Harti pentru tableta

Creat de John Doe, Ian 07, 2016, 01:13 PM

« precedentul - următorul »

John Doe

Am o tableta Samsung cu GPS, caut un soft in care sa pot incarca hartile mele si sa-mi pot vedea locatia curenta pe ele, pentru orientare in teren.

    Am incercat deja urmatoarele:
- Ozi Explorer: nu-mi vede harta incarcata, indiferent de formate si sisteme de coordonate;
- Navigon Express: nu incarca harti;
- Google Maps, Google Earth: se pot incarca harti personalizate offline? n-am reusit. Online ar merge, dar nu pot sa fac publice informatiile de pe hartile mele.

    Daca a reusit cineva sa-si vada pozitia curenta pe o harta personalizata pe tableta, raman dator daca-mi spune si mie cum a facut.

george75m

Eu am lucrat cu Mapsys mobile, dar nu pe Android, ci pe un PDA cu Windows mobile. Poti descarca varianta demo de pe http://www.geotop.ro" target="_blank">www.geotop.ro, face toate operatiunile, dar nu salveaza si nu exporta DXF. Hartile trebuie comprimate pentru a se putea lucra fluent. Eu am folosit Irfanview si am comprimat fiecare fisier la aprox. 6MB, in format ecw.
Mapsys pentru Android functioneaza doar cu google earth sau alte harti online, din pacate.
Se mai poate si cu Survce, pe bucati de harta, dar pe controllerul meu nu am obtinut o calitate buna a afisajului, probabil din cauza rezolutiei. In manualul Survce (sau Fast Survey), gasesti modalitatea de a converti fisierele.

Modificat de george75m (07-01-2016 12:54:53)

Salcianum

Ce format au hartile dvs.?

John Doe

@Salcianum: Originalele sunt DWG, dar de aici se poate genera cam orice, daca nu dai peste conflicte de versiuni sau restrictii de trial.

@george75m: mersi, mai astept poate cineva chiar a facut asta si cu Android.


corneliuungureanu

mapsys android
de la GEOTOP Odorheiul Secuiesc

John Doe

Mersi la amandoi, m-am apucat de AutoCAD 360, daca nu reusesc urmeaza cealalta varianta.

corneliuungureanu

cea mai simpla varianata e cu MapSYS pda sau android
insa conteaza foarte mult cata memorie are tableta
va dau un sfat avizat nu doar din punctul de vedere al topografului ci si din punctul de vedere al informaticianului, deoarece nu visez ca voi trai doar din topografie in Romanica asta unde legiuitorul ne de la toti..........muie, iar eu am ales sa nu iau aceasta oferta si sa traiesc si din servicii de service in informatica, hardware si software
cu stima stimate coleg

John Doe

Merg ambele softuri, cu observatia ca softurile gratuite le descarci doar daca vrei sa te uiti tu asa, cum arata softul pe ecran ca altceva nu face.
AutoCAD 360 versiunea Pro (la asta merg toate) pare putin cam aerian, adica il poti folosi doar daca te prinzi cam cum sa faci ca sa functioneze fara sa te iei dupa instructiuni.
MapSys pentru Android pare sa fie mai la obiect, in plus are niste optiuni chiar specifice topografiei deci urmeaza achizitionarea.

@corneliuungureanu: nu esti singurul care crede asa si a luat niste decizii in consecinte, mai sunt si altii si uite cu ce ma ocup eu, de exemplu:


591/324px 47.2KB

george75m

Ati reusit sa incarcati alte harti decat cele online in Mapsys pentru Android ?
Daca da, cum ?

John Doe

In Mapsys n-am reusit sa incarc nimic, am doar versiunea trial si unele functii sunt blocate dar nu zice nimeni concret care. Urmeaza sa cer niste informatii de la Geotop si vedem.

george75m

Functiile blocate in varianta demo: salvare, export dxf. Am si licenta de mapsys PDA 7 si am vazut diferenta fata de demo.
Din tabelul cu specificatii tehnice de pe site se observa ca doar Mapsys mobile permite afişarea imaginilor raster orientate (format TIF, JPG, SID, ECW).
Asa ca decat sa dai bani pe licenta Mapsys Android care nu-ti va rezolva problema, mai bine iei un PDA cu windows mobile si folosesti varianta demo a mapsys mobile, pentru orientare iti ajunge. Daca vrei sa salvezi in fisier, trebuie sa cumperi licenta.
Eu am folosit-o cu succes pentru orientare in teren cu ajutorul ortofotoplanurilor, planselor cadastrale sau a bazei de date digitale.
Suprafata o calculeaza in mod punct cu punct, dar este mult mai precisa la mapsys mobile deoarece culege punctele de pe contur, pe cand la mapsys android calculeaza in functie de ce indici pe touchscreen, adica total imprecis.
Un alt avantaj al mapsyssului este ca lucreaza direct in stereo 70.
Poti incerca si instalarea pe controlerului gps-ului RTK, poate iti merge daca ai un controler care permite instalarea de programe si are specificatii mai bune. Mie mi-a dat eroare si nu a vrut sa se instaleze, desi spune ca suporta si Windows CE.

Modificat de george75m (09-01-2016 00:36:37)

John Doe

Am citit si instructiunile de pe site de la Mapsys, sincer nu am gasit tot ce voiam, sunt scrise intr-un sistem putin ermetic unde gasesti numai ce a vrut autorul sa spuna si altceva nu. Am vazut sisteme de instructiuni si mai nefericite, unde daca ai intrebari te trimite pe forum - si nu numai la AutoCAD... dar sa revenim.

    Tableta cu Android o am deja, e a firmei la care lucrez, daca era vorba de mine cumparat de la inceput ce trebuie. Acum vreau doar sa pot merge in teren si sa-mi pot vedea pozitia pe hartile descarcate din GIS, la controlul terenului pentru APIA sau in alte cazuri.
    Voiam sa aflu ce soft ar permite asta de e forum, am aflat si raman dator. Mai departe, am scris un mail la Geotop si am intrebat daca se pot afisa in fundal Google Earth (hartile satelitare), daca poate lucra offline si daca legatura dintre sistemul de proiectie al hartii mele si GPS se face automat sau trebuie sa calibrez eu harta (ca la AutoCAD 360). Sa vdem ce zic, o licenta e 99 de euro daca nu ma insel si nu e un capat de lume.
    Bine zici cu controllerul, am pe undeva un SurvCE - o sa incerc si asta.