plan parcelar

Creat de nicu1000, Oct 29, 2014, 02:34 AM

« precedentul - următorul »

nicu1000

Va cer sfaturi in privinta intocmirii unui plan parcelar pe o tarla fosta extravilan, actualmente intravilan si pentru care este necesar a se face planul parcelar pentru avizarea unui cadastru. Daca aveti vreun sfat bun, astfel incat sa pot finaliza planul parcelar dar sa nu fiu tarat prin judecati de proprietarii din aceasta tarla, astept pareri.
DATE INITIALE:  Suprafata din teren este mai mica decat suprafata din acte cu 4%. Asadar se aplica art.226: se diminueaza suprafata din fiecare act cu 4%. Conform art.225 alin.2 din Ordinul 700/2014 se va tine cont doar de suprafata din titlurile de proprietate.
PROBLEME:
1. Exista intabulate terenuri cu suprafata din acte de 10000mp si din masuratori 10500mp. Aceste terenuri (neimprejmuite) sunt dezmembrate in 21 loturi de 500mp. Accesul se fac dintr-un alt teren care are fix 7m latime. Daca aplic procentul de 4% la 500mp rezulta loturi de 480mp care nu mai sunt construibile, respectiv un drum mai mic de 7m care nu mai este permis a se folosi pentru constructia de locuinte. Asadar in aceasta situatie mai aplic art.225 ?
2. Exista palcuri de plantatii de vita de vie/livezi (1000mp-2000mp), desi pe titlul de proprietate terenul este arabil. Daca realizez planul parcelar cu diminuarea aferenta art.226 si tin cont doar de suprafata din titlu, limitele parcelelor trec prin vie/livada in multe cazuri. In Regulament nu se prevede ca trebuie sa iau in seama astfel de investitii. Asadar tin cont de plantatiile de vita de vie/livezi sau trec prin ele conform Ordinului 700/2014. 
3. Exista terenuri extravilane (devenite intravilan prin PUG) imprejmuite cu gard. Suprafata terenului imprejmuit este exact suprafata din act. Mai aplic art.226 pentru diminuarea suprafetei pentru astfel de imobile si ii pun pe oameni sa-si darame gardurile ?

Am trimis aceste probleme si catre ANCPI si nu am primit nici un raspuns pana acum.

Modificat de nicu1000 (29-10-2014 00:39:19)

severcoman

Regulamentul trebuie modificat; pana atunci, daca proprietarul isi pune tarusi si leaga o ata intre ei, se pune ca nu-ti trebuie planul parcelar (sa-l faca ancpi sau ocpi, transmite-le sa intre pe forum!)

Mit

#2
Citat din: nicu1000Va cer sfaturi ...
Am trimis aceste probleme si catre ANCPI si nu am primit nici un raspuns pana acum.

ANCPI nu ti-a raspuns pt. ca stie ca sunt cativa experti (unii chiar aici pe forum) care rezolva problema (expertiza) fara plan parcelar.
 ;)

severcoman

#3
Citat din: MitANCPI nu ti-a raspuns pt. ca stie ca sunt cativa experti (unii chiar aici pe forum) care rezolva problema (expertiza) fara plan parcelar.
 ;)

Art. 87, al.(2)
In cazul in care o tarla din extravilan a trecut in intravilan si imobilul este imprejmuit, receptia se poate efectua in lipsa planului parcelar, cu mentiunea 'Imobil inregistrat in planul cadastral fara localizare certa datorita lipsei planului parcelar'.

(sunt unii experti care aplica prevederile regulamentului, dar sunt si unii cadastristi care nu tin cont de limitele proprietatilor/garduri/constructiii sin mintea carora se poate aplica retroactiv punerea in posesie - ceea ce nu au facut intre 1991-2005- fara acordul proprietarilor).

caditop

Si ai uitat de art 227 unde te incadrezi in cazul de fata.

Mit

#5
Citat din: severcomanArt. 87, al.(2)
In cazul in care o tarla din extravilan a trecut in intravilan si imobilul este imprejmuit, receptia se poate efectua in lipsa planului parcelar, cu mentiunea 'Imobil inregistrat in planul cadastral fara localizare certa datorita lipsei planului parcelar'.

(sunt unii experti care aplica prevederile regulamentului, dar sunt si unii cadastristi care nu tin cont de limitele proprietatilor/garduri/constructiii sin mintea carora se poate aplica retroactiv punerea in posesie - ceea ce nu au facut intre 1991-2005- fara acordul proprietarilor).

Imprejmuirea unui teren necesita obtinerea autorizatiei de construire.
Sunt curios daca ANCPI/OCPI da liber la AC pe un teren fara localizare certa.
Ca pe teren intalnesti 4 tarusi si o sfoara intinsa intre ei NU inseamna ca-i bine.

@severcoman iti doresc sa ai vecini care-si imprejmuiesc terenul dupa bunul lor plac, sa gaseasca niste topografi/experti care sa le faca lucrare acolo si apoi sa constati ca tu nu ai suprafata.  =D 
PS In speta de fata am considerat ca in perioada asta tu erai plecat in alt judet sa faci expertize fara plan parcelar.  :hi:

severcoman

#6
Citat din: MitImprejmuirea unui teren necesita obtinerea autorizatiei de construire.
Ca pe teren intalnesti 4 tarusi si o sfoara intinsa intre ei NU inseamna ca-i bine.

@severcoman iti doresc sa ai vecini care-si imprejmuiesc terenul dupa bunul lor plac, sa gaseasca niste topografi/experti care sa le faca lucrare acolo si apoi sa constati ca tu nu ai suprafata.  =D 
PS In speta de fata am considerat ca in perioada asta tu erai plecat in alt judet sa faci expertize fara plan parcelar.  :hi:

1. de acord *(n-am observat ca O.700 mentioneaza obligativitatea prezentarii AC pentru imprejmuirea, intrucat numai in aceasta situatie nu s-ar intocmi planul parcelar; imediat dupa punerea in posesie toti proprietarii au dat buzna in Primarii >>> nu cumva sa piarda ocazia eliberarii AC pentru imprejmuirea executata cu nuiele!);
2. si aici sunt de acord : nu inseamna ca e bine, inseamna ca ii poti face documentatia cadastrala asa cum ti-a indicat proprietarul limitele terenului sau ceea ce este perfect, chiar si regulamentul ocpi prevede aceasta mentiune in PAD (si eu am intalnit situatia cand partile in litigiu indicau limita dintre proprietati pe un amplasament, iar cadastristul ii contrazicea, ca limita trebuie sa fie pe alt traseu, in ciuda semnelor vechi de hotar)!
 
@Mit,
cand voi avea un litigiu voi apela la serviciile tale, lasa-mi coordonatele!

severcoman

#7
Citat din: nicu1000Va cer sfaturi in privinta intocmirii unui plan parcelar pe o tarla fosta extravilan, actualmente intravilan ....
Am trimis aceste probleme si catre ANCPI si nu am primit nici un raspuns pana acum.

poti face si asta :
"pune mana si masoara toata sola; daca ti se pare ca un drum a fost mutat in timp, extinde masuratoarea si la sola vecina, pana ai un element stabil in timp. Compenseaza suprafetele... " si lasa tarlaua lacrima (citat din @MIt, topic expertiza judiciara > plan de incadrare), daca nu te fugaresc cumva, si pe tine si Comisia si pe ancpi!) cei care au deja proprietatile imprejmuite !
sa ne spui cand finalizezezi! (inchiriaza si un buldozer, pentru mutat locuintele si gardurile!)

Modificat de severcoman (29-10-2014 15:56:02)

danutza

Pentru @severcoman

Forumul este pentru a pune intrebari si daca este cineva dispus, sa raspunda in cunostinta de cauza, argumentand, impartasind fapte, spete, etc, toate acestea, prin dezbatere, ducand la un posibil raspuns, cat mai aproape de adevar.

Eu, chiar urmaresc postarile de pe acest forum, dar ale dvs. in loc sa clarifice, mai mult sunt facute sa incurce, sa genereze alte intrebari, alte nedumeriri, unele sunt scrise numai sa contreze sau de dragul scrisului.

M-as bucura mult sa nu fiti expert pentru ca o asemenea abordare contravine unei astfel de conduite.

Sanatate

danutza

Pentru @nicu1000

Am o situatie asemanatoare cu cea descrisa de tine unde intr-o tarla, fiecare a construit cum a vrut, cum a avut pile pe mai stiu eu unde, care mai de care cu topografi cu studii sau fara. Care cu PUZ, care cu dezmembrari succesive, care cu scoatere din circ. agr., care fara... Unii s-au intabulat cu suprafata din TP desi in sola este minus (topograful respectiv spunea cand a fost chemat la OCPI ca beneficiarul lui nu accepta minusul - no comment. ) Altii s-au mutat benevol "mai incolo" pentru ca acolo baltea apa sau ca a crescut o padurice de spini si ca nu era la el pe parcela cand a cumparat, etc, etc.

Problema nu este de a darama garduri sau case cu buldozerul, ci de a gasi solutii viabile, luand in calcul in cazul unei sentinte, si partea de despagubiri materiale.

Astfel de situatii exista intr-un numar mare si se pot rezolva numai printr-o tratare la modul general a intregii zone.

Ce pot sa spun, este ca OCPI-ul a incercuit toata zona-tarla cu rosu si a scris mare ca "Nu se avizeaza nimic pana la clarificarea situatiei" Ca atare, ei nu isi asuma nicio raspundere pe mai departe. Cand s-o clarifica situatia ... cine stie.

Si acum intreb: Nu era mai bine plan parcelar de la inceput decat 25 de ani de navaliri barbare ???

severcoman

#10
Citat din: danutzaPentru @severcoman..., cat mai aproape de adevar.
Eu, chiar urmaresc postarile de pe acest forum, dar ale dvs. in loc sa clarifice, mai mult sunt facute sa incurce, sa genereze alte intrebari, alte nedumeriri, unele sunt scrise numai sa contreze sau de dragul scrisului.
M-as bucura mult sa nu fiti expert pentru ca o asemenea abordare contravine unei astfel de conduite.Sanatate

pentru danuTZa :
1. fiecare problema genereaza alta problema, care trebuie lamurita la randul sau :
(nu de dragul scrisului, ci al intrerpretarilor se poate spune ca suprafata din domeniul public ocupata de stalpii electrici dintr-o tarla ce trebuie parcelata va diminua suprafata acelei tarlale, nu ?... sau poate ar trebui notate suprapunerea domeniului public cu toate imobilele inscrise in titlurile de proprietate emise la legile proprietatilor..., mai stii ?... )
2. abordarea ar putea fi constructiva (nu mai citi tot ce se scrie!).

danutza

Bine domnule, ai mai demonstrat o data ce am spus eu.
Dar, CARE ESTE REZOLVAREA ? Cum o vedeti dvs., cum ati auzit ca s-a rezolvat la X-lescu OCPI, la Y topograf, la altii.
Vrem raspunsuri, nu intrebari interpretate in fel si chip si suplimente la intrebari.

severcoman

#12
Citat din: danutzaBine domnule, ai mai demonstrat o data ce am spus eu.
Vrem raspunsuri, ....

raspunderea pentru materializarea limitelor o are proprietarul; dupa ce isi impremuieste (nu scrie nicaieri ca trebuie AC !) nu se cere plan parcelar.