Ordin 39 din 2009

Creat de tulceacad, Dec 25, 2010, 11:20 PM

« precedentul - următorul »

tulceacad

am de intocmit o documentatie pentru o parcela in extravilan-prima inregistrare In tarla exista documentatii intabulate.Ce informatii se obtin gratuit ,in acest caz,de la OCPI conform ordin 39 /2009?.Multumesc!

Modificat de tulceacad (25-12-2010 21:28:41)

sacoracad

Depinde la ce OCPI!!!  :nebun:Limitele parcelelor deja inatabulate si daca nu exista parcelar, limita tarlalei ptr a intocmii doc. ptr imobil cu localizare incerta conf L 415, plan de incadr, pct. din retea care oricum se taxeaza cu 120 daca ai si alte acte dupa TP (contr. vanz/umpc, succesiuni, donatii, etc.). :hi:

lacriman

din cate imi amintesc, pentru intocmirea documentatiilor de carte funciara, toate datele se livreaza gratuit de catre OCPI. Daca ai conventia intocmita cu beneficiarul pentru o asemenea lucrare, nu ar trebui sa platesti nimic.
In ordin scrie ca ptr astfel de lucrari, daca nu exista plan parcelar, trebuie sa ti se furnizeze lista titlurilor de proprietate din tarla, contururile imobilelor intabulate, si conturul tarlalei (masurat daca exista sau desenat dupa ortofotoplan.)
Necazul e ca ordinul nu spune ce trebuie sa faci cu ele. Si asa in unele parti ti se cere sa faci planul parcelar.(oare ptr ce au luat salarii din '91 incoace?)
Daca exista plan parcelar, trebuie sa iti dea extras din el.

sacoracad

Asta e o poveste, ca OCPI trebuie sa dea extras de plan parcelar, te trimite la cel care l-a facut (am patit-o eu pe undeva). Eu un fel de monopol pe zona.
La multi ani! :hi: