Intrebare actualizare

Creat de marginean, Sep 29, 2014, 01:31 PM

« precedentul - următorul »

marginean

Buna ziua,

Am de facut o documentatie de actualizare, pentru adresa si notarea pe Cf ca terenul este intravilan.
Intrebarea mea este ca, daca apare pe Certificatul de Atestare fiscala, faptul ca persoana nu si-a platit impozitul pe teren, se opereaza actualizarea in CF ? sau voi primi respingere ? ? ?

Va multumesc,
Andrei

DorinMuresan

Se opereaza in CF chiar daca pe certificatul fiscal apare ca are de platit impozit, asta nu e un impediment iar datoriile catre stat ii priveste pe cei de la primarie nu de la cartea funciara, practic certificatul fiscal atesta persoana care plateste impozit pt terenul respectiv.

Chestia e ca nu mai poti nota un teren in intravilan fara plan parcelar si rog sa ma corecteze cineva daca gresesc...

caditop

La cele introduse in intravilan si care nu sunt imprejmuite se cere plan parcelar.

cristea

Am un extras Cf care nu are trecuta suprafata nici din acte, nici masurata.
Pur si simplu apare -
Stie cineva ce fel de documentatie as putea face ptr a remedia situatia?

Mit

Ai scos un CF in extenso sa vezi ce-i p'acolo ?
"Pur si simplu" ai pus o intrebare fara a da informatii...

severcoman

#5
Citat din: cristeaAm un extras Cf care nu are trecuta suprafata nici din acte, nici masurata.
Pur si simplu apare -
Stie cineva ce fel de documentatie as putea face ptr a remedia situatia?

da.
proprietarul va face o cerere de indreptare a erorii materiale, in sensul vizualizarii suprafetelor.
(nu au aparut la preluarea din cf veche; as zice ca merge si cu o repozitionare - 1mm la o coordonata, asta asa, ca sa aiba omu' un PAD nou!!)

Modificat de severcoman (14-10-2014 18:10:56)

Mit

@severcoman,
crezi ca uzez tastatura de-an boulea, cand pun intrebari ca sa pot sa-i raspund?
Eu am vazut si CF-uri fara suprafata pt. ca niciodata suprafata imobilului nu a fost masurata. De-aia am intrebat, poate nu are S. inscrisa nici in extenso.  :uimit:  :uimit:  :uimit:
Vezi ca mai ai multe de vazut... si de-nvatat?
 :hi:

severcoman

#7
Citat din: Mit...cand pun intrebari ca sa pot sa-i raspund?
...
Vezi ca mai ai multe de vazut... si de-nvatat?

vad.
tastatura ca tastatura, suporta!

severcoman

#8
Citat din: MitVezi ca mai ai multe de vazut... si de-nvatat?
 :hi:

@mit,
de-an boulea sau "de-a-n-boulea" ?...

Mit

#9
Citat din: severcomande-an boulea sau "de-a-n-boulea" ?...

Garantat, mai am si eu multe de-nvatat, desi nu-mi dau seama de unde vine a treia cratima la tine...
http://diacritica.wordpress.com/2010/01/16/de-a-n-boulea-de-a-n-picioarelea/

Dar in fine, sa revenim la cadastru, ca asta ne da mai mult de furca decat limba romana, desi nu avem scuza cand scriem gresit.  :hi:

Anton Pann

Singura postare corecta este a lui MIT , a fost o indrumare foarte la obiect.  Daca ai un extras cu ceva probleme, este indicat sa studiezi cartea funciara pe hartie, sau sa scoti o copie a ei pentru a te lamuri complet. Tot ce s-a scris in urmatoarele interventii , nu -si mai aveau rostul.

severcoman

#11
Citat din: cristeaAm un extras Cf care nu are trecuta suprafata nici din acte, nici masurata.
Pur si simplu apare -
Stie cineva ce fel de documentatie as putea face ptr a remedia situatia?

revenim.
am scos multe extrase, solicitand "indreptare de eroare" (de ex. suprafata este 57mp in loc de 56.65mp sau este trecuta "-"cratima! in loc de suprafata; merge si cu o cerere in care cer sa se indprete eroarea de 500mp in loc de 700- intrucat, in urma respingerii cererii, pe langa incheiere primesti extrasul); nu achitarea serviciului si statul la cozi, cat timpul in care il obtii conteaza!
(!)

severcoman

la orice documentatie se depune extrasul de informare, iar daca se cobnstata ca este o eroare, atunci nu va mai fi nevoie de vreo documentatie cadastrala....

DorinMuresan

#13
Citat din: severcoman
Citat din: cristeaAm un extras Cf care nu are trecuta suprafata nici din acte, nici masurata.
Pur si simplu apare -
Stie cineva ce fel de documentatie as putea face ptr a remedia situatia?

revenim.
am scos multe extrase, solicitand "indreptare de eroare" (de ex. suprafata este 57mp in loc de 56.65mp sau este trecuta "-"cratima! in loc de suprafata; merge si cu o cerere in care cer sa se indprete eroarea de 500mp in loc de 700- intrucat, in urma respingerii cererii, pe langa incheiere primesti extrasul); nu achitarea serviciului si statul la cozi, cat timpul in care il obtii conteaza!
(!)

Ai vazut tu pana acuma vreun cf in care suprafata sa fie cu , ?
Si dc ai cere o astfel de indreptare de eroare materiala?Rectificare de la 57 mp la 56,65 mp, sau imi scapa mie ceva si nu am inteles bine?

severcoman

#14
Citat din: DorinMuresanSi dc ai cere o astfel de indreptare de eroare materiala?Rectificare de la 57 mp la 56,65 mp,...

vei intelege.