ce soft de prelucrare a datelor folositi

Creat de incepator, Iun 28, 2016, 09:35 PM

« precedentul - următorul »

incepator

Salut. Sunt la inceput de drum si vreau sa va rog sa-mi spuneti ce softuri de prelucrare a datelor din statiile totale si/sau din GPS-uri folositi ?
Eu stiu de toposys, dar am vazut ca exista si Terramodel, Liscad, TBC...cum ar fi acesta din urma comparativ cu primul?...Orice soft se poate invata asa ca va rog sa-mi recomadati o solutie software ( procesare date TPS/GPS + soft desenare ) si tineti va rog cont ca sunt la inceput de drum dar as prefera sa fac o investitie pe care sa o folosesc de acum incolo nu doar de test -practic va intreb care ar fi doua solutii una cu buget redus si una optima! Multumesc!
Inca un lucru...am vazut ca daca statiile si GPS-urile tot permit direct export DXF sunt si unii colegi fac direct asta ...fara procesarea datelor?!....cum ar trebui sa apreciez asta? ... se merge la OCPI cu lucrari de cadastru direct asa?!

george75m

In primul rand, programele de prelucrare a datelor GPS si a celor descarcate din statia totala trebuie sa fie compatibile cu aparatura pe care o ai. Spune ce scule ai, poate se emite o parere la obiect.

incepator

sunt la inceput si inca nu am  echipamentele mele ...dar sunt niste fonduri pe care as incerca sa le accesez ... asa ca nu am avut cum sa cer pareri "la obiect"... de altfel si intrebarea mea era generica pentru a vedea din cele cateva optiuni existente pe la noi care sunt mai folosite si pe care m-as putea plia.
Mai bine decat sa fac alt topic cred ca are sens sa complic putin intrebarea initiala :  daca accesez si obtin finantare aceasta va fi de 25.000 euro(TVA inclus) pentru achizitii de echipamente noi. Cu banii astia as vrea sa imi iau o statie totala si doua echipamente GNSS, softul de procesare a datelor, un soft CAD (si toposys sau topograph?!).
Poate ar merge o statie leica sau trimble si legat de echipamentele GNSS poate tot leica sau trimble dar nu stiu daca ma incadrez la suma plus ca mai sunt cateva optiuni (south, stonex, hi-target, zenith, etc?!)....max./aprox. 7000 statia, 2000 softurile si 16000 echipamentele gnss?! 
Niste sfaturi va rog!

John Doe

Orice echipamente si softuri iti iei, te vei descurca cu ele. Ca unul face placinte dar nu face gogosi, asta e alta poveste dar cu nici unul nu mori de foame.

Raspunsurile la asemenea inttrebari sunt riscante, fiindca eu iti pot indica ceva iar tie poate sa nu-ti placa, sau vecinul poate face misto ca el are ceva mai tare, sau poti avea experiente nefericite cu dealerul si atunci ghici cine o sa fie de vina?

Sa zicem totusi asa: GPS: Trimble sau Stonex (in ordinea asta) cu Carlson Survey, statii totale: LEICA, software: AutoCAD + TopoLT + Topograph.

Nu vreau sa-ti dau sfaturi, ci doar sa spun cam ce as face eu in locul tau. Spor !

incepator

Sfaturile sunt bine-venite! Daca cineva are o anumita parere nu inseamna ca o iau de buna fara sa o mai analizez. Forumul e tocmai pentru a impartasi idei pertinente si asta fara a i se cauta dupa aceea cuiva vreo "vina"!

John Doe, tocmai m-am uitat putin pe pagina producatorului softurilor Carlson dar nu le-am utilizat inca, folosesti Carlson Survey pentru transferul si procesarea datelor din TPS si GNSS sau zici de SurvCE pentru echipamente? Ai TPS si GNSS de la acelasi producator (...desi nu prea conteaza asta:) ?

Nu stiu daca ma incadrez in suma dar ma gandeam sa incerc o solutie TPS + 2xGNSS ori de la Leica ori de la Trimble...am vazut ca au acelasi tip de soft sau asemanatoare si pe statie si pe gnss ....
...daca iau o statie leica sau trimble si doua GNSS-uri stonex. hi-target, etc la care am vazut specificatii tehnice mai bune decat la GNSS-urile trimble sau leica ca sa ma incadrez eu cu banii ...oare sunt mai castigat? ...sau, la fel ca la telefoane, specificatiile tehnice bune fara optimizare software nu sunt de preferat unor specificatii tehnice mai "de demult" dar cu softuri mai "finisate" sau ma insel?! :)
..de ex: statie : leica ts06 sau trimble m3 si GNSS: leica gs08 sau trimble r8 poate r8s?! sau hi-target v90 sau stonex S10?...ultimele doua GNSS parca sunt asemanatoare cu trimble R10 :)...pareri?...sau o statie si ceva mai ieftina indiferent de producator dar GNSS_urile sa fie totusi trimble sau leica in caz ca sunt ceva mai scumpe pt ca totusi sa ma si incadrez in suma?!

Modificat de incepator (29-06-2016 19:20:39)

crs

eu recomand daca se poate aceiasi marca. Personal prefer trimble dar e doar chestie de gusturi. Daca sint de aceiasi marca fisierele sint compatibile din gps cu statia totala. daca nu pui survce pe ambele si iar sint compatibile.

la leica e bine sa ceri si programul de drumuri in caz ca vei lucra cu asa ceva - leica in general vind separat acest modul.

TBC e un soft foarte complex, nu mai ai nevoie de nici un program cad daca il ai (ssi stii sa il folosesti, desigur).

In general leica si trimble lucreaza mai bine cu softul lor decit cu al altora (ssurvce); ma refer la gps unde vei avea o precizie mai mare.

george75m

Dupa parerea mea, nu merita cheltuiti nici pe departe atatia bani. Te poti descurca excelent cu o suma mult mai mica, dar nu cu echipamente noi. Pot sugera, daca te intereseaza, ceva ca mai jos:
un singur rover GNSS (GPS +Glonass) RTK cu modem GSM si radio este suficient, controller cu Carlson SurvCE,
o baza GPS RTK ieftina cu modem radio,
o statie totala SH bine intretinuta (o vei folosi rar daca iti merge bine GPS-ul)
Le gasesti la colegii de pe forum, la vanzari, sau pe ebay.
Pentru GPS ai nevoie de un soft de post-procesare, doar cand faci masuratori statice sau stop_and go, adica foarte rar. Eu folosesc in acest caz Trimble Business Centre.
Pentru prelucrarea masuratorilor clasice folosesc Toposys.
Pentru partea de cadastru, foarte bun este Mapsys (pe care il folosesc), sau Autocad cu TopoLT.

Modificat de george75m (29-06-2016 22:23:09)

incepator

george75m, daca totusi ai observat ca e vorba de echipamente noi cu tot cu tva ce vor fi accesibile daca obtin o finantare partial nerambursabila,  tu ce alegeri excelente ai face ca sa ajungi la suma mult mai mica in care crezi ca te-ai putea incadra ?

Randul de mai sus l-am scris inainte de a vedea ca ti-ai modificat mesajul. Acum din el se pot intelege unele lucruri si iti multumesc pentru sfaturi!  Si eu ma gandeam daca o statie noua si un  GNSS nou mai bun (chiar cu tripla frecventa) ar fi de ajuns si sa iau eu separat un gps (cu simpla frecventa) SH (sau chiar 2 sh mai ieftine) pentru masuratorile statice impreuna cu cel nou ...dar daca as merge pe gandul initial si pot lua o statie ceva mai ieftina si pot convinge dealerii sa ofere 2 gnss-uri leica sau trimble in banii mei...parca as prefera sa fie noi...de aici si dilema leica si /sau trimble cu dubla frecventa mai fiabile ca soft si ca manipulare pe teren in timp (..poate) sau stonex, hi-target, etc cu tripla frecventa si garantie ceva mai mare..dar cu mai putin background cunoscut, fiabilitate, service, etc?1...+ soft-ul pentru oricare dintre ele ....pentru care inca astept sfaturi/pareri :)

Modificat de incepator (29-06-2016 23:01:24)

george75m

Eu folosesc combinatia rover Ashtech Promark 500 (mai vechi, din 2008), modelul actual este Spectra Precision 80 cu o baza RTK (doar GPS) Trimble Netrs, sau cateodata Rompos, si sunt foarte multumit. Initializari foarte rapide. Obtine solutii fixe chiar si la distante mari (60 Km, nerecomandat), datorita tehnologiei Z-Blade.
Programul de post procesare Trimble Business Center recunoaste ambele formate (fisiere descarcate din Spectra Precision si din baza Trimble), fara a fi nevoie de conversii in rinex.
Ziceai ceva de o baza simpla frecventa pentru statice, nici sa nu te gandesti ! Dubla frecventa este o necesitate, poti face linistit stop_and_go la distante de 30Km fata de baza, stationand 30 sec sau 1 minut pe punct, fara initializare pe punct cunoscut, in zonele fara semnal GSM. Sau daca baza are modem radio, o iei cu tine in teren si masori RTK.

incepator


george75m

Sa-ti fie de folos ! Daca mai ai intrebari, nu ezita sa intrebi, te pot ajuta prietenii virtuali, chiar si "software".

John Doe

Voiam sa spun SurvCE. Lucrez cu Leica Geo Office, am vazul alti topografi lucrand cu SurvCE si de aici concluziile.
Inca ceva:
- dupa parerea mea, GPS-urile LEICA au pret exagerat de mare fata de capabilitati, statiile totale sunt foarte bune;
- ia-ti GPS cu 2 receptori; acum ca masori contur de tarlale ca toata lumea iti ajunge unul, dar daca dai peste lucrari la care iti trebuie altceva decat RTK ce faci?
- nu te sfatuiesc sa cumperi de pe E-Bay decat de la dealer cunoscut si recomandat de altii.

incepator

george75m, folosesti pt prelucrarea datelor din statia totala toposys iar TBC doar pentru datele din gnss-uri ...TBC nu merge si pt statie?
John Doe,
- si eu ma gandeam tot la o statie leica dar la gnss-uri parca as fi mers pe trimble.... caz in care revin la primul post in care va intrebam cum e softul tbc in utilizare pt ca si pt statie si pentru gnss ar folosi aceeasi interfata de lucru si daca e ok at poate ar fi indicat sa iau (daca pot) pe langa gnss-uri trimble si statie tot de la ei .....si cum e interfata si modul de lucru, comparativ, intre gnss-urile leica si cele trimble ?
- sunt de acord ca nu e cazul sa cumperi de la necunoscuti ...cand cumperi asemenea echipamente e de preferat sa fie noi ( si in cazul meu prin finantare nu voi putea lua decat noi) adica cu garantie si postgarantie + service cunoscut+(dupa caz)ghidare in utilizare

george75m

Eu am statii totale Leica si Sokkia. Toposys il folosesc inainte de a lucra cu GPS. Nu stiu daca TBC este compatibil cu aceste statii, nu am incercat. Poti cauta in help ce formate de fisier suporta.
Datele masurate cu Leica le descarc folosind o masca toposys incarcata in statia totala.
Datele masurate cu Sokkia le descarc folosind formatul SDR33.

incepator