Autocad Raster Design

Creat de Leontin, Oct 05, 2013, 10:51 AM

« precedentul - următorul »

Leontin

Salut,

Detin o versiune de Autocad 2012 Raster Design pe care l-am instalat pe un laptop cu procesor i5, memorie 8gb ram....etc. Dar problema care o intampin este in felul urmator : de cate ori inserez un ortofotoplan si o harta cadastrala in aceeasi pagina Autocad-ul  lucreaza foarte greu mai exact cand  maresc si  micsorez hartile. Fisierul la salvare are undeva la 650 kb daca salvez ambele harti.
Ce sfaturi imi puteti da in privinta asta ?

John Doe

Fisierul de la salvare nu include si informatiile raster, ci doar desenul in sine; informatiile despre obiectele inserate sunt stocate ca o cale si atât.
AutoCAD 2012 e foarte mare el de felul lui si merge greu, n-ai ce sa-i faci. Poti doar sa te uiti pe la setarile de memorie din AutoCAD, vezi sa nu ai calculatorul prea incarcat cu programe inutile, incearca sa nu lucrezi cu imagini mari.
Pot fi si alte chestiuni, depind de multe alte lucruri, n-am cum sa explic pe forum. De exemplu, entitatile de tip hasura sau REGION iti incarca foarte mult un desen. La fel blocurile, vezi variabila SCALELIST si dezactiveaz-o si tot asa.

liviu_tatarus

Deageaba, nu o sa mearga bine orice-ai face. Am probat autocadul 2012, 2013 si 2014 si niciunul nu a reusit sa mearga acceptabil cu ortofotoplanul. Am ramas la autocad 2009 care este "za best".

John Doe

...cred ca am facut o mare eroare, referitor la AutoCAD 2012: voiam sa spun "n-ai ce sa-i faci" dar mi-a scapat litera "n". Acum am corectat, scuze.

Mit

#4
Citat din: liviu_tatarusDeageaba, nu o sa mearga bine orice-ai face. Am probat autocadul 2012, 2013 si 2014 si niciunul nu a reusit sa mearga acceptabil cu ortofotoplanul. Am ramas la autocad 2009 care este "za best".

Eu as recomanda 2006. Este de-ajuns pt. lucrarile noastre.

liviu_tatarus

#5
Citat din: Mit
Citat din: liviu_tatarusDeageaba, nu o sa mearga bine orice-ai face. Am probat autocadul 2012, 2013 si 2014 si niciunul nu a reusit sa mearga acceptabil cu ortofotoplanul. Am ramas la autocad 2009 care este "za best".

Eu as recomanda 2006. Este de-ajuns pt. lucrarile noastre.

AutoCAD 2006 nu merge correct pe win 7.

Mit

Trebuie doar setat pt. compatibilitate cu XP

liviu_tatarus

#7
Citat din: MitTrebuie doar setat pt. compatibilitate cu XP
Si-asa da erori. Si la instalare si la lucru. 2009 e un pic mai avansat si se misca super fluent.

Leontin

Salut,

Pana la urma am dezinstalat Autocad-ul si am pus o varianta mai veche si merge foarte bine fata de cea precedenta.

Va multumesc.

Modificat de Leontin (24-10-2013 19:03:28)