LISP pentru unire polilinii inchise

Creat de phibrizzo, Mai 09, 2012, 08:13 PM

« precedentul - următorul »

phibrizzo

Buna ziua.
 Am cateva polilinii inchise(cu destul de multe puncte incat unire de mana sa devina anevoioasa) si as avea nevoie de o aplicatie cu ajutorul careia sa selectez 2 polilinii inchise cu cel putin 2 puncte comune si apoi sa le uneasca.
Va multumesc anticipat.

phibrizzo

Buna ziua.
Am cateva polilinii inchise(cu destul de multe puncte incat unire de mana sa devina anevoioasa) si as avea nevoie de o aplicatie cu ajutorul careia sa selectez 2 polilinii inchise cu cel putin 2 puncte comune si apoi sa le uneasca.
Va multumesc anticipat.

Modificat de phibrizzo (09-05-2012 17:34:02)

John Doe

Incearca cu PEDIT, selectezi prima, dai "J" de la "join", o selectezi din nou pe pe prima si apoi pe toate celelalte deodata, cu crossing sau cum vrei tu. Eu asa fac mereu in cazuri din astea.

phibrizzo

Am incercat asa:0 segments aded. Repet ca doresc sa unesc, contururi inchise.

John Doe

Am citit si eu "inchise" dar am crezut ca e o scapare de exprimare - asa cum prea des se obisnuieste pe acest forum. In mod sigur la poliliniile inchise vertexurile suprapuse nu inseamna comune, deci PEDIT nu va functiona. JOIN iti adauga ceva la capatul unei polilinii deschise.
Daca vrei sa unesti doua contururi inchise separate intr-unul singur (adica o singura polilinie) iti pot spune cum fac eu, fara LISP: intrerup ambele contururi cu BREAK in doua locuri apropiate, apoi unesc contururile intre ele cu cate o polilinie si apoi PEDIT si JOIN la toata lumea. Daca vreau ca conturul final sa aiba si aceeasi suprafata ca si cele doua initiale insumate, apropii punctele de break la 1mm si iese. Asa fac daca am o suprafata cu o enclava de exemplu, am nexoie de DXF-uri in stilul asta pentru fisierul CPXML.

Niste poze:
Contururile separate:


581/393px 11.4KB

John Doe


John Doe

Pe urma le legam intre ele, ca vrem sa formam unul singur


582/291px 7.8KB

John Doe

Pe urma, PEDIT si JOIN si s-a facut unul singur


573/425px 12.9KB

John Doe

Daca vreau si suprafetele la fel, fac un cerc de 0.001 (1 mm) in vertexul de unde l-am intrerupt, iau coltul si il trag spre punctul de rupere pana ajunge cam pe cerc. Pe urma, la fel si in celalalt punct. Nu e frumos dar e sanatos:


584/373px 13.4KB

John Doe

Daca nici acum nu am nimerit explicatia, pune o poza sau ceva.

phibrizzo

E ok explicatia doar ca la mine intervine si numarul foarte mare de polilinii(undeva aproape de 200 grupate in perechi de 2-3) si e destul de anevoios sa le fac piece by piece. Fiind unite eu le "sparg" in linii, sterg latura comuna, apoi cu boundary fac un contur total. Problema e ca i-mi ai foarte mult timp si ma intrbam daca e vreo aplicatie care, chit ca poate uni doar 2 polilinii per operatiune, macar sa urgenteze tot procesul.
Multumesc de ajutor. :zzz:

zamfy

Descarca programul GeoTools de la:
http://www.4d-technologies.com/geotools/download.htm" target="_blank">http://www.4d-technologies.com/geotools/download.htm
Dupa ce il incarci in AutoCAD, dai comanda GT_MERGEPOLY, selectezi un layer, apoi Scan entire drawing si in 10 secunde e gata.

phibrizzo

Am descarcat si merge perfect.
Multumesc tuturor de ajutor.