Grevare sarcini

Creat de Simona Maria, Aug 20, 2014, 06:17 PM

« precedentul - următorul »

Simona Maria

Am o speta, o constructie care pe o latura formeaza o burta. Vecinul si-a facut intab  cu limita dreapta. Acum am depus eu dosarul cu imobilul meu (constructie) cu conturul cum am precizat, pe o parte cu burta. Normal am primit respingere, ca ma suprapun pe 4 m. Intrebarea e  cum il blochez pe ala sa nu vanda, cum ii pun sarcina in cartea funciara?? O solutie urgenta pana ma misc eu cu intabularea, suprapuneri.

severcoman

actiune la instanta (format dosar > cerere/obiect, nume, adresa imobil si numar cadastral/CF) se solicita certificat de grefa, se noteaza litigiul.
(poate limita este dreapta si constructia depaseste aceasta limita, poate se inteleg in privinta limitei...)

topotrif

Ordin 785/2011,pct.13. se fac 2 documentatii:lot afectat de suprapunere si lot neafectat de suprapunere.Pentru lot neafectat se da admitere la OCPI iar pentru lot afectat documentatia se respinge.Suprapunerea se noteaza in cf la vecin.

caditop

#3
Citat din: topotrifOrdin 785/2011,pct.13. se fac 2 documentatii:lot afectat de suprapunere si lot neafectat de suprapunere.Pentru lot neafectat se da admitere la OCPI iar pentru lot afectat documentatia se respinge.Suprapunerea se noteaza in cf la vecin.
corect. si dupa aia actiune pentru granituire sa se stabileasca limitele imobilelor.

severcoman

#4
Citat din: caditopcorect. si dupa aia actiune pentru granituire sa se stabileasca limitele imobilelor.

daca "dupa aia...", atunci care dintre cele doua ar putea fi "O solutie urgenta pana ma misc eu cu intabularea, suprapuneri..."?

Modificat de severcoman (21-08-2014 15:04:26)

Simona Maria

Dar daca fac o singura documentatie, si in anexa 11 hasurez suprapunerea si mentionez ca intabulez doar partea neafectata, si cu declaratie notariala de la proprietar ca e de acord sa intabuleze doar suprafata neafectata, iar restul ulterior?

Mit

#6
Citat din: Simona MariaDar daca fac o singura documentatie, si in anexa 11 hasurez suprapunerea si mentionez ca intabulez doar partea neafectata, si cu declaratie notariala de la proprietar ca e de acord sa intabuleze doar suprafata neafectata, iar restul ulterior?

Ai primit raspunsurile iar tu vrei sa faci altfel... Asa-i romanu'-nu vrea el sa fie cum trebuie...  :hi:

severcoman

#7
Citat din: Simona Maria..., iar restul ulterior?

incearca, eu cred ca merge ! sau poate ti mai vin si alte idei...
(la fel as face si eu, mai ales daca as avea teren in vecinatatea islazului, dar suprafata masurata mai mare decat in act: intai intabulez ce am in act, bun!... imprejmuiesc, s-apai inca o documentatie pentru diferenta cu care m-as suprapune cu islazul neintabulat...., si-as face asta in fiecare luna, pana intabulez pe numele meu tot islazul!...)
vezi, spui bine ca "pana ma misc eu"... iti tot vin idei in loc sa lucrezi!

Mit

Comane, uite, vezi, ne mai dai si tu niste idei... N-as zice ca esti un sfant.  :D

severcoman

#9
Citat din: Simona MariaDar daca fac o singura documentatie, ...?
imi aminteste de o secventa veche :

https://www.youtube.com/watch?v=GkytqOo9CJ8