Fabricare carnet de teren

Creat de kdastristu, Apr 15, 2011, 01:34 AM

« precedentul - următorul »

kdastristu

Salutare!
stie cine ceva program ce fabrica carnetul de teren introducand coordonatele punctelor?

John Doe

Are ceva TopoLT, nu mai stiu sigur. Daca nu te descurca, revino si iti trimit eu unul. Daca dai o bere cand treci prin Sibiu.

Mr. Andrei

foloseste topoLT de la 7.0 si vezi ca acolo o sa scri coordonatele si poti sa le raportezi in AutoCAD! sau dak sau le scrii in Microsoft Excel si salvezi in format *.txt in notepad si creezi un carnet standard de masuratori!
Mult noroc!

Mr. Andrei

cand incerci sa salvezi din exel este imperativ sa seleteri modul: text(tab delimited)

diagodose2009

Program de fabricat măsurători  full version....... doar pe platforma autocad.......
  http://www.puiubrat.3x.ro/carto3A/bya_topoltopt.html" target="_blank">www.puiubrat.3x.ro/carto3A/bya_topoltopt.html

Program anexa14, programul extrage de pe planuri TopoLT urmatorii parametri:
  unghiuri zenitale si orientari (unghjul  cu directia Nordului)
  distanta orizontala
  inaltime prisma
  inaltime aparat........

Stina.......

Modificat de diagodose2009 (05-01-2012 01:37:28)

John Doe

Cred ca e foarte bun pentru intravilane, unde ai relativ putine radiate din fiecare statie.

dora3mira

Ce copil bunut si senin este kdastristu in poza si voi ... vulpi batrane, gata, l-ati si directionat pe panta cu miere ! Bravo ! Sa mai prind pe careva ca bombane la adresa cuiva !

John Doe

No, pai.... meseria se mai si fura, nu ?

Ionica34

Sau Topko Express. Ai coordantele si-ti alegi dupa aia : care punct e statie, care sunt radiatele din ea, care sunt statiile urmatoare/anterioare. Si-ti iese un carnet de juri tu ca ai fost in teren.
"Cea mai buna minciuna devine adevar"- proverb suedez.
  :rotfl:

geosilva

>> kdastristu: Cel mai simplu este sa descarci carnetul de teren din statie sau daca statia este model mai vechi si nu are memorie electronica ori folosesti un teodolit - tahimetru clasic cel mai bine este sa le scrii pe un carnetel. Deci pentru acest ultim caz iti recomand ca soft de FABRICARE a carnetului de teren MS.Word sau MS.Excel, pentru a transcrie datele din carnetelul de teren pe un suport electronic.

>> pentru toti ceilalti (cu exceptia DORA): sunt curios sa aflu in ce situatie reala sunteti nevoiti sa folositi softuri care sa va FABRICE carnetul de teren ?

Modificat de geosilva (17-04-2011 17:16:09)

kod

#10
Citat din: geosilvapentru toti ceilalti (cu exceptia DORA): sunt curios sa aflu in ce situatie reala sunteti nevoiti sa folositi softuri care sa va FABRICE carnetul de teren ?

In n-spe sute de cazuri cand ai ridicare topo, de pe un plan avizat de cadastru sa zicem doar coordonatele parcelei, si vine omul la tine sa-i faci o notare, o parcelare, o .... (doar un ex. din zeci de mii)  :limba:

John Doe

Sau daca ai un PENTAX R322NX din care nu poti descarca decât coordonatele, înca nu stiu exact de ce.
Cel mai real caz cred ca e desenarea pe ortofotoplan.
Insa daca ne apucam sa despicam firul in patru cu ce ar trebui sa facem sau nu si de ce, n-o sa terminam repede. S-a mai discutat, dealtfel.

Modificat de John Doe (17-04-2011 18:47:36)

diagodose2009

uuuuuuuuuuuu

Modificat de diagodose2009 (16-09-2011 14:49:57)

cristea

Se poate fsbrica orice fel de masuratori daca ai programul ideal.
Eu lucrez cu unul sofisticat.Face de toate.Numai prin mesaj privat iti pot da detalii

vespasy

de ce trebuie sa fabrici daca ai fost in teren?????