RECTIFICARE LIMITE IMOBIL si MODIFICARE SUPRAFATA REPOZITIONARE IMOBIL

Creat de LAURSURD, Mai 27, 2014, 05:07 PM

« precedentul - următorul »

LAURSURD

Am efectuat cateva ridicari topografice pentru a realiza si aviza suportul topografic pentru DTAC si PUZ. La cateva dintre ele am constatat diferente fata de conturul intabulat: translatii/rotatii si/sau diferente ale geometriei imobilului. Nu am facut nici o lucrare de cadastru/intabulare, deci am experienta "0" in genul acesta de lucrari. Am inteles ca o data cu documentatia pentru receptia tehnica sau inainte, ar trebui facuta solicitare de RECTIFICARE LIMITE IMOBIL SI MODIFICARE SUPRAFATA (art. 2.5.2 din Ord. 39/2009, tarif - 120 lei) sau INDREPTARE EROARE MATERIALA SI REPOZITIONARE IMOBIL (art. 2.5.1 din Ord. 39/2009, tarif - 0 lei), daca nu este modificata si geometria conturului imobilului.

Cum se procedeaza in fiecare din cele doua cazuri?
Este datoria sau obligatia topografului care a facut studiul topografic pentru PUZ sau DTAC sa faca aceste corectii/repozitionari/rectificari?
Ce se intampla daca beneficiarul/proprietarul ignora intabularea gresita a imobilului si refuza sa realizeze repozitionarea/rectificarea?
Se face documentatie separata pentru REPOZITIONARE sau RECTIFICARE? Ce contine aceasta: parte tehnica, suprafete, memoriu, desene, acte? Exista o cerere tip care se completeaza? M-ar ajuta un model scanat pentru cele doua tipuri de rectificari! Nu am gasit reglementari tehnice cu referire la astfel de operatiuni.

Topograful care a intabulat in pozitie gresita sau, mai mult, cu o geometrie incorecta imobilul respectiv nu are nici o obligatie? Dar verificatorul OCPI? Mentionez, dar nu stiu daca are importanta faptul, ca studiile topo "cu pricina" sunt pe raza judetelor dolj, Valcea si Gorj.

cristea

II poti explica la om cum sta treaba si sa il contacteze pe cel care a introdus gresit in baza de date imobilul.....doar el a luat banii.
Tu ii faci DTAC-ul sa poata obtine aut. de construire si restul de avize.Daca vrei sa repozitionezi poti cere un ban ptr cee ace faci.