scoatere din circuit agricol

Creat de lautar, Iun 27, 2013, 06:59 PM

« precedentul - următorul »

lautar

Conform deciziei ANCPI 13503 din 21.09.2012 " Scoaterea definitiva din circuitul agricol a imobilelor situate in intravilan aprobat conform legii , se face prin autorizatia de construire.".
Am primit un raspuns de la OCPI ca decizia se aplica pentru imobilele pentru care au fost emise autorizatii de construire DE LA momentul intrarii in vigoare a deciziei , nu si pentru imobilele pentru care au fost emise sutorizatii de construire ininte de emiterea prezentei decizii.
Mie mi se pare din textul deciziei ca se aplica indiferent de data emiterii autorizatiei de contruire.
Va rog sa va dati cu parerea pe acest aspect> as vrea sa vad mai multe pareri inainte sa ma duc in audienta la registratorul sef.
 
De asemenea: stiti vreo adresa de email de unde as putea sa obtin un punct de vedere al ancpi la acesta problema?

Multumesc anticipat.

severcoman

site-ul ancpi,
Solicitari conform
Legii 544/2001
E-Petitie

vali_costea

Mai bine scrii o scrisoare si o expedieti recomandata/curier , ai mai multe sanse de reusita, prin email s-ar putea sa ai surpriza dupa 30 zile ca nu le-a "intrat".Sunt patit.
Referitor la problema ta , cred ca e un pic cam aberant, dar iti baga in fata ca prezenta lege nu se aplica retroactiv, dar , totusi mai incearca, ca o sa reusesti.

Modificat de vali_costea (27-06-2013 21:17:20)

caditop

Desi se invoca principiul nerectroactivitatii, in cazul de fata mi se pare un abuz. Se specifica actul necesar , respectiv autorizatia de construire dar nu sunt reglementari referitoare la data la care au fost emise.

george75m

Ma poate ajuta cineva cu urmatoarea problema ? Ce fel de documentatie se intocmeste si ce acte sunt necesare pentru avizul OCPI la scoaterea din circuitul agricol a unei suprafete de 800 mp ce face parte dintr-un imobil de 1400 mp teren arabil situat in intravilan, in vederea obtinerii Autorizatiei de construire ?
         Scoaterea din circuitul agricol este solicitata prin certificatul de urbanism.
         A fost obtinut raspunsul ANIF ca pe terenul respectiv nu sunt lucrari de imbunatatiri funciare, precum si avizul de la mediu.
         Multumesc.

Marian

Nu se mai face nici o documentatie. Cind intabulezi constructia, atunci schimbi categoria de folosinta ptr cei 800 mp in CC. Cel putin asa se face la Prahova.

george75m

Asa faceam si eu pana astazi, cand a venit cineva, dintr-o anumita comuna, care nu primeste Autorizatie de construire daca nu are scoatere din circuitul agricol pentru o suprafata mai mica decat suprafata imobilului.
Din ce am citit intr-o adresa a  ANCPI, s-ar face o documentatie de actualizare care sa evidentieze categoriile de folosinta. Am gasit ca taxa de receptie ar fi 250 lei (are suprafata mica).
N-am aflat inca daca se inregistreaza la OCPI sau la BCPI teritorial (cei de la BCPI nu auzisera de asa ceva)
Daca a mai facut cineva o asemenea documentatie, poate ne spune ce acte trebuie depuse, daca documentatia este identica cu una de actualizare si cat dureaza avizarea ei. De mentionat ca primaria nu-i elibereaza o adeverinta cu schimbarea categoriilor de folosinta pentru a putea face o simpla actualizare.

Adresa ANCPI se gaseste aici:

http://we.tl/uF33eVJtaK" target="_blank">http://we.tl/uF33eVJtaK

Multumesc.

george75m