probleme cu laserul la tcr805

Creat de geosemar, Iun 27, 2011, 05:24 PM

« precedentul - următorul »

geosemar

Buna ziua
Am cumparat anul trecut de la cristiraj o tcr 805. Dupa perioada de ,,garantie,, de 6 luni statia nu mai masoara fara prisma(imi da eroare).
Stie vreun coleg  cum sau la cine as putea rezolva problema asta sau daca cineva s-a mai lovit de asa ceva si cum a solutionat-o?
Multumesc

geosemar


John Doe


geosemar

Eroarea are nr. 55.
Are cineva un ghid de utilizare?
Multumesc

geosemar

Multumesc, dar manualul este pana la pag. 66, iar erorile cred ca sunt la pag. 110
Manualul este pentru leica TC, este acelasi si pt TCR?(tc-ul nu are optiune de a masura fara prisma)

John Doe


kod

ups, cred ca se f..u` EDM-ul, sper sa ma insel, daca nu e nasol !

geosemar

da, eroarea este de EDM. Cat de grava e ... tinand cont de faptul ca statia masoara cu prisma.
Ar trebui sa duc statia la ,,doctor,, sau nu ar fi nici o problema si sa continui sa masor, dar numai cu prisma?

John Doe

Si eu cred ca s-a dus modulul EDM, caz in care trebuie schimbat. Si mie mi s-a dus unul dupa vreo doi sau trei ani pe o LEICA TCR 307S; se pare ca e o problema care se intalneste la statiile LEICA mai vechi. Cica apasatul prea repede pe butoane in timpul masuratului favorizeaza asta, îi intra laserul in ochi si chioraste.
S-ar putea sa fie defecta numai oglinda aia interioara de reflectie, nu stiu; la un service serios ar trebui sa-si poata da seama despre ce e vorba. Sau o fi prafuit receptorul? Raza laser o emite, o vezi cât de cât ? Cand masori cu prisma, clantane mai urât ca de obicei? Masurarea dureaza ceva mai mult sau tot ca si inainte?

Si... te inteleg intr-un fel, dar nu te astepta sa gasesti pe forum raspunsuri la toate problemele. Eu ti-am gasit codul erorii in doua minute de Google, nu stiu cum de tu n-ai cautat...

Modificat de John Doe (01-07-2011 18:44:55)

geosemar

Multumesc de informatii. Un service serios la care as putea apela?(nr telefon)
Fascicolul laser se vede foarte clar, numai ca este dispers, nu ca si un punct.
Daca ai avut aceeasi problema, unde ai rezolvat-o si cat a costat toata ,,distractia,,?(dc nu e secret)

Alin B.


Mihaitza

In service-ul Top Geocart cu siguranta se poate rezolva aceasta problema.

Modificat de Mihaitza (04-07-2011 16:50:29)

kod

Fiecare isi face reclama cum stie mai bine, eu zic asa (din auzite) daca ai un drum prin Ungaria, din cate am inteles la Budapesta exista service-uri si personal cu experienta in astfel de probleme, unde mai pui ca ti se elibereaza si un certificat de garantie pt. piesa inlocuita, iar cu siguranta la bani iesi poate la jumate de cat te costa in tara !
Asa, ca sa nu le bagi un ban in plus celor care oricum au de lucru peste puterea lor de ...absobtie (ca tot se vorbeste de banii europeni) :limba:

PS. Din cate stiu eu, fascicolul laser din obiectiv, pe o suprafata plana, nu trebuie sa aiba o forma perfecta de cerc, ci una putin alungita, pe orizontala !

Modificat de kod (04-07-2011 16:17:04)

John Doe

Fascicolul e un fel de semicerc; cu ochil liber, ziua, se vede numai daca cam stii unde este. Inseamna ca problema poate fi de la receptor; prisma ti-o vede fiindca reflecta semnalul puternic, alte suprafete reflecta doar putin si nu mai detecteaza. Mergi la un service - nu stiu sa zic la care, nici cat costa  - poate fi destul de mult daca se inlocuieste un modul intreg, sau destul de putin daca a intrat vreo mizerie undeva sau s-a miscat vreo componenta.

geosemar

Multumesc tuturor pentru informatii  :hi: