Fabricare carnet de teren

Creat de kdastristu, Apr 15, 2011, 01:34 AM

« precedentul - următorul »

John Doe

Fiindca OCPI iti cere un format de carnet care le place lor, si nu intotdeauna poti descarca asa ceva din statia cu care chiar ai fost pe teren.

mono70

pune mana si masoara...si iti garantez ca in orice mod ai masura poti descarca direct din aparat ceea ce iti doresti.....ruleta masoara distante...tine minte..restul e topografie

crs

Niciodată nu mi-au plăcut aberațiile astea - sa-ți ceara carnet de teren. Trebuie sa mi se verifice lucrarea nu modul meu de a lucra. Scuze ca nu sint la subiect.

vespasy

#18
Citat din: John DoeFiindca OCPI iti cere un format de carnet care le place lor, si nu intotdeauna poti descarca asa ceva din statia cu care chiar ai fost pe teren.

dar nu raspunzi tu pentru incompetenta lor! pina la urma trebuie sa stie sa citeasca un carnet de teren ca doar nu sunt 1000 de tipuri de statiii totale.!!
astia sunt...ce s a facem!!!!

diagodose2009

#19
Citat din: vespasydar nu raspunzi tu pentru incompetenta lor! pina la urma trebuie sa stie sa citeasca un carnet de teren ca doar nu sunt 1000 de tipuri de statiii totale.!!
astia sunt...ce s a facem!!!!

Noi am avut probleme  cu carnetul de teren , si am fost nevoiti sa facem un program
de extragere a masuratorilor polare similare cu cele de la teodolit T10A..
Programul anexa14 functioneaza bine pe planuri TOPOLT
 :hi:
Program de fabricat măsurători  full version....... doar pe platforma autocad.......
Va rugam sa ne contactati doar pe mesaje private si deoarece site-ul care gazduieste programul VLX, sterge programul dupoa 10 zile..
Prezentare completa la adresa web:
  http://www.puiubrat.3x.ro/carto3A/bya_topoltopt.html
Stima..........

Modificat de diagodose2009 (07-01-2012 15:14:40)

sorrynel

pune mana si fa terenul cum trebiue, nu pune din burta...............

lacriman

#21
Citat din: vespasy
Citat din: John DoeFiindca OCPI iti cere un format de carnet care le place lor, si nu intotdeauna poti descarca asa ceva din statia cu care chiar ai fost pe teren.

dar nu raspunzi tu pentru incompetenta lor! pina la urma trebuie sa stie sa citeasca un carnet de teren ca doar nu sunt 1000 de tipuri de statiii totale.!!
astia sunt...ce s a facem!!!!
Tu la cate statii totale stii sa citesti carnetul?

bad wolf

#22
Citat din: lacriman
Citat din: vespasy
Citat din: John DoeFiindca OCPI iti cere un format de carnet care le place lor, si nu intotdeauna poti descarca asa ceva din statia cu care chiar ai fost pe teren.

dar nu raspunzi tu pentru incompetenta lor! pina la urma trebuie sa stie sa citeasca un carnet de teren ca doar nu sunt 1000 de tipuri de statiii totale.!!
astia sunt...ce s a facem!!!!
Tu la cate statii totale stii sa citesti carnetul?

La toate statiile  carnetul de teren poate fi transformat sub forma unui carnet obisnuit , cu punct de statie, viza(vize ) de plecare,puncte vizate cu distanta sau dist redusa, unghi vertical, unghi orizontal , cod , nr. punct si apoi vizele de inchidere.
Nu aista-i problema ci faptul ca-i absolut inutil in documentatia cadastrala (asa cum sunt si multe altele).
Cred ca ar trebui sa facem o comisie care sa intocmeasca  modele simplificate ale documentatiilor si sa le prezentam si sa le sustinem la aNCPI.
poate citeste si cineva de la ANCPi ce scrie noi pe aici.
Sper sa gasesc cararea corecta !

Mit

Mult mai importanta ar fi descarcarea bruta din aparat. De ex. la Leica, formatul .idx include toate datele (ora, data, ppm, setari facute in statie, etc.)
Dar acum ma intreb ce ar depune in lucrare aia care fac cadastru cu ruleta (inclusiv cadastrul general)  :uimit:

vespasy

intrebarea e destul de pertinenta...dar....nu stiu raspunsul!

bad wolf


                  
Mit a scris:

Mult mai importanta ar fi descarcarea bruta din aparat. De ex. la Leica, formatul .idx include toate datele (ora, data, ppm, setari facute in statie, etc.)
Dar acum ma intreb ce ar depune in lucrare aia care fac cadastru cu ruleta (inclusiv cadastrul general)  http://www.3xforum.ro/img/smilies/uimit.png">


Eu nu cred ca mai face cineva cadastru cu ruleta.
Cu theodolitul se mai face si inca destul de mult.

In schimb la expertize de foarte multe ori este strict necesara(ca sa nu spun obligatoriu) folosirea ruletei.


_______________________________________
Sper sa gasesc cararea corecta !


               
Sper sa gasesc cararea corecta !

topocad.ana


                  de curiozitate... ce se poate masura cu ruleta si nu se poate masura cu statia, disto sau teodolit? inaltimea instrumentului?


               

mono70


                  60de pasi umani = 50m liniari


               

John Doe


                  @topocad.ana: de multe ori folosirea ruletei e mult mai comoda: dimensiunile unui canal, grosimea unui zid, dimensiunile unei camere si altele. Iar uneori exista detalii care nu sunt vizibile din punctul de statie, mai ales in intravilanele inghesuite sau incintele industriale si atunci numai cu ruleta, prin intersectii de distante le poti pune pe plan. Fa si tu o ridicare mai complexa si ai sa vezi.


               

topocad.ana


                  am inteles http://www.3xforum.ro/img/smilies/smile.png">)))))))))