lisp incompatibil cu Autocad 2010

Creat de DorinMuresan, Oct 18, 2011, 02:31 AM

« precedentul - următorul »

DorinMuresan

John Doe deci scuze, nu am vrut sa profit de bunatatea ta doar ca ai scris:"Ca sa-ti faca si un fisier cu punctele, in format CSV zic eu, trebuie adaugate vreo trei randuri, dar mai bine le adaug eu si postez inca o data; revin ceva mai incolo." si am crezut ca te-ai referit la treaba asta. Chiar nu am avut nici o intentie de a-ti forta mana,doar ca am inteles eu gresit. Si te inteleg perfect cand spui ca ai altceva mai bun de facut. Oricum merci de toate sfaturile de pana acuma,au ajutat.
Advex am reusit acuma cu inventaru dupa ce am ridicat blocurile la z corect,merci si tie.

John Doe

Stiu ca asa am zis si asa o sa fac, doar ca ti s-au oferit si alte solutii intre timp si nu mai stiam pentru care ai optat. O sa revin luni sau marti cu modificarile la LISP-ul meu - nu pot mai repede, asta este.

Chestia cu degetul si mana era cu referire la modificarea lispului "tabpol" al tau - asta insemnand ca da, pe forum poti gasi unele rezolvari la unele chestiuni dar nu la orice ai tu nevoie; pentru asta trebuie sa pui tu singur mana si sa muncesti multi ani la rand, asa cum fac de obicei aceia care acum ajuta pe altii. Atat cat pot si ei.
Nu-ti spun astea cu rautate, dar uneori lucrurile pe care ni le dorim pot avea si alta fata decat ne inchipuim noi la un moment dat - cam asta am vrut sa spun in esenta, nu sa te admonestez.

DorinMuresan

Atunci inseamna ca eu m-am facut inteles gresit, deoarece eu m-am referit sa modifici lispul tau "tab" ajutandu-te de lispul "tabpol". M-am gandit doar ca ar fi mai usor si ca poate ai gasi ceva folositor in "tabpol"...Si chiar apreciez toata munca ce o depui tu si ceilalti colegi de pe forum, ce postati sfaturi utile pt. a ajuta niste persoane total straine voua si care probabil daca ar avea ocazia sa va intoarca favoarea nu ar face-o. Momentan eu sunt la inceput,dar sper sa pot fi si eu de folos cu timpul asa cum si altii au fost si sper ca vor fi pt mine.

John Doe

@Dorin: ieri (luni) am avut o zi... grea. Astazi vreau sa ma apuc sa modific lispul acela, dar citind inca o data ce ai scris tu mai sus s-ar putea sa nu fi inteles eu bine ce vrei sa faca:  vrei sa-ti faca si un fisier (CSV, in principiu) cu punctele care ti le pune el pe contur sau vrei sa-ti faca un tabel cu coordonatele punctelor dar cu numerele punctelor care sunt deja in desen?
Daca vrei coordonatele dar cu numerele existente deja e cam nashpa, nu stiu altfel decat daca selectezi manual fiecare punct si îi spui ce numar are. S-a mai discutat asta, nu stiu ce algoritm ar fi suficient de universal ca sa poata recunoaste numarul care este atasat unui set de coordonate.
Explica putin ce vrei sa faci de fapt, te astept.

advex

#19
Daca ne luptam sa modificam programe, sa le adaptam cerintelor noastre este bine sa amintim ca a incetat din viata, la 84 ani, John McCarthy, inventatorul limbajului de programare lisp.

vezi: http://news.cnet.com/8301-1001_3-20125026-92/john-mccarthy-creator-of-lisp-programming-language-dies/

John Doe

Pentru mine e cumva reconfortant gândul ca exista sau au existat si asemenea oameni. Dumnezeu sa-l odihneasca.

zamfy

Eu am descarcat planul dwg incarcat de Dorin, am incarcat lisp-ul tabpol si a functionat perfect. Inseamna ca e de vina AutoCAD 2010.

DorinMuresan

John ma gandeam ca se poate modificat astfel incat sa faca un tabel cu coordonatele punctelor dar cu numerele punctelor care sunt deja in desen. Sa stii ca am citit si topicul acela in care s-a mai discutat despre asta si de aceea m-am gandit ca poate ar fi de ajutor lispul "tabpol", deoarece lispul "tabpol" face asta. Face tabel cu coordonatele punctelor dar cu numerele punctelor care sunt deja in desen si de aceea m-am gandit ca daca ai copia din "tabpol" in "tab" exact algoritmii respectivi,o sa faca si "tab" asta.
Zamfy tie in ce versiune de autocad ti-a functionat lispul?

John Doe

In cazu asta particular cred ca s-ar putea, cu anumite restrictii dar e destul de complicat si chiar nu am timp. Coordonatele din plan se extrag usor, asocierea cu numele punctului din desen e mai pacatoasa.

Sub AutoCAD 2007 merge "tabpol" , nu-mi dau seama ce poate fi la 2010 de nu merge.

Marian

#24
Citat din: John DoeIn cazu asta particular cred ca s-ar putea, cu anumite restrictii dar e destul de complicat si chiar nu am timp. Coordonatele din plan se extrag usor, asocierea cu numele punctului din desen e mai pacatoasa.

Sub AutoCAD 2007 merge "tabpol" , nu-mi dau seama ce poate fi la 2010 de nu merge.
Mie mi-a facut cineva acum multi ani un program care extragea din desen coord pct si numarul lui. Deci: raportam cu toposys-ul punctele radiate. Toposys-ul, in functie de scara planului pe care i-o dai, raporteaza punctele, si la 45 de grade dreapta sus, pune si numarul punctului. Distanta dintre punct si pct de insertie al cifrei este totdeauna aceeasi(in fct de scara planului) Ei bine, constanta asta a fost folosita ptr realizarea programului respectiv. Eu nu ma pricep la programare, insa am dat aceste detalii poate va vin idei!

John Doe


                  Si daca omul are punctele raportate cu altceva, altfel? Si daca dupa ce le-a raportat le-a si mutat nitel pe unele ca nu se vedeau ca lumea, si pe urma vrea tabelul? Punctele sunt POINT sau blocuri? Cu sau fara atribute?  S-a mai discutat asta.
Concluzia mea este ca nu exista programe care sa faca tot ce vrea fiecare utilizator, de multe ori cel mai bine e sa te descurci cum poti, cu un pic de imaginatie. Cred ca cu TopoLT s-ar putea descurca treaba asta foarte bine.



               

Marian


                  Intr-adevar, sint f multi de "daca", eu nu am incercat decit sa ajut.


               

John Doe


                  Am inteles, apreciez.