut ca ma prind 'explorand' printre meniuri, dar ma tem ca descopar singur la iarna...
  M-am mai uitat pe discutii despre Cad si Stereo 70 si am urmat recomadarea de a seta in Format --> Units... --> Decimal cu trei zecimale, respectiv, Grads cu 4 zecimale. Am bifat 'Clockwise' si am incercat sa setez in 'Direction' directia '0' pe nord... Am selectat butonul notat North, dar in dreptul lui  nu se poate modifica optiunea prestabilita de '300g'... Poate, doar asta trebuia sa fi facut...
 
  Multumesc anticipat !

Fane Duru

Vreau, doar sa determin unghiurile dintre laturi...

lacriman

Pai daca vrei sa determini doar unghiurile dintre laturi si nu direct orientarile laturilor, e suficient ce ai facut. Acum trebuie sa folosesti "dimension angle" care iti va inscrie dimensiunea unghiului in grade cu patru zecimale, adica pana la secunda. Fii atent doar in ce ordine selectezi laturile, in asa fel incat sa-ti dea unghiul intern si nu cel extern.

Fane Duru

Cand am zis ca sunt incepator, am fost 'cumsecade' cu mine... Nu stiu lucruri elementare... Cum trasez laturile cunoscand coordonatele ? Cand incerc sa aleg punctul de origine al liniei, respectiv, celalalt capat, nu stiu cum sa ma refer la coordonate Stereo '70...
  Probabil, forumul nu se adreseaza ageamiilor in domeniu, dar m-am gantit ca n-ar trebui sa fie foate complicat de explicat (daca se prinde cineva la asta...).

   Multumesc !

Mit

Trasarea parcelelor este un lucru de finete si plin de responsabilitate. Nu te rusina si mergi pt. prima data in teren cu cineva care a mai facut asa ceva, chiar daca-i dai lui onorariul.  :hi:

Fane Duru

Voiam sa ma refer la 'trasarea' liniilor in AutoCad...

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

Fane Duru

Sunt convins ca nu se invata pe forumuri. Nu intentionez sa ma apuc de topografie. Vreau doar sa determin unchiul dintre doua laturi ale lotului. Daca as  sti cum sa 'desenez' aceste doua laturi in AutoCad, probabil, as rezolva problema prin geometrie plana elementara. Speram sa nu fie foarte complicat. Daca e greu de explicat, n-am sa insist...

kod

Sper, ca am inteles situatia, asa cum bine ai observat si singur trebuie sa-ti setezi cercul de 400 grade, si toate cele descrise de tine mai sus.
Apoi, sa inteleg ca ai coordonatele punctelor si vrei doar sa afli unghiurile formate intre laturile ce au ca si capete aceste "coordonate".
Folosesti comanda "_pline" sau prescurtat "pl" (fara ghilimele ...adica polyline) si introduci valorile coordonatelor, in aceasta ordine, mai intai Y-ul punctului, iar apoi X-ul si/sau Z (nu este neaparat nevoie).
Coordonatele Y,X sunt despartite intre ele cu ","(virgula) iar zecimalele cu "." (punct)

Ex.
pl [ENTER]
390222.345,537235.345 [ENTER]
...apoi urmatorul punct si tot asa :hi:
Pe urma cu "Angular Dimension"  comanda "_dimangular" iti poti selecta 2 laturi cu o origine comuna, de ex, si ACad-ul iti va da unghiul format intre ele.

Succes ! :hi:

Fane Duru

Tocmai, inchideam mustaria...
  Incerc maine. Multumesc !

Fane Duru

Se pare, ca sunt mai natarau decat credeam... N-am reusit sa reprezint forma geometrica determinata de cotele topografice. Scriu comanda "pl" apas [ENTER], dupa care perechea de coordonate (y,x) urmata de [ENTER]. La sfarsit scriu Close, pentru a inchide si obtin sau toate cotele pe o linie, sau un triunghi.
   Poate, si pentru ca n-am stiut sa setez cercul de 400 grade. Cand merg in Format --> Units... --> Direction si gasesc selectat Est cu 0 grade, dupa care la Nord sunt 270, sau 300 grade, fara ca eu sa fi vrut sa modific asta. Din fereastra, in discutie, pot doar selecta Nord in loc de Est, dar cu valorile ce se modifica, probabil, din alta parte...
  Coordonatele pe care vreau sa le reprezint, sunt urmatoarele (y, x):
      606812.683, 330800.626
      606926.852, 330550.247
      606934.930, 330553.805
      606820.659, 330804.408

Mit


dora3mira

Pentru Fane Duru
Daca acele coordonate sunt de pe cartea funciara , retine ca - exista posibilitatea ca pozitionarea in teren sa prezinte usoare modificari ca si coordonate - in functie de modul de aplicare al planului parcelar in procesul de tarusare.
Si da, pune un e-mail - dupa cum vezi, colegii de meserie chiar nu ezita sa te ajute sa rezolve problema.

lacriman

De curiozitate, mi-ar place sa stiu in ce domeniu lucrezi, ptr ca topograf nu esti sigur. Nu vorbesti limba noastra, de aici au aparut neintelegerile.
In topografie "trasare" inseamna ca aplici in teren ceea ce s-a proiectat pe hartie. Tu vrei de fapt sa desenezi, nu-i asa?
"Cote" inseamna ptr noi inaltimea punctului fata de nivelul marii (o valoare numerica). Ceea ce ai tu sunt perechi de coordonate, care descriu puncte.
Ceea ce ai patit (ba linii ba triunghiuri) ma face sa cred ca nu ai introdus coordonatele perechi ( probabil ai apasat ENTER cand nu trebuie). Nu are nici o legatura cu unghiurile si setare unitatii de masura ptr ele.

John Doe

Hai ca ti-am pus eu desenul pe mail, dupa coordonatele tale.

dora3mira: cred ca a dat "paste" la linia de comanda coordonatele fix asa cum le-a scris mai sus, adica X virgula spatiu Y nestiind ca spatiu=ENTER la AutoCAD. Si i-a tras linii din 0,0 in cine stie ce punct... sau alte patanii patite de toti, la începuturile noastre. Erroare hummanum est...