modificare plan parcelar

Creat de crin_cry, Mai 08, 2014, 02:42 PM

« precedentul - următorul »

crin_cry

Buna ziua,
Am infiintat o societate comerciala si am achizitionat o masa compacta de 6 ha de teren extravilan de la diversi proprietari, pentru a realiza o plantatie de afini. Nici unul din proprietarii respectivi nu aveau pe titlul de proprietate ca vecin un drum, creat fizic  pe diagonala lor de-a lungul timpului si pe care nu l-a contestat nimeni.  Pe schita de punere in posesie, pe diagonala celor 6 ha aparea o linie subtire, iar topograful nostru a realizat intabulare incerta a terenurilor, facand pt fiecare teren cate 2 CF-uri. ( desi noi am avut promisiune bilaterala de vanzare-cumparare cu fiecare proprietar in parte, in care se specifica ca ne va vinde terenul de pe titlul de proprietate). Dupa ce s-au incheiat formalitatile de intabulare, am incheiat cu toti vanzatorii, contracte de vanzare-cumparare in care sunt mentionate cate 2 CF-uri pentru fiecare teren cf intabularii. Mentionez ca titlurile de proprietate nu s-au modificat.Nu am stiut la vremea respectiva ce probleme vom putea avea pe viitor.Drumul care apare pe planul de situatie, nu dadea posibilitatea accesului la el pentru toti proprietarii, neexistand un alt drum pe schita.O persoana de rea credinta care are terenul mult mai departe de aceste terenuri ale noastre, ne-a facut reclamatie la primarie, precizand ca noi am inchis acel drum. Intradevar, noi am inchis acel drum pentru a forma o masa compacta, dar am lasat din terenul nostru 4m si am facut un alt drum, fara a avea acordul primariei, drum care acum da posibilitatea accesului  tuturor celorlati proprietari. Dar Primaria trebuie sa solutioneze problema din reclamatia facuta. Am cerut oficial primariei sa ne spuna daca acest drum este cuprins in inventaru UAT, ( din surse neoficiale stim ca nu este prins), si pe langa aceasta cunosc ca in  definitia drumului vicinal este prevazut ca se afla la limita proprietatii unui teren, iar in cazul nostru el face dintr-un teren 2 CF-uri.Va rog sa-mi spuneti cum pot rezolva problema drumului acum, intabularea terenurilor facandu-se acum 7 luni si am depasit cele 15 zile prevazute.  Primaria ne spune verbal ca noi am intabulat acest drum si nu mai avem cum rezolva problema.Acest drum nu are un nr. cadastral sau alta identificare.
Va multumesc , sperand ca m-am facut inteleasa.

caditop

Asa la prima vedere, dumneavoastra ati cumparat niste imobile intabulate. Ori drumul nu era intabulat, iar dumneavoastra l-ati ocupat. Pe drum nu sunteti proprietar si nici nu aveati voie sa-i modificati amplasamentul.

Anton Pann

NU VAD PLANUL PARCELAR de aplicare a legilor fondului funciar. cum se poate spune o parere ??

John Doe

Din pacate, sunt multi ca tine - adica cei care se lovesc de problema abia DUPA ce au cumparat. Daca studiai situatia dinainte, pe hârtii nu povesti, nu aveai asemenea probleme.

Intrebare: intre doua imobile despartite de drumul asta, exista un spatiu sau nu? ar fi trebuit sa ai de la CF si niste schite cu planul de amplasament si delimitare al imobilelor.
Daca nu exista nici un spatiu, atunci ai intabulat un drum care nu exista, care e problema? lasa si tu loc de alt drum la marginea proprietatii, cu hartii de la Primarie si s-a rezolvat reclamatia.
Daca exista un spatiu (adica 2-3-4 metri latime) atunci drumul exista si la CF, doar ca nu e intabulat si l-ai imprejmuit. In acest caz, te poti servi de argumentul ca incerci sa eviti faramitarea proprietatii si faci un schimb de terenuri cu Primaria: ei iti lasa drumul imprejmuit, iar tu lasi loc de altul la margine cu aceeasi suprafata. Dupa ce se intabuleaza si Primaria cu drumul acela, eventual plateste tu un topograf si gata, ca ai deja masuratorile necesare.

Cam asa as face eu, dar solutia la tine depinde mult de Primarie si OCPI. Nu te certa si nu ameninta cu legea pe nimeni, cu vorba buna ar trebui sa poti rezolva.
Avem si colegi experti pe forum, poate cineva stie cam ce sentinte sunt posibile in speta asta - asta in cazul in care ajungi in instanta, lucru ce nu te sfatuiesc sa-l faci.

caditop

Macar ati chemat un topograf sa va traseze limitele de proprietate sau ati facut asa de capul vostru?

severcoman

ati creat o falsa problema :
1. "intabulare incerta" /(nu exista!) si nu are nici o legatura cu "linia subtire" - poate ne explicati ce este intabulare incerta, dar mai ales ce este linia subtire!
2. terenul inscris in titlul/titlurile de proprietate este mentionat ca o singura suprafata/parcela ?
3. din ce motive a realizat topograful "cele 2CF uri" ? linia subtire este sau nu limita dintre intravilan si extravilan ?
4. in planurile cadastrale drumul se reprezinta cu doua linii (subtiri!) nicidecum cu una singura - eventual potecile !
5. nu ati o precizat in care "plan de situatie" apare drum : care schita, care plan ?
6. apreciati ca persoana de rea credinta are drum de acces ca vecinatate in titlul sau de proprietate ori terenul sau/si celelalte este/sunt locuri infundate  ?
7. inteleg ca ati inchis tocmai locul de trecere creat fizic pe diagonala terenurilor din titlurile emise in zona ...
(8. daca topograful a intabulat cu pozitie incerta, intelegem ca nu este plan parcelar avizat....)

Modificat de severcoman (08-05-2014 21:14:40)

John Doe

@severcoman: esti foarte radical...

severcoman

#7
Citat din: John Doe...poate cineva stie cam ce sentinte sunt posibile in speta asta - asta in cazul in care ajungi in instanta, lucru ce nu te sfatuiesc sa-l faci.

- Comisia risca sa creeze alte nemultumiri incercand acum / dupa emiterea titlurilor de proprietate sa o dreaga, desi - in acceptiunea ANCPI/OCPI, se pot intocmi planuri parcelare, ba chiar se indica acest indica acest lucru (acolo unde nu exista pp in arhiva, se procedeaza la...);
- opinia mea este ca accesul trebuie stabilit numai de o instanta, intrucat presupune modificarea punerii in posesie si a hotarelor, chiar daca acestea au fost eronate la inceputuri; comisia nu se poate substitui instantei, nu poate sa modifice titluri sau planuri parcelare prin care  stabilieasca alta punere in posesie, diferita fata de cea initiala, chiar daca a fost eronata; se va gasi un gica-contra nemultumit !
- cum se rezolva situatia celui care a facut reclamatia ? ce a reclamat ? cum i se va asigura accesul, presupunamd ca singurul traseu ar fi peste toate celelalte suprafete ?

severcoman

#8
Citat din: John Doe@severcoman: esti foarte radical...

incerc sa lamuresc nu pe @crin_cry, ci executantul lucrarii; dupa cum este expusa situatia, fie s-au consultat in privinta postarii, fie crin_cry ar putea fi chiar "topograful nostru" , sa vedem...

bad wolf

@severcoman nu este radical. Are dreptate. Si completez:
-Daca in T.P. nu exista trecut ca vecinatate si nici pe schitele parcelelor inseamna ca nu exista legal.
-Topograful care a efectuat documentatiile de intabulare cat si OCPI-ul care a receptionat aceledocumentatii au gresit grav.
-Daca a fost creat un drum de acces privat pentru toti proprietarii e problema lor. N-are nicio treaba cu primaria sau CLFF.

Probabil ca acest caz se va rezolva in instanta daca acel proprietar se crede indreptatit sa faca o actiune.
Daca acel proprietar nu are acces va primi drept de sevitude pe traseul cel mai scurt.
Servitutea este obligatorie cat exista strea de fapt care a creat-o dar nu-i u drept de proprietate ci(in acest caz) doar un drept de trecere.
Sper sa gasesc cararea corecta !

delo

S-a intocmit plan parcelar sau plan de incadrare in tarla(PIT)?
Daca este intabulat cu pozitionare incerta,atunci situatia este incerta si cu drumul.
La intocmire unui plan  parcelar  toate parcelele din tarla  trebuie sa aibe acces la drum.

severcoman

#11
Citat din: delo...Daca este intabulat cu pozitionare incerta,atunci situatia este incerta si cu drumul...

nici un proprietar nu va spune despre imobilul sau ca este "intabulat" cu pozitie incerta !
(imaginati-va cum suna : vand teren la sosea, pozitie incerta!)

delo

O sa ii apara scris in C.F.  "Imobil inregistrat in planul cadastral fara localizare certa datorita lipsei planului parcelar" iar cumparatorul o sa-si dea seama.

Mit

#13
Citat din: bad wolfN-are nicio treaba cu primaria sau CLFF.

Cum sa nu?
Primaria si CLFF au gresit flagrant nelasand drum de acces la parcele. Ca atare, ei trebuie s-o dreaga.
De ce sa mearga omu' (tanti) in instanta? Tu ca expert ai dreptul sa pui drum de la tine putere? NU. Lucrarea ta trebuie sa respecte planul parcelar care-i "varza" pt. ca n-are drum.
Deci... problema-i tocmai la primarie si la CLFF !!!
Ca o solutie ieftina si cu rezultate corecte as vedea intocmirea doc. cad. conf. ord.415 pe toata sola, se creeaza drum nou si...GATA. 

 :hi:

severcoman

#14
Citat din: Mit...ei trebuie s-o dreaga.
...sa respecte planul parcelar care-i "varza" ;
Deci... problema-i tocmai la primarie si la CLFF !!!

as fi de acord, dar numai cu acordul tuturor proprietarilor >>> demonstratia ca Ordinele actuale ancpi/ocpi si regulamentele sunt varza!
dar daca nu este plan parcelar/n-a fost intocmit ?
asa ca numai prin instanta!...