emigrare Germania

Creat de eu, Sep 23, 2012, 08:56 PM

« precedentul - următorul »

eu

Buna ziua
Vreau sa emigrez in Germania, am terminat Masuratori Terestre si Cadastru la Baia Mare, sunt autorizat cat.B/C, experienta profesionala de 7 ani.
As dori sa aflu informatii despre ce sanse as avea sa lucrez in acest domeniu in Germania, nu neaparat la nivel de studii superioare (orice nivel).

eu

Orice informatie ar fi utila !

AlexGIS


eu

Ma gandeam ca poate a mai urmat cineva acest traseu.
As fi dispus sa lucrez la orice nivel pana cand m-as integra in sistemul de lucru de acolo

crs

Eu pot sa-ti spun ca drept de munca (pina in ianuarie cel putin) poti primi doar daca mergi sezonier sau daca lucrezi in domeniul tau (in cazul in care ai studii superioare). Deci partea cu "nu neaparat la nivel de studii superioare" cred ca nu prea merge...

O alta chestie ce se practica e experienta in propiea lor tara - nu ii intereseaza (pe cei mai multi) vechimea din Ro dar daca ai 2 luni de vechime in tara lor atunci iti iau in calcul si cea din ro. Vreau sa zic ca inceputul e mai greu. Daca iti permiti poti vorbi cu vreo firma sa te ia 2-3 luni ca practicant (de obicei platesc dar nu cine stie ce) si dupa vei avea acea experienta in germ. si iti va fi mai usor sa cauti

Bafta!

eu

multumesc pentru informatii

Damoc_Claudiu

Salut! Si eu am cam acelasi plan ca si tine. Am terminat la cluj si am un an de munca in domeniu. Acum curiozitatea mea este daca diploma se recunoaste fara probleme acolo sau nu....Daca cumva ai vreo informatie de acolo te-as ruga daca ai putea s-o faci publica pe forum. Numai bine si bafta la gasirea unui loc de munca!

crs

Nu stiu daca se recunoaste in Germania, in spania imi recunosc doar studiile superioare (ca am terminat facultatea) nu si dipoloma (ca si cum nu as fi luat licenta) - ceea ce nu ma ajuta la nimic. Contractul mi-l fac de Inginer Civil/topograf dar cind vine vorba de plata - nu ti se recunosc diplomele (le cer si le folosesc in interesul lor).

Am sunat pe la numaistiu ce organism de la UE ce se ocupa cu asa ceva si a spus ca acea "Bolonia" ii obliga sa recunoasca studiile si spaniolii prin studii nu inteleg si diploma si nu am ce sa le fac. Altor romani li s-a cerut sa mai dea examene pt. a li se recunoaste... mie nu. Le-am zis ca din moment ce imi recunosc toate examenele/creditele as putea sa ma inscriu la o facultate si sa imi dau doar licenta. Raspuns: "Da, dar nu..." in teorie da dar nu imi dau dreptul. Nu am incercat sa ma inscriu la fac. deoarece nu am nimic pe linga mine (de topo), facultatile au dreptul de a omologa diplome independent de minister.

Pt. Germania cred ca este alta treaba avind in vedere ca acum dau drept de munca celor cu studii superioare daca isi gasesc de munca in domeniu - prin asta cred ca le si recunosc.