tarif autorizare

Creat de andrreea, Mai 12, 2010, 03:15 PM

« precedentul - următorul »

andrreea

Salutare tuturor!
Trebuia sa imi depun dosarul pentru autorizare dar cei de la OCPI m-au amanat pe motiv ca nu se stie clar valoarea taxei de autorizare.
Pe site-ul ANCPI vad ca este prezent Ordinul nr. 39/2009 al Ministrului Internelor, ordin ce reglementeaza tarifele percepute de ANCPI, inclusiv taxa de autorizare.
Cat timp se fac inscrieri in CF inseamna ca se cunosc destul de clar tarifele in vigoare.
Atunci taxa pentru autorizare de ce n-ar fi stiuta?
Ma poate ajuta cineva?

John Doe

Din câte stiu eu, noile ordine nu au anulat si tarifele din ord. 39/2009. S-a mai intamplat insa ca vreun OCPI sa nu aplice ceva care este in vigoare fiindca stiu ei ca se va modifica. Nu te lua neaparat dupa site-ul oficial, de obicei e in urma.
Sau... nu sunt cumva in greva ?

Alin B.

Cand spun ca nu stiu care sunt tarifele , se refera la faptul ca nu stiu daca cei ce au fos autorizati de OGR vor plati aceiasi taxa sau alta pt a echivala autorizarea pe regulamentul nou ! Cel putin asa mi-au spus mie cei de la ANCPI !

andrreea

Eu nu sunt autorizata de OGR deoarece cu toate ca am platit cotizatii la vremea aceea si indeplineam toate criteriile de studii si vechime, conditiile erau destul de dificile dpdv financiar.
Sper ca de data asta sa am mai mult noroc.

andrreea

Intradevar, mi s-a comunicat de catre OCPI ca este foarte posibil sa se modifice tarifele de autorizare, dar asta nu inseamna ca pana la momentul respectiv nu se mai pot face inscrieri in vederea autorizarii.

cristea

Tine-te de capul lor ca eu am luat o teapa grasa cu ei in 2007 (parca)
Am depus dosarul si nu am achitat taxa atunci pe motiv ca nu se stia daca se mai dau examene(atunci se initita ogr), secretara spunandu-mi ca daca se dau intr-adevar examene o sa ma anunte ei si o sa platesc atunci.


Si stii ce teapa am luat??? am primit prin posta respingere la dosar pe motiv ca nu am avut taxa platita la depunerea lui.
deci sfatul meu nu depune dosarul fara chitanta :razz:

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !

geometron

Poate sa-mi spuna si mie cineva cam ce tipuri e lucrari trebuie sustinute la interviu pentru autorizare la categoria D? Va multumesc.

Alin B.

pai vezi in regulamentul de autorizare ce tipuri de lucrari pot sa faca cei ce au D -ul si astfel de lucrari trebuiesc sustinute. Se presupune ca tu ai executat deja astfel de lucrari sub indrumarea unei pfa cat. D .
  Cred ca o indesire de retea facuta prin metode clasice sau GPS si prezentata in toate etapele prevazute de literatura de specialitate , ar fi indicat de prezentat.

NUTU

pt geometron vezi ordinul -Dir. Gen. ANCPI 107/29.03.2010

John Doe

A aparut si tematica+bibliografia de examinare, pe site-ul ANCPI, sectiunea "Autorizati".

bad wolf

Mie mi se pare absolut absurda prevederea -din ordinul 107/2010- privind preschimbarea autorizatiilor emise dupa 2001.
Si consider aceasta pentru ca astfel se deschide calea unui abuz: de cate ori se schimba apartenenta ANCPI(sau chiar denumirea acestuia) de la un minester (sau denumirea acestuia) la altul ,sau transformarea in Agentie Guvernamentala(sa apartina direct de guvern) asa cum a mai fost , urmeaza sa se preschimbe si autorizatiile !
De ce ? Ce au autorizatiile emise pana acum de ONCGC/ANCPI/OJCGC/OCPI ???
Astept pareri si poate are cineva dintre voi vreo influenta pe langa presedintele ANCPI sa scoata aberatia asta din Ord. 107/2010.
E posibil ca, chiar in acest an ANCPI sa-si schibe denurea sau minesterul apartinator sa-si schimbe denumrea.
Si atunci???
Sper sa gasesc cararea corecta !

John Doe

Logica sau bunul simt nu au nimic de-a face cu astfel de chestiuni. Cei care sunt acum vor spune ca cei dinaintea lor au fost nesimtiti pardon, adica nu au procedat conform cu (...), si de-aia trebe preschimbate certificatele.
Bine ar fi ca organizatia profesionala (si noi avem, dar lipsesc cu desavârsire) respectiva sa dea in judecata ministerul actual, iar prin sentinta sa se stabileasca ca toate cheltuielile legate de preschimbarea certificatelor de autorizare sa fie suportate de cel care cauzeaza motivul preschimbarii. Eventual si cu daune-interese, fiindca oricum ar fi preschimbarea asta, tot ne încurca.

bad wolf: se pronunta si scrie "MINISTER".

bad wolf

Sper sa gasesc cararea corecta !